Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 8

Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Nie lękajcie się prawdy

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiali 17 września br. na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym licznie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, katecheci i dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Hasłem przewodnim była myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie prawdy”. Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. W czasie modlitwy został wypowiedziany Akt Zawierzenia młodzieży Matce Bożej, słowami św. Jana Pawła II.

– Młodzież ze szkół katolickich z całego kraju gromadzi się dzisiaj na Jasnej Górze, aby pogłębić treści życia w prawdzie, aby spotkać się ze sobą i z naszą Matką. Teraz w tym cudownym miejscu chcemy przez przyczynę Maryi ofiarować Bogu wszystkie sprawy związane z naszym codziennym życiem, a szczególnie sprawy związane z poszukiwaniem prawdy i odkrywaniem prawdy, które jest tak ważne dla każdego człowieka – powiedział na rozpoczęcie ks. Zenon Latawiec.

W programie forum były m.in.: konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji o pokój na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę pt.: „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.

Reklama

Leśnicy i pracownicy ochrony środowiska

Odetchnąć lasem, odetchnąć Jasną Górą

Z udziałem ok. 6 tys. osób 20 września odbyła się 18. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczyli byli ministrowie środowiska – Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski. Eucharystii na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z leśnikami modlił się bp Edward Janiak – krajowy duszpasterz leśników, który wygłosił kazanie.

Pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. W sposób szczególny pozdrowił uczniów Szkoły Leśnej z Zagnańska, której jest absolwentem.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych podał, że Lasy Państwowe zarządzają niemal ¼ obszaru Polski, zatrudniają 25 tys. osób i są jednym z największych przedsiębiorstw leśnych w Europie Środkowej. Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział, że powierzchnia lasów w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu wzrosła o blisko pół miliona hektarów i nadal rośnie. – Odpowiedzialność za dzieło Stwórcy ponosimy wszyscy i od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń – mówił w homilii bp Janiak, który zwrócił uwagę, że Polskie Lasy są dumą naszego kraju, ale niektórzy nie lubią tego słyszeć dzisiaj w Europie. Gotowi byliby jeszcze nałożyć za to podatki.

Reklama

Oprawę Mszy św. zapewniły: Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi.

Krótko

19 września – przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Tarnowskiej – ok. 2 tys. osób. Była to pierwsza pielgrzymka uczniów szkół maturalnych w roku szkolnym 2014/2015.

Z 19 na 20 września miało miejsce tradycyjne nocne czuwanie 14. Pielgrzymki Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, koncelebrował biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski.

20 września – modliło się na Jasnej Górze ok. tysiąca uczestników 32. Pielgrzymki Ludzi Morza. Eucharystii przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Za organizację odpowiadał o. Edward Pracz – europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza.

20 września odbyła się 33. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich z udziałem ok. 300 osób. Pielgrzymką Sodalicje Mariańskie w Polsce rozpoczęły Rok Maryjny, który potrwa do stycznia 2016 r. Mszy św. przewodniczył o. Emilio de Cárdenas, marianista, moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Eucharystię koncelebrował o. Marcin Minczyński – moderator jasnogórskiej Sodalicji.

W dniach 22-25 września trwały Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego z udziałem 140 księży w mundurach. Nauki głosił o. Józef Augustyn, jezuita, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zapowiedzi – październik 2014

6, 7, 8 – Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej (I, II, III grupa)

9 – 14. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

10 – Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

10 – Maturzyści Diecezji Ełckiej

10-11 – 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

11 – 32. Pielgrzymka Środowisk Twórczych

11 – 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej

11 – 34. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

11 – Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (II grupa)

11-12 – 24. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska

11-12 – 57. Pielgrzymka Rodziny Rodzin

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-09-30 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Łódź - pierwsze śluby zakonne we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela


W Swolszewicach k. Wolborza odbyła się uroczystość pierwszych ślubów dwóch członków Wspólnoty Kontemplacyjnej Sług Ducha Pocieszyciela, która od trzech lat działa na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Wspólnota została zatwierdzona na prawie diecezjalnym dekretem metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Zobacz zdjęcia: Śluby zakonne we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela

- Celem działalności naszej wspólnoty jest szerzenie czci do Ducha Świętego i budzenie wiary w obecność Ducha Świętego. – tłumaczy br. Krzysztof od Ducha Świętego – przełożony wspólnoty. – Chcemy także służyć kierownictwem duchowym kapłanom, którzy potrzebują pomocy i poprowadzenia w pewnym okresie ich życia. – dodaje przełożony.

Uroczystość pierwszych ślubów, której przewodniczył metropolita łódzki, odbyła się w świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swolszewicach Małych znajdującej się obok domu Wspólnoty.

O pociechach jakich doświadcza Kościół, a przez Niego, każdy wierzący, mówił w swojej homilii metropolita łódzki. - Jest pociecha ze strony Ojca. Pokrzepienie jest wtedy, kiedy doświadczasz wobec siebie ojcostwa Boga. Bóg jest Panem życia, nie jest Bogiem śmierci. On jest dawcą życia, i to życie od Boga nazywa się miłosierdziem. To nie jest tak, że Bóg w stosunku do nas ma jedno odniesienie, ma jeden model. Ojciec miłosierdzia jest odpowiedzią na ludzką śmierć, jest źródłem pokrzepieniem w naszym życiu! – podkreślił kaznodzieja.

- Bóg pociesza nas przez Chrystusa, nie przez to, że nas zachowuje od śmierci, ale że przez Chrystusa możemy zmartwychwstać. Pociecha, która przychodzi od Chrystusa – to pociecha paschalna – to jest doświadczenie Boga, który ze śmierci wyprowadza życie. – dodał arcybiskup.

Kończąc łódzki pasterz zauważył, że – obie te relacje: naszą z Ojcem, naszą z Jezusem, ustanawia Ducha Święty – to jest Jego praca. To, co możecie robić jako Jego słudzy, to pomagać Mu, by każdego z nas otwierał na relacje z Ojcem, by Duch w nas mówił Abba – Tato! – zakończył.

Po homilii dwóch członków wspólnoty – br. Krzysztof od Ducha Świętego (ks. prof. Krzysztof Guzowski) oraz br. Grzegorz M. od Nawiedzenia (ks. dr Grzegorz Korczak) złożyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na ręce metropolity łódzkiego.

Jednym ze składających dziś swoje śluby jest ks. Grzegorz Korczak – egzorcysta Archidiecezji Łódzkiej oraz założyciel łódzkiej Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Dzieci Światłości, która jest filią Katolickiej Międzynarodowej Szkoły Modlitwy i Ewangelizacji JEUNESSE-LUMIÈRE.

- Przez ostatnie 12 miesięcy odbywałem swój nowicjat, którego zwieńczeniem jest złożenie dziś profesji rad ewangelicznych ślubu czystości, posłuszeństwa i ubóstwa - w nawiązaniu do Trójcy św. Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie takim potwierdzeniem moich osobistych poszukiwań jako księdza diecezjalnego po to, by nie tylko swoje kapłaństwo ubogacić, ale, by służyć innym kapłanom. – tłumaczy br. Grzegorz. Aktualnie we Wspólnocie znajduje się trzech braci po ślubach czasowych oraz dwu kandydatów. Więcej informacji na temat Wspólnoty Kontemplacyjnej Sług Ducha Pocieszyciela można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję