Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rok łaski

– Taki jest początek roku szkolnego, który Jezus zaczyna w Nazarecie. To jest rok łaski – mówił do uczniów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2014/2015

W dniu 1 września bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach. W modlitwie wzięli udział uczniowie pobliskiej szkoły, rodzice, wychowawcy i nauczyciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W homilii bp Roman Pindel powołując się na ewangeliczną perykopę o Jezusie odczytującym proroctwo Izajasza w synagodze, podkreślił, że rozpoczęcie roku szkolnego jest okazją do dziękczynienia za otrzymane od Boga łaski oraz skłania do zanoszenia modlitwy – prośby w różnych intencjach.

– To jest nasze dziękczynienie za nauczycieli, wychowawców, rodziców, za to, że możemy dorastać do jakiejś naszej miary – mówił Hierarcha, zaznaczając przy tym, że możliwość uczenia się, rozwijania własnych zdolności, jest także łaską daną przez Pana Boga. Zachęcał także do podejmowania modlitwy błagalnej u progu nowego roku szkolnego. – To jest także nasza prośba – to, co jest naszą sprawą: może w domu jest trudno, ktoś z rodziców wyjechał i jest jeszcze trudniej, może ktoś ma duże kłopoty w szkole, kogoś chorego w rodzinie, może nauczyciel się niepokoi o klasę, o trudnych uczniów – to wszystko jest motywem, abyśmy prosili Boga o łaskę na ten rok, który zaczynamy – wyliczał sytuacje, które mogą być okazją do modlitwy i podkreślał, że łaska jest Bożą odpowiedzią na wiarę w Chrystusa, którą w ten sposób wyznajemy. – Ten, kto wierzy, może liczyć na łaskę od Boga i wyzwolenie, wszelkie dobro i błogosławieństwo. Jeżeli wierzy, jeżeli otwiera się na łaskę, którą Bóg kieruje do człowieka – tłumaczył bp Roman Pindel.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Biskup ordynariusz poświęcił krzyże do sal lekcyjnych nowego skrzydła gmachu szkolnego. Drewniane krzyże do szkolnych sal są darem wilkowickiej parafii dla społeczności szkoły. Parafia pw. św. Michała Archanioła przekazała także 46 plecaków z przyborami szkolnymi dla dzieci z uboższych rodzin. Dar ofiarowany został w ramach akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiej placówki oświatowej. Tam proboszcz parafii ks. Franciszek Kuliga wraz z przedstawicielami władz otwarł nowo wybudowaną część gmachu szkolnego, a biskup Roman Pindel poświęcił oddane do użytku skrzydło budynku.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup zainaugurował Rok Jubileuszowy

[ TEMATY ]

rok

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński zainaugurował w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy

Bp Tadeusz Lityński zainaugurował w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy

Bp Tadeusz Lityński ogłosił w całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy. Jest on związany z przypadającą w przyszłym roku 350. rocznicą umieszczenia w kościele parafialnym w Rokitnie obrazu Matki Bożej nazwanej później rokitniańską i potrwa do 18 czerwca 2019 r.

Rok Jubileuszowy został zainaugurowany 18 czerwca w uroczystość Patronki diecezji w czasie Mszy św. w rokitniańskiej Bazylice. Liturgię zakończyło papieskie błogosławieństwo, do którego papież Franciszek upoważnił biskupa zielonogórsko-gorzowskiego w dniu rozpoczęcia i zakończenia Maryjnego Roku Jubileuszowego. – Na rozpoczęcie tego Roku jest udzielone specjalne papieskie błogosławieństwo, tak jakby Ojciec Święty Franciszek był tutaj w Rokitnie i rozpoczynał ten Rok Jubileuszowy.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję