Reklama

Niedziela Kielecka

Talent już działa

Spotkania Diecezjalnego oddziału Duszpasterskiego Przedsiębiorców odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA „Wesoła 54” i każdy, kto pracuje w biznesie, przedsiębiorstwie, jest pracodawcą lub pracownikiem, może z nich skorzystać. Są to formacyjne spotkania dla tych, którzy nie rozdzielają pracy od ducha i chcą poznawać, co Ewangelia i Kościół mówią na temat zarabiania pieniędzy, podatków, relacji międzyludzkich w biznesie itp.

Bp Kazimierz Ryczan odpowiadając na oddolną potrzebę grupy przedsiębiorców, powołał diecezjalny oddział Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Msza św. inaugurująca „Talent” w Kielcach została odprawiona 24 września w kościele akademickim im. św. Jana Pawła II, bo właśnie przy DA będą się skupiały cykliczne spotkania formacyjne „Talentu”.

Reklama

Pierwszym duszpasterzem został mianowany ks. Rafał Dudała – zarazem diecezjalny duszpasterz akademicki specjalizujący się w społecznej nauce Kościoła. – Wbrew pozorom, połączenie przedsiębiorczości i duszpasterstwa akademickiego nie jest czymś dziwacznym. Chyba nieźle będzie „pożenić” przedsiębiorczość i biznes z młodymi ludźmi, pokazać perspektywę pracy w biznesie w kategoriach wiary i Słowa Bożego, wreszcie powołać biuro karier, jako platformę czynnego związku studentów z przedsiębiorczością – uważa ks. Rafał Dudała.

We Mszy św. inauguracyjnej i pierwszym spotkaniu uczestniczyło ok. 45 przedsiębiorców z Kielc i okolic. Na spotkaniu reprezentowane były różne branże, od prawników, przez usługi transportowe, budowlane, instalacyjne czy hurtownie AGD i biura rachunkowe.

Tę pierwszą Mszę św. koncelebrowali ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Rafał Dudała – duszpasterz akademicki oraz gość z Krakowa – sercanin ks. Grzegorz Piątek, twórca i duszpasterz ogólnopolskiego duszpasterstwa „Talent”, obejmującego formacją mały i średni biznes z całej Polski. – Duszpasterstwo jest po to, aby człowiek mógł się uświęcać przez pracę, a nie pomimo pracy – mówił w homilii ks. Grzegorz Piątek. Z kolei podczas spotkania z kieleckimi przedsiębiorcami przybliżył ideę „Talentu” i postać patrona, błogosławionego o. Leona Dehona, a także początki polskiej inicjatywy, której pomysłodawcą i realizatorem był przedsiębiorca z Gdowa, Marek Świeży.

Reklama

Spotkania „Talentu” będą się odbywały w Kielcach w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA ul. Wesoła 54. Rozpocznie je zawsze półgodzinne czuwanie adoracyjne, Msza św. o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II, a potem – spotkanie przedsiębiorców.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni bp. Kazimierzowi Ryczanowi za dekret powołujący oddział w diecezji kieleckiej i ks. Rafałowi Dudale za gotowość do pracy z nami. Bardzo liczmy także na współpracę ze środowiskiem akademickim, przy całej sympatii dla naszej idei ze strony rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Jacka Semaniaka – dodaje Krzysztof Osóbka.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie rodu Wojtyłów

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2016, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

MR

Rodzinna biesiada Wojtyłów

Rodzinna biesiada Wojtyłów

W kościele św. Bartłomieja w Czańcu, 7 maja ks. proboszcz Stanisław Śmietana powitał kilkudziesięciu krewnych Jana Pawła II, którzy od Mszy św. rozpoczęli okolicznościowy Zjazd Rodu Wojtyłów. – Gdy po raz kolejny spotyka się ród Wojtyłów pragnąc modlić się do swojego rodaka, św. Jana Pawła II, nie sposób nie wspomnieć o jego zasługach dotyczących Bożego Miłosierdzia, tym bardziej, że przeżywamy Rok Miłosierdzia – stwierdził kapłan. Okolicznościową liturgię zakończyła litania do św. Jana Pawła II i odczytany list od kard. Stanisława Dziwisza. Po Mszy św., jej uczestnicy przeszli do pobliskiego Domu Kultury, gdzie czekał na nich poczęstunek i program artystyczny. Opowiadał on o spotkaniach ludzi z Papieżem oraz o ich wrażeniach. Wśród honorowych gości, którzy zobaczyli to przedstawienie, była nestorka rodu, Maria Pawica z domu Wojtyłów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Niedziela legnicka 12/2010

[ TEMATY ]

święty

św. Jan Maria Vianney

KS. SŁAWOMIR MAREK

Urodził się 8 maja 1786 r. we Francji, w miejscowości Dardilly, niedaleko Lionu. Był jednym z siedmiorga dzieci państwa Mateusza i Marii Vianney, prostych rolników, posiadających dwunastohektarowe gospodarstwo. Jan już od wczesnych lat ukochał modlitwę. Przykładem i zachętą byli dla niego rodzice, którzy codziennie wieczorem wraz ze swoimi dziećmi modlili się wspólnie. Po latach powiedział: „W domu rodzinnym byłem bardzo szczęśliwy mogąc paść owce i osiołka. Miałem wtedy czas na modlitwę, rozmyślania i zajmowanie się własną duszą. Podczas przerw w pracy udawałem, że odpoczywam lub śpię jak inni, tymczasem gorąco modliłem się do Boga. Jakież to były piękne czasy i jakiż ja byłem szczęśliwy”.
Należy pamiętać, iż lata młodości Jana Vianneya, to okres bardzo trudny w historii Francji. W tym czasie bowiem szalała rewolucja, która w dużej mierze przyczyniła się do pogłębienia kryzysu między duchowieństwem a państwem. Walka z Kościołem sprawiła, że wielu księży odeszło od tradycji, składając przysięgę na Konstytucję Cywilną Kleru. Wzrost laicyzacji i głęboko posunięte antagonizmy to tylko główne problemy ówczesnej francuskiej rzeczywistości. Mimo tak trudnych warunków nie zaprzestano sprawowania sakramentów i katechizacji dzieci. Przygotowania do Pierwszej Komunii trwały 2 lata. Spotkania odbywały się w prywatnych domach, zawsze nocą i jedynie przy świecy. Jan przyjął Pierwszą Komunię w szopie zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Miał on wówczas 13 lat.
Od czasu wybuchu Rewolucji w Dardilly nie było nauczyciela. Z pomocą zarządu gminnego otwarto szkołę, w której uczyły się nie tylko dzieci, ale i starsza młodzież, a wśród niej Jan Maria. Przez dwie zimy uczył się czytać, pisać i poprawnie mówić w ojczystym języku. Stał się bliską osobą miejscowego proboszcza i stopniowo dojrzewało w nim pragnienie zostania księdzem. Ojciec początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się, bowiem gospodarstwo potrzebowało silnych rąk do pracy, a poza tym brakowało pieniędzy na opłacenie studiów i utrzymanie młodzieńca. Jednak pod wpływem nalegań syna, ojciec ustąpił.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję