Dramatyczne zwycięstwo Polaków

W przedostatniej kolejce drugiej rundy rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata w siatkówce, nasi reprezentanci walczyli z drużyną Iranu.

sport

Monika Kramorz

Początek pierwszej partii był wyrównany. Polacy dobrze grają blokiem, ale na pierwszą przerwę techniczną schodzą przegrywając 7:8. Po powrocie na parkiet świetnie zagrywa Wlazły i odzyskujemy prowadzenie. Natomiast kapitalna zagrywka Winiarskiego pozwala powiększyć przewagę do 6 punktów. Skuteczny atak Konarskiego zakończył tego seta wynikiem 25:17.

Polacy grają znakomicie w każdym elemencie, w drugiej partii prowadzą 8:4, 16:9, by wygrać 25:16, i to tylko dlatego, że rozluźniają się w końcówce i powalają rywalom zdobyć 3 punkty z rzędu. 10 minut przerwy, można się obawiać, czy Iran nie otrząśnie się i nie zmieni swojej fatalnej gry. Nic takiego się nie dzieje, Polacy pewnie prowadzą w trzecim secie 13:9. W następnej akcji piłka uderza w parkiet obok ręki irańskiego zawodnika, sędzia jednak nie gwiżdże, wideoweryfikacja również nie zmienia jego błędnej decyzji. W kolejnym zagraniu Polacy popełniają błąd czwartego odbicia, po uderzeniu w taśmę. Antiga dostaje żółtą kartkę, twierdząc, że piłka dotknęła bloku rywali. Nie może jednak już zażądać wideoweryfikacji. Jak pokazują powtórki irańscy zawodnicy dotknęli piłkę. Te dwie akcje, w których główne role zagrali sędziowie, to początek dalszego dramatycznego przebiegu meczu. Prowadzimy jeszcze 16:13, przy stanie 19:20 kontuzji kręgosłupa doznaje Winiarski, prawdopodobnie nie zagra już w tym turnieju. Jego miejsce zajmuje Mika, mamy dwie piłki meczowe, ale to Irańczycy zwyciężają w trzeciej partii 26:24.

W trakcie czwartego seta za słabo grającego Nowakowskiego pojawia się na boisku Możdżonek. Niewiele to pomaga, przegrywamy tę partię 19:25. I już wiadomo, że to niedzielne spotkanie z Francją zadecyduje o awansie do dalszej fazy mistrzostw. Komentujący mecz Wojciech Drzyzga ostro krytykuje naszego trenera, za brak zmian w końcówce tego seta przy wysokim prowadzeniu przeciwników. Zwłaszcza, że tie-breaka rozpoczynamy drugim rozgrwającym, który nie miał okazji się rozgrzać.

Przez większą część ostatniej partii utrzymują się na dwupunktowym prowadzeniu Irańczycy, mają nawet piłkę meczową. Nasi gracze wychodzą jednak z opresji i wygrywają decydująceego seta wynikim 16:14 po kapitalnym bloku Możdżonka.

W ostatniej kolejce drugiej rundy zagramy z Francją, o pierwsze miejsce w grupie. Porażka może jednak oznaczać dla nas odpadnięcie z turnieju. Trójkolorowi zapewnili sobie awans wygrywając dziś pewnie z Serbią 3:1. Siatkarze z USA gładko pokonali Australię i do awansu potrzebują już tylko zwycięstwa w meczu z Argentyną. W grupie F, awans wywalczyły zespoły Brazylii i Rosji, które zagrają ze sobą o rozstawienie w następnej rundzie. Natomiast mecz Niemcy-Kanada rozstrzygnie, kto zajmie trzecie miejsce i dalej będzie walczył o półfinał.

2014-09-14 01:31

Polacy i Amerykanie z kompletem zwycięstw

sport

Adrianna Zawadzka

W grupie B siatkarskiej elity Ligi Światowej po dwóch kolejkach spotkań mamy dwie drużyny – Polskę i USA, które zanotowały po komplecie czterech zwycięstw i dwie – Iran i Rosję, które na razie wyłącznie przegrywają. W tabeli grupy prowadzą jednak samotnie Amerykanie, bo nie stracili do tej pory jeszcze punktu, pokonując rywali wyłącznie 3:1 i 3:0, a to oznacza, że za każdą wygraną inkasował po 3 punkty. Nasz zespół dwukrotnie zwyciężał w stosunku 3:2, a za taki wynik wygrana drużyna otrzymuje 2 punkty, a przegrany – 1.

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.