Reklama

Z Jasnej Góry

2014-09-30 15:12

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 8

Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Nie lękajcie się prawdy

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiali 17 września br. na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym licznie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, katecheci i dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Hasłem przewodnim była myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie prawdy”. Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. W czasie modlitwy został wypowiedziany Akt Zawierzenia młodzieży Matce Bożej, słowami św. Jana Pawła II.

– Młodzież ze szkół katolickich z całego kraju gromadzi się dzisiaj na Jasnej Górze, aby pogłębić treści życia w prawdzie, aby spotkać się ze sobą i z naszą Matką. Teraz w tym cudownym miejscu chcemy przez przyczynę Maryi ofiarować Bogu wszystkie sprawy związane z naszym codziennym życiem, a szczególnie sprawy związane z poszukiwaniem prawdy i odkrywaniem prawdy, które jest tak ważne dla każdego człowieka – powiedział na rozpoczęcie ks. Zenon Latawiec.

W programie forum były m.in.: konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji o pokój na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę pt.: „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.

Reklama

Leśnicy i pracownicy ochrony środowiska

Odetchnąć lasem, odetchnąć Jasną Górą

Z udziałem ok. 6 tys. osób 20 września odbyła się 18. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczyli byli ministrowie środowiska – Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski. Eucharystii na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z leśnikami modlił się bp Edward Janiak – krajowy duszpasterz leśników, który wygłosił kazanie.

Pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. W sposób szczególny pozdrowił uczniów Szkoły Leśnej z Zagnańska, której jest absolwentem.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych podał, że Lasy Państwowe zarządzają niemal ¼ obszaru Polski, zatrudniają 25 tys. osób i są jednym z największych przedsiębiorstw leśnych w Europie Środkowej. Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział, że powierzchnia lasów w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu wzrosła o blisko pół miliona hektarów i nadal rośnie. – Odpowiedzialność za dzieło Stwórcy ponosimy wszyscy i od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń – mówił w homilii bp Janiak, który zwrócił uwagę, że Polskie Lasy są dumą naszego kraju, ale niektórzy nie lubią tego słyszeć dzisiaj w Europie. Gotowi byliby jeszcze nałożyć za to podatki.

Oprawę Mszy św. zapewniły: Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi.

Krótko

19 września – przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Tarnowskiej – ok. 2 tys. osób. Była to pierwsza pielgrzymka uczniów szkół maturalnych w roku szkolnym 2014/2015.

Z 19 na 20 września miało miejsce tradycyjne nocne czuwanie 14. Pielgrzymki Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, koncelebrował biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski.

20 września – modliło się na Jasnej Górze ok. tysiąca uczestników 32. Pielgrzymki Ludzi Morza. Eucharystii przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Za organizację odpowiadał o. Edward Pracz – europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza.

20 września odbyła się 33. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich z udziałem ok. 300 osób. Pielgrzymką Sodalicje Mariańskie w Polsce rozpoczęły Rok Maryjny, który potrwa do stycznia 2016 r. Mszy św. przewodniczył o. Emilio de Cárdenas, marianista, moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Eucharystię koncelebrował o. Marcin Minczyński – moderator jasnogórskiej Sodalicji.

W dniach 22-25 września trwały Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego z udziałem 140 księży w mundurach. Nauki głosił o. Józef Augustyn, jezuita, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zapowiedzi – październik 2014

6, 7, 8 – Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej (I, II, III grupa)

9 – 14. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

10 – Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

10 – Maturzyści Diecezji Ełckiej

10-11 – 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

11 – 32. Pielgrzymka Środowisk Twórczych

11 – 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej

11 – 34. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

11 – Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (II grupa)

11-12 – 24. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska

11-12 – 57. Pielgrzymka Rodziny Rodzin

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Marta i Maria w nas

2019-07-16 11:47

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 31

Graziako
„Jezus w domu Marty i Marii” – Otto Lessing (XIX wiek)

Wszystko, co Jezus mówi, czyni i kim jest – jest na wagę złota. Maria dobrze o tym wie, dlatego siada u stóp Mistrza i rozkoszuje się smakiem „najlepszej cząstki”. Jest szczęśliwa, a ponadto zasługuje sobie na wiekopomną pochwałę Jezusa. Marta chce usłużyć Gościowi inaczej. Od razu zabiera się za przygotowanie posiłku. Niestety, jej gest czynnej miłości okazuje się wybrakowany. Wzbierają w niej negatywne uczucia i osądy. Dała im upust, wypowiadając swe rozżalenie: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. Oto, rzec można, „pokrzywdzona” i lepiej wiedząca ujawnia pretensje wobec nie tylko swej siostry, ale i Mistrza.

Jezus, pełen miłości i wdzięczności wobec Marty, nie może jej nie ostrzec: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Powiedziane jasno, zdecydowanie i delikatnie. Miliony wierzących będą przez wieki, dziś także, wnikać w znaczenie tych słów Jezusa, Oblubieńca dusz. W każdym z nas są wrażliwość i pragnienia Marii... Ale pełno też w nas Marty. My wszyscy – tak wprawni w uwijaniu się „około rozmaitych posług”, a tak powolni, by usiąść „u nóg Pana” – powinniśmy zrewidować nasze priorytety.

Czy my – poddawani dyktatowi antropocentrycznej cywilizacji i bezkrytycznie zafascynowani jej produktami – mamy jeszcze szczere przekonanie, że Jezus i oblubieńcza wzajemność, do której niezmiennie nas zaprasza, to skarb nieoceniony, jedyny? On naprawdę zasługuje (my też), byśmy codziennie rezerwowali czas na spotkania z Nim. Łagodnie i zdecydowanie przenośmy uwagę z absorbujących zmartwień i niepokojów oraz z ulotnych fascynacji i często zbędnych zaangażowań – na Pana Jezusa. Tylko „u nóg Pana”, kontemplując na modlitwie Osobę Jezusa, poznajemy i smakujemy życie prawdziwe, spełniające. Naprawdę „potrzeba (...) tylko jednego”. Jak w Eucharystii, w której Boskie Osoby obdarowują nas „najlepszą cząstką”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem