Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 8

Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Nie lękajcie się prawdy

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiali 17 września br. na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym licznie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, katecheci i dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Hasłem przewodnim była myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie prawdy”. Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. W czasie modlitwy został wypowiedziany Akt Zawierzenia młodzieży Matce Bożej, słowami św. Jana Pawła II.

– Młodzież ze szkół katolickich z całego kraju gromadzi się dzisiaj na Jasnej Górze, aby pogłębić treści życia w prawdzie, aby spotkać się ze sobą i z naszą Matką. Teraz w tym cudownym miejscu chcemy przez przyczynę Maryi ofiarować Bogu wszystkie sprawy związane z naszym codziennym życiem, a szczególnie sprawy związane z poszukiwaniem prawdy i odkrywaniem prawdy, które jest tak ważne dla każdego człowieka – powiedział na rozpoczęcie ks. Zenon Latawiec.

W programie forum były m.in.: konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji o pokój na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę pt.: „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.

Reklama

Leśnicy i pracownicy ochrony środowiska

Odetchnąć lasem, odetchnąć Jasną Górą

Z udziałem ok. 6 tys. osób 20 września odbyła się 18. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczyli byli ministrowie środowiska – Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski. Eucharystii na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z leśnikami modlił się bp Edward Janiak – krajowy duszpasterz leśników, który wygłosił kazanie.

Pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. W sposób szczególny pozdrowił uczniów Szkoły Leśnej z Zagnańska, której jest absolwentem.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych podał, że Lasy Państwowe zarządzają niemal ¼ obszaru Polski, zatrudniają 25 tys. osób i są jednym z największych przedsiębiorstw leśnych w Europie Środkowej. Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział, że powierzchnia lasów w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu wzrosła o blisko pół miliona hektarów i nadal rośnie. – Odpowiedzialność za dzieło Stwórcy ponosimy wszyscy i od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń – mówił w homilii bp Janiak, który zwrócił uwagę, że Polskie Lasy są dumą naszego kraju, ale niektórzy nie lubią tego słyszeć dzisiaj w Europie. Gotowi byliby jeszcze nałożyć za to podatki.

Reklama

Oprawę Mszy św. zapewniły: Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi.

Krótko

19 września – przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Tarnowskiej – ok. 2 tys. osób. Była to pierwsza pielgrzymka uczniów szkół maturalnych w roku szkolnym 2014/2015.

Z 19 na 20 września miało miejsce tradycyjne nocne czuwanie 14. Pielgrzymki Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, koncelebrował biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski.

20 września – modliło się na Jasnej Górze ok. tysiąca uczestników 32. Pielgrzymki Ludzi Morza. Eucharystii przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Za organizację odpowiadał o. Edward Pracz – europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza.

20 września odbyła się 33. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich z udziałem ok. 300 osób. Pielgrzymką Sodalicje Mariańskie w Polsce rozpoczęły Rok Maryjny, który potrwa do stycznia 2016 r. Mszy św. przewodniczył o. Emilio de Cárdenas, marianista, moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Eucharystię koncelebrował o. Marcin Minczyński – moderator jasnogórskiej Sodalicji.

W dniach 22-25 września trwały Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego z udziałem 140 księży w mundurach. Nauki głosił o. Józef Augustyn, jezuita, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zapowiedzi – październik 2014

6, 7, 8 – Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej (I, II, III grupa)

9 – 14. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

10 – Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

10 – Maturzyści Diecezji Ełckiej

10-11 – 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

11 – 32. Pielgrzymka Środowisk Twórczych

11 – 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej

11 – 34. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

11 – Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (II grupa)

11-12 – 24. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska

11-12 – 57. Pielgrzymka Rodziny Rodzin

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-30 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy chodzenie do kościoła wymaga dziś odwagi?

2020-03-25 12:49

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. 12

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

koronawirus

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Co w obecnej sytuacji powinien uczynić katolik? Jak się zachować? Skorzystać z dyspensy czy pójść do kościoła?

Koronawirus zdominował medialne przekazy, rodzinne rozmowy, wymusił ograniczenia w ruchu krajowym i międzynarodowym, stał się powodem zmiany niemal wszystkich bieżących planów, zawieszenia zajęć w szkołach i na wyższych uczelniach, odwołania masowych imprez, a także ograniczeń w udziale w liturgii. Jedni żyją w paraliżującym lęku i przygotowują się na „apokalipsę”. Inni, którzy na początku bagatelizowali zagrożenia – nawet z nich żartując – również z niepokojem obserwują rozwój wydarzeń. A jeszcze kilka miesięcy temu wydawało nam się, że choroba rozwijająca się w Chinach nas nie dotknie. Okazuje się jednak, że żyjemy w globalnej wiosce.

W związku z pandemią władze państwowe podjęły decyzje służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski skierowała stosowne apele, a biskupi diecezjalni udzielili dyspens od udziału w niedzielnych Mszach św. Nawet media na co dzień nieżyczliwe Kościołowi transmitują liturgię. A co na to wiara? Co w obecnej sytuacji powinien uczynić katolik? Jak się zachować? Skorzystać z dyspensy czy – licząc na „zmieszczenie się” w liczbie pięciu osób – pójść do kościoła?

W przestrzeni internetowej – aktualnie tętniącej życiem bardziej niż dotychczas – pojawiają się pełne negatywnych emocji opinie tych, którzy chcieliby zamknąć kościoły niezależnie od jakichkolwiek zagrożeń. Są jednak również głosy ludzi dobrej woli, którzy uważają, że właściwe byłoby zawieszenie sprawowania liturgii. Można wreszcie przeczytać, że przecież Pan Jezus nie zaraża i uchroni nas od wszelkich niebezpieczeństw. Wiara, oczywiście, ma wielką moc i liczymy na interwencję Bożej Opatrzności, ale musi ona iść w parze z rozumem. Ufamy, że Bóg nawet z tej trudniej sytuacji wyprowadzi dobro i błogosławieństwo, ale obok modlitwy konieczne jest opanowanie rozprzestrzeniania się choroby przy pomocy narzędzi, które daje nam medycyna. Służą temu również profilaktyka i ostrożność wszystkich, a zwłaszcza osób z grup podwyższonego ryzyka. W związku z tym ich sposób świętowania dnia Pańskiego powinien polegać na modlitwie w domu. Pomocą służą transmisje telewizyjne i radiowe (więcej na str. 31 – przyp. red.).

Przy okazji tych swoistych rekolekcji, wymuszonych zewnętrznymi okolicznościami, warto zadać sobie pytanie jak do tej pory traktowaliśmy udział w Eucharystii. Czy był on podyktowany tylko chęcią spełnienia obowiązku? A przecież w Eucharystii chodzi nade wszystko o wiarę i miłość. Teraz mamy możliwość odkrycia, jakim skarbem jest bliskość Boga.

Od początku istnienia Kościoła udział w Eucharystii wiązał się z różnymi niebezpieczeństwami, łącznie ze śmiercią męczeńską. Ale zawsze oddanie życia za Chrystusa było powiązane z miłością do człowieka. Łacińskie słowa Corpus Christi – jak nauczał Benedykt XVI – mają trzy odniesienia: Ciało Chrystusa to niedostępna już dziś dla nas historyczność Jezusa. Ciało Chrystusa to Najświętsze Postaci przyjmowane w Komunii św. Ale Ciałem Chrystusa jest także Kościół, a zatem wierni na mocy chrztu św. wszczepieni w Boga samego. Paradoksalnie na dzień dzisiejszy aktem miłości wobec Chrystusa obecnego w drugim człowieku może być brak udziału w Eucharystii, ponieważ nie narażamy nie tylko siebie na zachorowanie, ale także innych osób na przeniesienie wirusa. Czasowa rezygnacja z udziału we Mszy św. może być też uzasadniona miłością wobec samego Jezusa Chrystusa. Przyjmowanie Komunii św. duchowej to również odpowiedzialność za siebie i innych. Każdy w tym zakresie musi postąpić tak, jak mu wiara, rozum i sumienie dyktują.

CZYTAJ DALEJ

Jutro 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

2020-04-01 15:49

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Jutro mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie.

Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Dość szybko jednak rodzina bardzo zmalała, gdyż już we wczesnym dzieciństwie przeżył śmierć młodszej siostry, potem matki a w 1926 - starszego brata. Ojciec zmarł w 1940 r. w Krakowie.

Przyszły papież rozpoczął w 1938 studia polonistyczne na UJ w Krakowie, przerwane przez II wojnę światową, podczas której pracował zawodowo, a pod koniec zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z jego rąk w katedrze wawelskiej i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, następnie zajmował podobne "stanowisko" w krakowskim kościele św. Floriana, by następnie osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał pracę habilitacyjną.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską. Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u i właśnie na obozie kajakowym na Mazurach z grupą studentów z tej uczelni zastała go papieska nominacja z 4 lipca 1958 na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjął 28 września tegoż roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI, mianując oficjalnie 13 stycznia 1964 niespełna 44-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.

Jako pasterz Kościoła krakowskiego kard. Wojtyła żywo interesował się swą archidiecezją, wizytując parafie, zwołując synod itp., nie zaprzestając przy tym działalności naukowo-dydaktycznej jako profesor KUL-u. Brał też czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Zarówno tempo w jakim wszczęto proces beatyfikacyjny jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję