Reklama

Głos z Torunia

Nowe dekrety w diecezji toruńskiej

W sobotę, 28 czerwca, odbyło się spotkanie, na którym bp Arkadiusz Okroj wraz z bp. Józefem Szamockim wręczyli kapłanom nowe dekrety.

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

zmiany kapłanów

Ewa Melerska_CMDT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na emeryturę przechodzą:

z dniem 1 lipca:

ks. kan. Henryk Łoziński – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie

z dniem 1 sierpnia:

ks. kan. Jan Kalinowski – proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. kan. Zbigniew Markowski – proboszcz parafii pw. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny w Lubawie

ks. kan. Leszek Łobodziński – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie

Nowi proboszczowie:

z dniem 1 lipca:

ks. Sławomir Marcinkowski – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie został mianowany proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie

z dniem 1 sierpnia:

ks. Łukasz Snopek – dotychczasowy proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Wielkim Łęcku został mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie

ks. Wojciech Pieczul – dotychczasowy proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Turznicach został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Wielkim Łęcku

ks. Grzegorz Kowalik – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Józefa w Turznicach

Reklama

ks. Dawid Lewicki – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów w Lidzbarku został mianowany proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie

ks. Karol Rafalski – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

ks. Mariusz Zawacki – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny w Lubawie

Zmiany wikariuszowskie z dniem 25 sierpnia:

ks. Tomasz Fryc – mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie

ks. Bartosz Kwiatkowski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu

ks. Paweł Lewandowski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu

ks. Daniel Milewski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy

ks. Paweł Murawski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

ks. Mateusz Nadzieja - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim

ks. Robert Narodzonek - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu

ks. Łukasz Nehring - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Papowie Biskupim

ks. Michał Paluch - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie

Reklama

ks. Dariusz Pukalski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu

ks. Michał Rogoziński - mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie

ks. Marcin Sokołowski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu

ks. Dawid Sugalski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie

ks. Dawid Urbaniak - mianowany wikariuszem w parafii pw. Opatrzności Bożej w Toruniu

ks. Karol Wierzchowski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

ks. Michał Wyrębski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie

ks. Witold Ziętarski - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu

ks. Sebastian Żyła - mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu

Pozostałe zmiany:

z dniem 1 lipca:

ks. Marcin Kania – dotychczasowy rezydent w parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie został mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz rezydentem w Domu Kapłańskim „Fraternitas” w Toruniu

z dniem 1 sierpnia:

ks. Dominik Kabaczyński – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na UKSW

z dniem 25 sierpnia:

Reklama

ks. kan. Zbigniew Walkowiak – został mianowany dyrektorem ekonomicznym Wyższego Seminarium Duchownego, Centrum Dialogu i Biblioteki Diecezjalnej w Toruniu

ks. Maciej Kępczyński – został mianowany kuratorem gmachu seminarium i biblioteki jako rezydent Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

ks. Michał Kłosowski – dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu został mianowany sekretarzem biskupa pomocniczego

ks. Rafał Kreczman – dotychczasowy rezydent w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy został skierowany do pomocy duszpasterskiej jako rezydent w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu

z dniem 1 września:

ks. kan. Stanisław Adamiak – dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu został skierowany do pomocy duszpasterskiej jako rezydent w parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu

ks. Bartosz Adamski – dotychczasowy prefekt okresu propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu został skierowany do pomocy duszpasterskiej jako rezydent w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu

ks. kan. Tomasz Dutkiewicz – został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu

ks. kan. Bogusław Dygdała – został zwolniony z funkcji dyrektora ekonomicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

ks. kan. Wiesław Łużyński – został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

Reklama

ks. Michał Oleksowicz – dotychczasowy ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu został skierowany do pomocy duszpasterskiej jako rezydent w parafii pw. Świętego Andrzeja w Toruniu

ks. Dawid Wasilewski – dotychczasowy sekretarz biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu

ks. Mateusz Bartkowski – został mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży

ks. Witold Ziętarski – został mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży

ks. Dawid Sugalski – został mianowany dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej Świętego Jana Umiłowanego Ucznia

2025-07-01 14:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję