Reklama

Z Jasnej Góry

2014-09-02 14:46

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 8

Pielgrzymka tarnowska

Najliczniejsza z pieszych pielgrzymek

W 32. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, która 25 sierpnia br. dotarła przed Jasnogórski Szczyt, przyszło 8780 osób. W 25 grupach posługiwało aż 177 kapłanów, 112 kleryków, 20 diakonów i 48 sióstr zakonnych. Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonali 232 km. Najmłodszy pielgrzym miał 3 miesiące, najstarszy – 89 lat.

Na Jasnej Górze pieszych pątników witał biskup diecezji Andrzej Jeż. Szczególną patronką pielgrzymki była w tym roku bł. Karolina Kózkówna z racji 100. rocznicy męczeńskiej śmierci. – „Miłość na śmierć nie umiera” – to hasło naszej tegorocznej pielgrzymki. To jest interpretacja poetycka zaczerpnięta z poezji ks. Jana Twardowskiego, wyrażająca prawdę, którą żyła bł. Karolina – tłumaczył ks. Zbigniew Szostak, przewodnik Pielgrzymki Tarnowskiej. – Chcieliśmy ją przemodlić, przemyśleć.

– U kresu waszego pielgrzymowania dziękuję wam za wytrwałość, za umiejętność ponoszenia wyrzeczeń i przezwyciężania trudności – mówił podczas Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę bp Andrzej Jeż.

Reklama

Biskup Jan Sobiło

Modlitwa o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlił się 28 sierpnia br. na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Do Polski zawsze przyjeżdżam chętnie, a szczególnie na Jasną Górę, do Mamy, żeby Jej powiedzieć o wszystkim, co dręczy i niepokoi moje serce – wyznał. – Dzisiaj dowiedziałem się, że separatyści zaatakowali Nowoazowsk i kierują się do Mariupola. A tam są też paulini, budują kościół i to jest nasza diecezja. Coraz większe tereny zostają objęte działaniami wojennymi i dlatego modliłem się również o pokój na Ukrainie, żeby i bracia albertyni, i paulini mogli tam w sposób wolny służyć ludziom, żeby nie musieli się ewakuować, tak jak to było w przypadku kapłanów pracujących w obwodach donieckim i łużańskim.

Powrót na Ukrainę bp Sobiło planował jak najszybciej, aby z powodu coraz groźniejszej sytuacji być tam razem z ludźmi. – Wyjeżdżając do Polski, bałem się, żeby nie stało się nic takiego, co uniemożliwiłoby mi powrót, ale dzięki Bogu do Zaporoża jeszcze można dojechać, a więc będę mógł tam pracować z Bożą pomocą – mówił. Ksiądz Biskup zaapelował o modlitwę w intencji Ukrainy. – Tylko Bóg przez ręce Maryi może powstrzymać to wielkie zło, które wisi jak czarna chmura nie tylko nad Donbasem, ale nad całą Europą – stwierdził.

Bp Sobiło był na Jasnej Górze głównym celebransem uroczystości złożenia ślubów wieczystych przez br. Jakuba Pawlosa ze Zgromadzenia Braci Albertynów.

Sesja o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

9 września 2014 r.

Z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego 9 września (wtorek) na Jasnej Górze odbędzie się specjalna sesja poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

Program: godz. 17.45 – Kaplica Różańcowa – spotkanie z Krystyną Czubą, profesor UKSW w Warszawie, i o. dr. Janem Pachem, paulinem, mariologiem; godz. 19.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej – Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zapraszają: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Liczby

W 86 pielgrzymkach pieszych i rowerowych na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej przybyło do Częstochowy ponad 35 tys. osób. Ogółem od 11 maja br. w 255 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 126 tys. pątników.

Zapowiedzi

6-7 września – Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki

8 września – Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

9-11 września – Sesja formacyjna dla sióstr pielęgniarek i pracujących przy chorych

12-13 września – 20. Pielgrzymka Legionu Maryi

12-14 września – 58. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”; 32. Pielgrzymka Harcerzy ZHR

13 września – 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych; 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

14 września – 5. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; 43. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1, 29)

Niedziela sandomierska 14/2007

Umiłowani,
Przywołane wyżej słowa Jana Chrzciciela, wypowiedziane nad brzegiem Jordanu na widok przychodzącego Jezusa, powtarzane są podczas każdej celebracji Mszy św., kiedy kapłan zaprasza, byśmy się zbliżyli do ołtarza. Brzmią wtedy poruszające serce słowa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”. Jezus rzeczywiście jest prawdziwym Barankiem Paschalnym, który z miłości ofiarował siebie za nas, objawiając jednocześnie zbawczy sens swojej śmierci i zmartwychwstania. Tajemnica ta staje się ciągle na nowo rzeczywistością odnawiającą historię. Ustanowienie i Obecność Jezusa w Eucharystii pokazuje, jak śmierć Pana, sama w sobie gwałtowna i absurdalna, przez Jego Zmartwychwstanie stała się najwyższym aktem miłości oraz definitywnym wyzwoleniem od zła.
Niech żywy sakrament Jego Ciała i Jego Krwi będzie dla Was ciągle nowym zdumieniem, radością i nadzieją, podobnie jak pusty grób Zmartwychwstałego Pana stał się dla Apostołów. Niech również działania z wiarą podejmowane na polskiej Ziemi dla umiłowania i ochrony każdego życia nabiorą nowej nadziei w Zmartwychwstaniu Jezusa i przyniosą owoc błogosławiony.
W duchu wielkanocnej radości proszę przyjąć najlepsze życzenia pokoju, łaski zdrowia i wszelkich błogosławionych darów od Chrystusa Zmartwychwstałego na każdą chwilę życia osobistego i rodzinnego, społecznego i religijnego.
Niech Was i Rodziny Wasze błogosławi Bóg Wszechmogący - Ojciec i Syn, i Duch Święty. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Byśmy wszyscy stanowili jedno. Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gorzowie

2020-01-26 14:07

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Aleksandra Bedka

Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy katedralnej

W miniony piątek 24 stycznia br. zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo podsumowujące odbyło się w gorzowskiej kaplicy katedralnej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kobusa, proboszcza tutejszej parafii, ks. Jarosława Szmajdy, proboszcza parafii prawosławnej w Gorzowie Wlkp. oraz ks. Tadeusza Kuźmickiego, ojca duchownego seminarium w Paradyżu i referenta ds. ekumenizmu w diecezji. Obecni byli także członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego, którzy reprezentowali nieobecnego ks. bp Mirosława Wolę – pan Paweł Leszczyński ze współbratem. Podczas nabożeństwa zgromadzeni wierni mogli wysłuchać homilii wygłoszonej przez proboszcza Kościoła prawosławnego, który zachęcał do budowania jedności na wzór chrystusowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję