Reklama

Niedziela Małopolska

Głos z Krzeptówek

Reaguj dobrem na zło

Nasze pytanie kierujemy do ks. Krzysztofa Czapli SAC, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem

Niedziela małopolska 42/2014, str. 8

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum ks. K. Czapli

Ks. Krzysztof Czapla SAC

Ks. Krzysztof Czapla SAC

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Kolejny rok duszpasterski, który już niebawem rozpocznie się w polskim Kościele, będzie przebiegał pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jednym z filarów, który ma pomóc w przeżywaniu tego czasu, jest praktyka pierwszych sobót miesiąca. Dlaczego akurat nabożeństwo pierwszych sobót jest tak ważne w kontekście nawrócenia?

KS. KRZYSZTOF CZAPLA SAC: – Hasło kolejnego roku duszpasterskiego przypomina nam, że każdy z nas jest powołany do nieustannego nawracania się, a więc do świętości. Czasem jednak grozi nam pewna rutyna, trudno nam ocenić z dystansu, na ile się nawracamy, jak zweryfikować skutki naszego nawrócenia? Sposobem na zmobilizowanie się do procesu nieustannej gotowości nawracania się jest to, co proponuje nam Maryja w programie pięciu pierwszych sobót miesiąca. Nabożeństwo to jest wymiernym aktem, który służy nie tylko nam, ale i innym. Poprzez wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi ratujemy przed piekłem grzeszników i pytamy jednocześnie samych siebie o to, czy nawracamy swoje serca i jak to robimy.
Pięć pierwszych sobót miesiąca, które proponowane są w nadchodzącym roku duszpasterskim, to jedna z form pokuty i nawrócenia. Przypomnijmy, że do warunków pierwszych sobót miesiąca należą: spowiedź, Komunia św., Różaniec oraz medytacja – wszystkie podejmowane w intencjach wynagradzających. To nasz bardzo konkretny wkład do skarbca duchowego Kościoła. Wiele osób pyta, czy można nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca odprawić więcej niż pięć razy. Oczywiście, pierwsze soboty miesiąca można praktykować przez całe swoje życie. Widzimy przecież, że dookoła jest wiele zła, wielu ludzi odchodzi z tego świata w grzechu. Naszą reakcją na zło powinno być dobro, które to zło zwycięży i pomoże tym, którzy sami już sobie pomóc nie mogą. Pan Bóg przecież pragnie uratować wszystkie dusze. Zatem im więcej zła dookoła, tym więcej powinniśmy wynagradzać Matce Bożej, reagować dobrem na zło.
Z praktycznego punktu widzenia, warto wyjaśnić, że jeśli nawet ktoś przystąpi do spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca albo w któryś z dni poprzedzających pierwszą sobotę, może ten sakrament potraktować jako realizację podstawowego z warunków pierwszych sobót – nadając sakramentowi pokuty intencję wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Już wtedy, nawet kilka dni wcześniej, przygotowujemy się na przeżywanie pierwszej soboty.
Sekretariat Fatimski działający na Krzeptówkach opracował wiele materiałów pomocniczych dla księży, którzy w swoich parafiach pragną rozkrzewiać nabożeństwo pierwszych sobót. Na stronie internetowej sekretariatu: www.sekretariatfatimski.pl znajdziemy nie tylko teksty rozważań czy pomoce duszpasterskie, ale też wiele informacji o istocie tego nabożeństwa i fatimskim przesłaniu Matki Bożej. Dla tych, którzy odwiedzają sanktuarium na Krzeptówkach, podaję również program pierwszych sobót miesiąca, jaki praktykujemy w tym miejscu:
spowiedź św. w godz. 9-12.30 i od godz. 15;
godz. 18.20 – wprowadzenie do nabożeństwa (program słowno-muzyczny);
godz. 18.30 – wystawienie Najświętszego Sakramentu
– modlitwa Wielkiej Nowenny Fatimskiej
– modlitwa o wzbudzenie intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi
– Różaniec – 5 tajemnic radosnych
– błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem;
godz. 19.05 – medytacja pierwszosobotnia – wprowadzenie
– modlitwa o wzbudzenie intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi
– medytacja – 15 minut;
godz. 19.20 – Msza św.
– po Komunii św. modlitwa o wzbudzenie intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fotograf świętego Papieża

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rozmowa

Ks. Krystian Bordzań

Arturo Mari – fotograf papieży

Arturo Mari – fotograf papieży

Z Arturo Marim - osobistym fotografem papieża Jana Pawła II, świadkiem jego świętości i gościem specjalnym tegorocznych Dni Papieskich w Lubaczowie, rozmawia Małgorzata Godzisz

MAŁGORZATA GODZISZ: - Powróćmy pamięcią do wydarzenia ważnego dla ówczesnej archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. 2 czerwca 1993 r. papież Jan Paweł II poświęcił prokatedrę bł. Jakuba Strzemię. Pamięta Pan to spotkanie?

CZYTAJ DALEJ

Eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję