Reklama

Trzeci cykl zbliżania się do Sacrum

2014-10-01 14:37

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 40/2014, str. 1

Muzeum Diecezjalne
Graduał z 1651 r. można będzie zobaczyć w Kętach

Muzyce nieba zapisanej w graduale poświęcone będzie pierwsze ze spotkań „Przez sakralne do Sacrum”. Spotkanie z kościelną muzyką i śpiewnikiem z 1651 r. rozpocznie 18 października 3. edycję inicjatywy realizowanej przez Muzeum Diecezjalne

Zapisano muzykę nieba – muzealne spotkanie o graduale i śpiewie gregoriańskim” – to tytuł spotkania w ramach cyklu przybliżającego teologię, liturgię i historię sztuki kościelnej. Tym razem dyrektor diecezjalnego muzeum ks. dr Grzegorz Klaja chce zaprosić zainteresowanych do bliższego spotkania z muzykę sakralną i zabytkowym śpiewnikiem zwanym z łacińska graduałem.

– Graduał to rzecz materialna – przedmiot, ale znajduje się w nim zapis tego, co niematerialne, nieuchwytne i przelotne – śpiewu, i to wyjątkowego – gregoriańskiego, który, jak się często powtarza, jest melodią niebian. Śpiew gregoriański wyrasta z zupełnie innego ducha niż czasów współczesnych. Jego źródłem jest liturgia, jako partycypacja w tym, co Boskie i eschatologiczne – wyjaśnia ks. Klaja. Graduał to dawny śpiewnik zawierający nuty i teksty części Mszy św. Egzemplarz, który zostanie zaprezentowany podczas spotkania pochodzi z 1651 r. Został wydany w Krakowie, a używano go przez wieki w parafialnym kościele Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Prezentacji śpiewnika towarzyszyć będzie wykład dyrektora diecezjalnego muzeum: „Czy Graduał to nudny śpiewnik” oraz śpiew wybranych utworów z graduału opatrzony komentarzem. Dawne utwory wykona gregoriańska schola tradycji łacińskiej Kościoła działająca przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Lipniku.

Reklama

Idea programu organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej polega na przybliżeniu historycznego i artystycznego waloru wybranego zabytkowego obiektu, a następnie poznawaniu jego symbolicznego i duchowego znaczenia. – Poznawajmy bogactwo dziedzictwa, które otrzymaliśmy po naszych przodkach. Niech stanie się wołaniem o jego ochronę, ale przede wszystkim wskazówką dla naszej przyszłości, której chcemy nadawać kształt – wyjaśnia ks. Klaja.

Pierwsze spotkanie 3. edycji cyklu „Przez sakralne do Sacrum” odbędzie się 18 października w Domu Kultury w Kętach przy ul. Żwirki i Wigury 2a, w godz. 11-13, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psalite Deo”.

Oprócz wymienionego muzealnego spotkania, na 3. edycję cyklu „Przez sakralne do Sacrum” składają się spotkania: 13 grudnia 2014 r. – „Kwiaty na ornatach” (Bielsko-Biała, Kuria Diecezjalna); 7 marca 2015 r. – „Stare modlitewniki i dawne modlitwy – ich duch, styl i treść” (Kuria Diecezjalna) oraz 13 czerwca 2015 r. – „Skarby Cieszyna” – zwiedzanie Cieszyna z przewodnikiem.

Tagi:
spotkanie

Reklama

Spotkanie księży wyjeżdżających po raz pierwszy do pracy z zagraniczną Polonią

2019-06-28 12:08

BP KEP / Warszawa (KAI)

1 lipca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się po raz kolejny kurs dla księży, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy z Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. W tym roku zgłosiło się dziesięciu księży, w tym dwóch księży zakonnych, ze Zgromadzenia Księży Marianów i ze Zgromadzenia Krwi Chrystusa. Pozostali księża pochodzą z diecezji tarnowskiej, katowickiej, toruńskiej i kieleckiej. W tym roku najwięcej księży – bo aż czterech – wyjedzie do pracy do Niemiec.

Artur Stelmasiak

„Przez te trzy dni będziemy mieć różnego rodzaju konferencje, które dotykają różnych problemów dotyczących życia polskich emigrantów i z różnymi wymiarami posługi duszpasterskiej wśród Polonii. Posługa duszpasterska polega na głoszeniu Słowa Bożego, sprawowaniu sakramentów, prowadzeniu administracyjnym parafii i przede wszystkim towarzyszeniu Polakom w ich codzienności” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polski ksiądz wyjeżdżający za granicę dzieli w pewnym sensie los polskich emigrantów, podkreślił bp Lechowicz. „Chcemy również zaznajomić tych księży ze specyfiką pracy duszpasterskiej i życia kapłańskiego za granicą”.

Wśród zaproszonych na spotkanie gości będzie przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który będzie mówił o relacjach miedzy ośrodkami duszpasterskimi a ośrodkami konsularnymi i ambasadami RP za granicą. Będą także rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec.

„Spotkanie będzie okazją do lepszego poznania się, do wymiany doświadczeń, do stawiania różnych pytań. Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie otworzy tych księży na nową perspektywę ich pracy” – podkreślił bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: rekordowa liczba uzależnionych od hazardu w sieci

2019-07-19 18:37

mz (KAI/OP/RTP) / Lizbona

Ponad 35 tys. mieszkańców Portugalii złożyło już do siedziby państwowego Urzędu Regulacji i Kontroli Gier (SPIJ) wniosek o uniemożliwienie im udziału w zakładach losowych w internecie. W porównaniu do 2017 r. ich liczba zwiększyła się aż o 70 proc. Według władz SPIJ, w argumentacji zawartej we wnioskach uzależnieni od hazardu powołują się m.in. na swoje problemy zdrowotne, głównie bezsenność, a także na rosnące zadłużenie.

BOŻENA SZTAJNER

W Portugalii sukcesywnie rośnie też liczba uczestników gier w sieci. Szacuje się, że w tym 10-milionowym kraju regularnie za pośrednictwem internetu obstawia pieniądze ponad 1,3 mln osób.

W listopadzie 2018 r. portugalska żandarmeria rozbiła międzynarodową grupę mafijną organizującą zakłady hazardowe w internecie. Obracała one rocznie kwotą 80 mln euro. Przestępcy wykorzystywali słabość Portugalczyków do zakładów bukmacherskich, które w tym kraju są legalne po spełnieniu określonych prawem warunków i rejestracji w SPIJ. Szacuje się, że tylko między styczniem a wrześniem 2018 r. obywatele Portugalii wydali na hazard ponad 2,5 mld euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem