Reklama

Z Jasnej Góry

2014-09-30 15:12

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 8

Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Nie lękajcie się prawdy

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiali 17 września br. na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym licznie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, katecheci i dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. Hasłem przewodnim była myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie prawdy”. Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. W czasie modlitwy został wypowiedziany Akt Zawierzenia młodzieży Matce Bożej, słowami św. Jana Pawła II.

– Młodzież ze szkół katolickich z całego kraju gromadzi się dzisiaj na Jasnej Górze, aby pogłębić treści życia w prawdzie, aby spotkać się ze sobą i z naszą Matką. Teraz w tym cudownym miejscu chcemy przez przyczynę Maryi ofiarować Bogu wszystkie sprawy związane z naszym codziennym życiem, a szczególnie sprawy związane z poszukiwaniem prawdy i odkrywaniem prawdy, które jest tak ważne dla każdego człowieka – powiedział na rozpoczęcie ks. Zenon Latawiec.

W programie forum były m.in.: konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji o pokój na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę pt.: „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.

Reklama

Leśnicy i pracownicy ochrony środowiska

Odetchnąć lasem, odetchnąć Jasną Górą

Z udziałem ok. 6 tys. osób 20 września odbyła się 18. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczyli byli ministrowie środowiska – Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski. Eucharystii na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z leśnikami modlił się bp Edward Janiak – krajowy duszpasterz leśników, który wygłosił kazanie.

Pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. W sposób szczególny pozdrowił uczniów Szkoły Leśnej z Zagnańska, której jest absolwentem.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych podał, że Lasy Państwowe zarządzają niemal ¼ obszaru Polski, zatrudniają 25 tys. osób i są jednym z największych przedsiębiorstw leśnych w Europie Środkowej. Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział, że powierzchnia lasów w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu wzrosła o blisko pół miliona hektarów i nadal rośnie. – Odpowiedzialność za dzieło Stwórcy ponosimy wszyscy i od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń – mówił w homilii bp Janiak, który zwrócił uwagę, że Polskie Lasy są dumą naszego kraju, ale niektórzy nie lubią tego słyszeć dzisiaj w Europie. Gotowi byliby jeszcze nałożyć za to podatki.

Oprawę Mszy św. zapewniły: Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi.

Krótko

19 września – przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Tarnowskiej – ok. 2 tys. osób. Była to pierwsza pielgrzymka uczniów szkół maturalnych w roku szkolnym 2014/2015.

Z 19 na 20 września miało miejsce tradycyjne nocne czuwanie 14. Pielgrzymki Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, koncelebrował biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski.

20 września – modliło się na Jasnej Górze ok. tysiąca uczestników 32. Pielgrzymki Ludzi Morza. Eucharystii przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Za organizację odpowiadał o. Edward Pracz – europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza.

20 września odbyła się 33. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich z udziałem ok. 300 osób. Pielgrzymką Sodalicje Mariańskie w Polsce rozpoczęły Rok Maryjny, który potrwa do stycznia 2016 r. Mszy św. przewodniczył o. Emilio de Cárdenas, marianista, moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Eucharystię koncelebrował o. Marcin Minczyński – moderator jasnogórskiej Sodalicji.

W dniach 22-25 września trwały Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego z udziałem 140 księży w mundurach. Nauki głosił o. Józef Augustyn, jezuita, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zapowiedzi – październik 2014

6, 7, 8 – Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej (I, II, III grupa)

9 – 14. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

10 – Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

10 – Maturzyści Diecezji Ełckiej

10-11 – 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

11 – 32. Pielgrzymka Środowisk Twórczych

11 – 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej

11 – 34. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

11 – Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (II grupa)

11-12 – 24. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska

11-12 – 57. Pielgrzymka Rodziny Rodzin

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Prezes Trybunału broni aborcji

2019-10-21 11:34

Artur Stelmasiak

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska dąży do umorzenia skargi konstytucyjnej ws. aborcji eugenicznej. A przecież na finiszu kampanii politycy PiS mówili, że czekają na ten wyrok Trybunału.

trybunal.gov.pl

Według ustaleń "Niedzieli" sędziowie chcą orzekać w sprawie aborcji eugenicznej, ale od 2 lat są blokowani przez prezes Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu wniosek 107. posłów złożony w poprzedniej kadencji sejmu ulegnie dyskontynuacji. Oznacza to, że prawo posłów, które jest zapisane w konstytucji, zostanie skutecznie ograniczone poprzez celową blokadę w organizacji pracy sędziów w Trybunale Konstytucyjnym.

Ustalenia "Niedzieli" o coraz mocniejszej blokadzie w Trybunale Konstytucyjnym w złym świetle stawiają także najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości. To oni przecież w jesiennej kampanii wyborczej do Sejmu mówili, że są za życiem, ale czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - W tej chwili czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ustawowe zagwarantowanie tej kwestii będzie dużo słabszą gwarancją, że ta sprawa zostanie raz na zawsze rozwiązana tak, jak byśmy chcieli, żeby aborcja eugeniczna była niemożliwa.

Dlatego wybraliśmy drogę konstytucyjnego zabezpieczenia - mówił w "Naszym Dzienniku" wicepremier Jacek Sasin.

Wniosek do Trybunału ws. stwierdzenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej trafił w październiku 2017 roku. Początkowo prezes Trybunału Konstytucyjnego mówiła o tym wniosku w superlatywach i że będzie on traktowany poważnie. - Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają - mówiła Julia Przyłębska w listopadzie 2017 roku.

Niestety dotychczasowa postawa szefowej najważniejszego sądu w Polsce nie ma nic wspólnego z tymi deklaracjami. Tygodnik "Niedziela" już rok temu ujawnił, że prezes Przyłębska celowo blokuje wniosek, który mógłby ocalić życie ponad tysiąca zabijanych dzieci rocznie (https://www.niedziela.pl/artykul/140126/nd/). Niestety po ponad roku dalsze postępowanie pani prezes potwierdziło tylko, że publikacja tyg. "Niedziela" była w 100 proc. prawdziwa.

Także posłowie poprzedniej kadencji byli zaszokowani biernością prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec roku 2018 wysłali do niej list z kategorycznym żądaniem (https://www.niedziela.pl/artykul/39325/Poslowie-zadaja-aby-Trybunal-zajal-sie). "Przeciągające się prace w Trybunale Konstytucyjnym odbieramy z olbrzymim niepokojem. (...) Dotyczy ona bowiem najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia" - czytamy w liście podpisanym przez 79. posłów.

W grudniu 2018 roku posłowie dostali odpowiedź od prezes TK, że sprawa "jest w toku postępowania merytorycznego". Dodaje, że "gdy na niejawnej naradzie skład orzekający wyznaczy termin rozpoznania ww. wniosku, zostanie on niezwłocznie opublikowany na stronie internetowej Trybunału". Zdaniem Przyłębskiej, "zarówno w tej, jak i w innych sprawach, które są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny, nie ma żadnych opóźnień".

Za czasów rządów Lewicy, AWS i Platformy Obywatelskiej nigdy nie było takiej blokady prac Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. światopoglądowych. W 1997 roku prezes TK prof. Andrzej Zoll doprowadził do przełomowego orzeczenia Trybunału po 5 miesiącach od złożenia wniosku ws. aborcji. Natomiast za czasów prezes Juli Przyłębskiej sprawa praktycznie nie została ruszona po 2 latach od złożenia wniosku, a przecież od dawna Trybunał ma komplet dokumentów z bardzo dobrymi opiniami Marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego. Wszyscy są zgodni co do faktu, że aborcja eugeniczna jest sprzeczna z konstytucją, ale dotychczasowa postawa prezes Trybunału wskazuje, że nie chce ona stanąć po stronie konstytucji. - Niestety wszystko wskazuje, że wniosek posłów będzie umorzony wraz z końcem kadencji sejmu - mówi jeden z naszych informatorów z Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która została zmieniona za czasów rządów PiS, wniosek 107. posłów zostanie umorzony przed zaprzysiężenia nowych posłów 12 listopada. Pani prezes Julia Przyłębska ma więc niewiele czasu by wywiązać się ze swoich konstytucyjnych obowiązków. Przecież już rok temu posłowie pisali w swoim apelu, że przeciąganie prac nad aborcją eugeniczną jest motywowane względami politycznymi, co uderza w wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, ale także posłów – wnioskodawców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz wrocławskiej Caritas

2019-10-21 14:11

Anna Majowicz

Ponad 250 wolontariuszy uczestniczyło 20 października w pielgrzymce parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy. Pielgrzymka była zwieńczeniem obchodów 30-lecia działalności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Anna Majowicz
W pielgrzymce uczestniczyło ponad 250 wolontariuszy

Najpierw w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Trzebnicy wolontariusze obejrzeli film poświęcony życiu i działalności św. Faustyny Kowalskiej ,,Miłość i Miłosierdzie”. Następnie, procesyjnie udano się do grobu św. Jadwigi na dziękczynną Eucharystię.

- Jubileusz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, gromadzi w sanktuarium trzebnickim parafialne zespoły Caritas, szkolne koła Caritas, wolontariuszy, pracowników, a także naszych podopiecznych. Przybyliśmy do tego szczególnego miejsca ziemi dolnośląskiej, by złożyć Bogu dziękczynienie przez orędownictwo Tej, która patronuje naszym dziełom miłosierdzia – mówił w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Kapłan przywołał historię życia św. Jadwigi, która podejmowała przepiękne dzieła posługi na rzecz bliźniego, chorych, biednych, potrzebujących, bezdomnych i samotnych. Zaznaczył, że gdyby dziś żyła, byłaby honorową członkinią Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

- Dzisiaj, po 30 latach od reaktywacji Caritas, możemy się pochwalić strukturą, która ogarnia 1,5 tys. wolontariuszy w naszej diecezji. Ponad 1000 podopiecznych jest objętych codzienną opieką. Nie tyko przy okazji świąt. Mamy domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły, ośrodek szkolno – wychowawczy, medycynę hospicyjną, zakład opiekuńczo – leczniczy, rehabilitację - tysiące ludzi dzięki Caritas doświadcza pomocy – akcentował ks. Amrogowicz, zaznaczając, że aby ten motor mógł funkcjonować wrocławska Caritas potrzebuje energii, sił, wsparcia, a przede wszystkim wstawiennictwa św. Jadwigi, która każdego dnia realizowała dzieła miłosierdzia.

Na zakończenie dyrektor Caritas prosił, aby wolontariusze za przykładem św. Jadwigi zabrali ze sobą z pielgrzymki ufność Bogu, aby otworzyli na drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem