Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa Ewangelizacja wszystkim

To hasło I Kongresu Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej, który zakończył się 21 września w Radomsku. Kongres trwał trzy dni

Niedziela częstochowska 39/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Agnieszka Armacińska

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

Uczestnicy Kongresu w Radomsku

Uczestnicy Kongresu zostali przywitani przez proboszcza parafii pw. św. Lamberta ks. Antoniego Arkita: „Nie lękajcie się, gdyż w trakcie tych trzech dni Bóg będzie chciał objawić swoją chwałę”. Abp Wacław Depo, który objął patronat honorowy nad Kongresem, powiedział zaś podczas Eucharystii, że „wiara osobista w Syna Bożego jako Zbawiciela musi się przebijać, musi przejść przez próg, musi często konfrontować się z niewiarą innych, by pozostać naszą wiarą Kościoła na zawsze”. – Za Jezusem nie można pójść samemu – mówił Metropolita Częstochowski. – Nasza wiara potrzebuje także opierać się na wierze naszych braci i sióstr – dodał.

Po Mszy św. miał miejsce wykład: „Maryja – zawierzyć, by zanieść”, który wygłosił ks. dr Adam Wodarczyk, moderator Ruchu Światło-Życie. Zwrócił on uwagę, że aby stawać się jak Maryja, to trzeba rozważać słowo Boże. Swoją wypowiedź oparł na fragmencie Ewangelii o pójściu Maryi do Elżbiety. – Maryja idzie do Elżbiety, idzie do konkretnej osoby, aby zanieść jej Dobrą Nowinę, Jezusa – mówił. Każdy chrześcijanin jest do tego wezwany. Pierwszy dzień Kongresu zakończyła natomiast modlitwa i wołanie o Ducha Świętego.

Świadectwo wiary

Reklama

W dniu Kongresu ks. Adam Polak zwrócił uwagę na to, że dzisiaj nie zawsze jesteśmy wezwani do przelania krwi za Boga, jak wspominani 20 września męczennicy koreańscy, ale jesteśmy wezwani do dawania świadectwa. – Nie możemy zatrzymać tego, co otrzymaliśmy od Boga dla siebie, ale mamy tym dzielić się z innymi, nie sami, ale we wspólnocie – mówił.

W czasie pierwszego sobotniego wykładu ks. dr hab. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podzielił się swoimi refleksjami nt. kontemplacji i nowej ewangelizacji. Kontemplacja, mówił prelegent, jest kochaniem i poznawaniem Boga, ponieważ Bóg chce do nas przychodzić, abyśmy Go najpierw poznali. Ksiądz Profesor w głównej części swojego wystąpienia mówił o prostocie Boga, prostocie Kościoła i prostocie środków nowej ewangelizacji. – Pan Bóg dla nas wszystko uprościł, zsyłając na ziemię swojego Syna. Dlatego nasze życie codzienne może być przeniknięte życiem z Bogiem i żadna rzecz, którą czynimy każdego dnia, nie musi być odłączona od Bożej rzeczywistości – tłumaczył i nawiązał do słów papieża Benedykta XVI, że „nowej ewangelizacji nie da się zrozumieć w oderwaniu od 2000 lat Kościoła”. Porównał Kościół do Świętej Rodziny w Nazarecie. Niczym nie różniła się ona od innych rodzin. – Żyli w Nazarecie prawie 30 lat i nikt nie zauważył, że Bóg mieszka pośród nich. Bóg jest cichy, prosty; nie niszczy świata. Dopiero po 30 latach zaczyna wyjawiać – mieszkał pośród was Bóg – podsumował. Święta Rodzina z Nazaretu odznacza się prostotą relacji z Bogiem. Cechowały ją: pokój, dobro, modlitwa. Nowa ewangelizacja, według ks. K. Guzowskiego, polega na staraniu się, aby ludzie uwierzyli w to, co Jezus przyniósł.

Kolejnym wykład kongresowy to „Pierwsze przepowiadanie – kerygmat”, który przedłożył uczestnikom ks. dr Włodzimierz Cyran. Zwrócił on uwagę na to, że Pan Jezus nie tylko głosił królestwo Boże, ale je zaprowadzał. Za słowami Jezusa idą Jego dzieła, które zaprowadzają boski ład i harmonię. Następnie Ksiądz Doktor wyjaśnił, czym jest kerygmat i jakie są jego główne punkty. Kerygmat jest uroczystym głoszeniem w imieniu Boga, na wzór przepowiadania prorockiego, tego, co zapowiedzieli prorocy. W centrum przepowiadania kerygmatycznego znajduje się tajemnica paschalna: męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ważne jest nasze świadectwo. Sługa Chrystusa, mówił ks. Wł. Cyran, winien angażować się w ewangelizację. Wobec niej potrzeba przyjąć postawę służebną. Ważna jest odpowiedzialność, pokora, czyste intencje, miłość, nastawanie w porę i nie w porę.

Reklama

Dzień zakończył się koncertem uwielbienia zespołu New Life’M w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku.

Wyjście do ludu

Ostatni dzień Kongresu był wyjściem uczestników do ludzi, na ulice Radomska i do radomszczańskich parafii. W 12 kościołach kapłani, wraz z ewangelizatorami, głosili kerygmat, mówili o doświadczeniu miłości Bożej i znaczeniu bycia we wspólnocie. O godz. 14.30 odbył się Marsz dla Jezusa. Uczestnicy (mieszkańcy Radomska, księża, siostry zakonne) przeszli ulicami z Placu 3 Maja do Parku Solidarności, śpiewając i manifestując swoją przynależność do Jezusa Chrystusa. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem i przyłączaniem się innych ludzi do tego ewangelizacyjnego pochodu.

Spotkanie w parku rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem był spektakl ewangelizacyjny oraz poruszające świadectwa Patrycji Hurlak i Dariusz Kowalskiego. Niesamowitą radość wśród wszystkich wniosły też dzieci z zespołu Armia Dzieci, które do swych animacji angażowały osoby w różnym wieku.

Kongres zakończył się zawierzeniem Radomska i archidiecezji Maryi, którego dokonał ks. Antoni Arkit. Ziarno Bożego słowa zostało zasiane.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: nie możemy oddzielać Chrystusa od Kościoła

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Nie możemy oddzielać Chrystusa od Kościoła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w niedzielę, 30 lipca do uczestników „Ewangelizacji Sandomierza”. Na wspólnej modlitwie w katedrze zgromadzili się młodzi, którzy od piątku prowadzą ewangelizację oraz duża grupa mieszkańców i turystów.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją księża pallotyni, kapłani zaangażowani w organizację „Ewangelizacji Sandomierza” oraz duchowni z parafii sandomierskich i urzędów kurialnych.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję