Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Malawy do Papui Nowej Gwinei

Ksiądz Jacek Kędzior, pochodzący z Malawy, wyjeżdża na misje do Papui Nowej Gwinei. Tam na jednej z ok. 2800 wysp leży miasto, będące stolicą rejonu nazywanego Nową Brytanią Zachodnią, a jednocześnie stolicą diecezji. Ceremonia wręczenia krzyża misyjnego w obecności rodziny wraz z mamą, licznie zgromadzonych parafian oraz wiernych z parafii, wśród których posługiwał ks. Jacek Kędzior, miała miejsce w niedzielę 21 września w kościele parafialnym w Malawie, podczas Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby oraz bp. Stanisława Jamrozka, pochodzącego z Malawy. W koncelebrze brali także udział: ks. prał. Stanisław Tarnawski – dyrektor Referatu Misyjnego Diecezji Rzeszowskiej, ks. inf. Wiesław Szurek, proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Kiełbasa, księża rodacy z ks. Markiem Kędziorem – bratem ks. Jacka, koledzy rocznikowi, koledzy z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, wśród nich ks. Grzegorz Kasprzycki z diecezji sandomierskiej, towarzysz wyprawy misyjnej na Papuę Nową Gwineę, siostra Justyna, która wyjeżdża na Kubę, oraz inni księża.

Reklama

Ks. Jacek Kędzior został wyświęcony na kapłana 24 maja 2001 r. w Rzeszowie. Pracował w parafiach: Dobrzechów, Gorlice – Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Jasło – Matki Bożej Częstochowskiej, Lutoryż. Po podjęciu decyzji o wyjeździe na misje spędził rok w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowując się do tego zadania.

Papua Nowa Gwinea to rejon w dużej mierze górzysty. Klimat jest tropikalny – gorący i wilgotny. Nie brakuje licznych rzek, występują bujne lasy równikowe, wulkany i trzęsienia ziemi. Posiada ciekawy ustrój polityczny – jest konstytucyjną monarchią parlamentarną, gdzie głową państwa jest królowa angielska reprezentowana przez wybieranego na sześcioletnią kadencję gubernatora, który z kolei mandat do sprawowania władzy otrzymuje z rąk papuaskiego parlamentu. Sześciomilionowa ludność posługuje się ok. 826 językami. Oficjalnymi są angielski i pidgin. Diecezja Kimbe istnieje 11 lat. Biskupem ordynariuszem jest ojciec William Fey, amerykański kapucyn. Mimo iż w Papui Nowej Gwinei dominują różnych odłamów protestanci, w diecezji Kimbe katolicy stanowią ok. 80% populacji. Zgromadzeni są w 19 parafiach, składających się z ok. 200 mniejszych wspólnot.

Mieszkańcy Malawy są dumni ze swego rodaka, wspierają go modlitwą, a także finansowo, za co ks. Jacek jest im niezmiernie wdzięczny. Odpowiedzialność za głoszenie Chrystusa każdemu człowiekowi na ziemi spoczywa na wszystkich uczniach Chrystusa, dlatego pamiętajmy o nim i innych misjonarzach w modlitwach, a gdy jest okazja, poprzez hojne datki materialne oraz ofiarowane w ich intencji trudy, cierpienia i krzyże.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 lat w Argentynie na misjach. Kim jest misjonarz abp. Gądeckiego?

W ramach akcji „Misjonarz na Post” abp Stanisław Gądecki wspiera franciszkanina, brata Jerzego Łakomiaka. Przebywa on na misjach w Argentynie od ponad 50 lat. Jest organistą, ogrodnikiem, elektrykiem, a nawet mechanikiem.

Brat Jerzy urodził się w latach dwudziestych w małej wiosce Cisowa w środkowej Polsce. Po odbyciu służby wojskowej, po II wojnie światowej, odkrył powołanie do zakonu. Gdy udał się do klasztoru franciszkanów w Wieluniu, odmówiono mu przyjęcia. Jednak Jerzy Łakomiak nie zniechęcił się i szukał dalej. Udał się do o. prowincjała w Panewnikach i tam został przyjęty. Tak rozpoczęła się jego historia pracy dla Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Czy słońce czy deszcz pielgrzymi nie rezygnują [41. PPW - dzień 2]

2021-08-04 22:00

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej, 18 - karmelitańskiej i 41 - stałej, z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję