Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Relikwie św. Jana Pawła II w Nawodnej

Rok kanonizacji św. Jana Pawła II naznaczony jest dziękczynieniem składanym Bogu za dar świętości naszego rodaka. Wyrażamy tę wdzięczność w wielu formach modlitewnych, ale także w inicjatywach społecznych służących dobru wspólnemu

Spora część parafii otrzymuje także w tym roku relikwie św. Jana Pawła II, które służyć mają rozkrzewianiu jego kultu i wyznaczaniu własnej drogi do świętości. Kolejną parafią w naszej archidiecezji, która przeżyła wprowadzenie relikwii nowego polskiego świętego, była wspólnota pw. Świętego Krzyża w Nawodnej.

Parafia

W dekanacie chojeńskim Nawodna jest jedyną zakonną parafią, którą od 1951 r. prowadzą księża salezjanie. Niewątpliwie uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II to całokształt wieloletniej pracy takich kapłanów, jak: ks. Jan Gleń, ks. Maciej Kampa, ks. Tytus Robakowski, ks. Ludwik Karczewski, ks. Leonard Rynkun, ks. Tadeusz Krupa, ks. Józef Żak, ks. Franciszek Słoma, ks. Kazimierz Machnikowski, ks. Antoni Ciemięga, a przede wszystkim obecnego ks. Stanisława Rębelińskiego SDB, który z niezwykłym pietyzmem i starannością dokonał wielkiego dzieła odrestaurowania zewnętrznej bryły i elewacji kościoła parafialnego i poczynił starania, by przygotować duchowo parafian na przyjęcie daru relikwii.

Odpust

W dniu parafialnego odpustu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w uroczystej procesji do kościoła parafialnego w Nawodnej zostały wniesione relikwie św. Jana Pawła II. Procesji przewodniczył ks. inspektor Marek Chmielewski SDB, a obecni byli także kapłani z dekanatu Chojna oraz współbracia salezjanie. Procesji z relikwiami z plebanii do kościoła towarzyszył orszak procesyjny w tym orkiestra Elektrowni Dolna Odra, służba liturgiczna, kapłani i wierni. Relikwie św. Jana Pawła II nieśli w poszczególnych etapach strażacy, przedstawiciele Lisiego Pola, Garnowa, Nawodnej oraz siostry zakonne.

Intronizacja relikwii

Reklama

Po przybyciu do świątyni uroczyście intronizowano relikwie, umieszczając je tuż obok głównego ołtarza, a następnie Ksiądz Inspektor odprawił Sumę odpustową i wygłosił homilię, która nawiązywała do wartości Krzyża Chrystusowego oraz szeroko uświadamiała wszystkich znaczenie przyjęcia przez parafię świętych relikwii Papieża Polaka.

Festyn

Po zakończeniu Eucharystii każdy z uczestników oddał cześć św. Janowi Pawłowi II przez ucałowanie relikwii. Po zakończeniu podniosłych uroczystości w kościele radość z otrzymania relikwii przeniesiono na plac przy świątyni, gdzie odbył się miły festyn odpustowy, podczas którego wystąpił zespół młodzieżowy z Chojny oraz wspomniana już orkiestra Elektrowni Dolna Odra.

2014-10-09 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niczego nie robił na pokaz

O codziennej modlitwie Jana Pawła II, jego wrażliwości i świętości z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Należymy do szczęśliwego pokolenia wiernych Kościoła, dla których Karol Wojtyła był papieżem. Ksiądz Arcybiskup jako sekretarz Jana Pawła II był bardzo blisko niego. Czy pomyślał Ekscelencja kiedyś, że człowiek, któremu posługuje, będzie w mszale widniał jako święty?

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję