Reklama

Niedziela Łódzka

U Skoszewskiej Pani

Wierni z archidiecezji łódzkiej co roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymują do sanktuarium Maryjnego w Skoszewach. Jedni pokonują kilka kilometrów, inni kilkadziesiąt. Wszystko po to, by pochylić się przed Maryjnym tronem. Na pielgrzymi szlak do Skoszew wyruszyli członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rejonu łódzkiego, 390 osób z Brzezin, 160 osób z Nowosolnej, 250 z Łodzi, 85 osób z Kalonki, 40 osób z Niesułkowa, pielgrzymi ze Strykowa i okolic.

W tym roku Sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Sosnowski, prowadzący Ognisko Miłości w Olszy koło Rogowa. W homilii przypomniał, że dzieje Maryi pokazują, iż życie jest pielgrzymowaniem. Najpierw musimy przejść przez ziemski trud, by osiągnąć chwałę nieba. Ważny jest kierunek naszego życia, ale i to jak stawiamy kroki, by z tego kierunku nie zboczyć. Poprzez chrzest jesteśmy wybrani i obdarowani dziecięctwem Bożym. Ważne jest, czy będziemy potrafili na to wezwanie odpowiedzieć tak, jak to zrobiła Maryja.

Reklama

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Dlatego na zakończenie Mszy św. nastąpiło poświęcenie ziół, kwiatów i płodów rolnych.

W tym samym czasie centralne uroczystości archidiecezjalne sprawowane były w łódzkiej archikatedrze. Przewodniczył im bp Adam Lepa, który przybliżył postać sługi Bożej Wandy Malczewskiej, jednej z najwybitniejszych mistyczek XIX wieku. To ona pod wpływem wizji, jakie otrzymała od Chrystusa, stwierdziła, że Polska będzie zagrożona przez wroga ze wschodu i tylko dzięki Matce Najświętszej, która wyjedna łaskę ocalenia u Jezusa, Polska zwycięży. Dokonało się to 15 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej.

Ten dzień przypomina Polakom o ich wielkim triumfie. Jednocześnie przypomina o zobowiązaniach wobec Boga i Matki Najświętszej. Maryja jest znakiem niezawodnej nadziei, bo Chrystus jest samą nadzieją. Mamy więc prawo, a nawet obowiązek w najtrudniejszych sytuacjach życia odnosić się do Niej.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilno: białostocka pielgrzymka ekumeniczna dotarła do Ostrej Bramy

[ TEMATY ]

pielgrzymka

M. i M. Osip-Pokrywka

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

W czwartek po południu do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej dotarła XXV Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka. W dziewięciodniowej wędrówce towarzyszył pątnikom białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.

Oficjalnie pielgrzymka zakończy się Mszą św. w wileńskiej katedrze świętych Stanisława i Władysława w piątek. Tego dnia do pątników dołączą pielgrzymi archidiecezji białostockiej, którzy do Wilna dotrą autokarami lub własnymi środkami transportu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: staramy się zrozumieć testament Powstańców Warszawskich

2021-08-02 12:47

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

77 lat później staramy się zrozumieć testament tamtych ludzi, tamtych dni, naszych rodaków, którzy ginęli za wolną Polskę. Stąd dramatyczne pytanie, które także dziś musimy sobie stawiać, pytanie Wyspiańskiego: czy nam się „chce chcieć”? Czy chcemy być prawdziwie wolni? - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na początku Mszy św. głos zabrał archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, ks. Dariusz Raś. – Prosimy Boga, aby każdy Polak znał bohaterską historię powstańców walczących w stolicy w 1944 r. i znajdował w nich wzór męstwa, patriotyzmu i poświęcenia – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję