Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

Kościół sprzymierzeńcem rodziny

Niedziela Ogólnopolska 43/2014, str. 3

[ TEMATY ]

rodzina

Tomasz Lewandowski

Ojciec Święty Franciszek nazwał św. Jana Pawła II papieżem rodziny. To ważny przekaz dla zakończonego właśnie nadzwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie. Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na dobru rodziny. Obserwujemy bowiem duże rozluźnienie w tej sferze życia w wielu krajach chrześcijańskich, do czego w dużej mierze przyczyniają się media, wywierające ogromny wpływ na sposób myślenia i życia ludzi. Kościół wie, że w chwili zagrożenia życia religijnego w społecznościach chrześcijańskich trzeba znaleźć dobrego sprzymierzeńca w walce o zachowanie wartości. Rodzina może i powinna się stać środowiskiem, które wspiera Kościół i buduje żywą świadomość religijną i ewangeliczną.

Reklama

Synod biskupów został ukierunkowany przez Ojca Świętego na wypowiedzi otwarte, związane z refleksją na temat rodziny w dzisiejszym świecie. Uczestnicy synodu wypowiadali się swobodnie, niekiedy nawet wzbudzając zaskoczenie. Niektóre wystąpienia zostały ocenione surowo przez przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, który zauważył jakby pewne odejście od nauczania św. Jana Pawła II. Również inni ojcowie synodu zwracali uwagę, że zbyt dużo dyskutowano na tematy wyjątkowe w życiu współczesnej rodziny, a za mało uwagi zwracano na sprawy zasadnicze, dotyczące sakramentu małżeństwa czy pewnych aspektów pastoralnych. Skupiano m.in. uwagę na kwestii ewentualnego przyjmowania Komunii św. przez osoby po rozwodzie, które zawarły małżeństwa cywilne. Tego typu tematy wzbudzały pewne kontrowersje wielu uczestników synodu.

Ojciec Święty Franciszek dopuścił do swobodnych wypowiedzi, pragnąc uzyskać przekrój myślenia w Kościele na temat małżeństwa i rodziny. Najogólniej mówiąc, obraz życia rodziny XXI wieku, jaki wyłania się z wypowiedzi ludzi Kościoła, jest punktem odniesienia dla Papieża, którego pragnieniem jest rozpoznanie prawdy, mającej moc wyzwalającą i odkrywczą dla przyszłej pracy Kościoła na rzecz chrześcijańskiej rodziny.

2014-10-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do prostyńskiego sanktuarium św. Anny

Niedziela podlaska 32/2018, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

Ks. Marcin Gołębiewski

Eucharystii w w bazylice mniejszej w Prostyni przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Eucharystii w w bazylice mniejszej w Prostyni przewodniczył bp Tadeusz Pikus

W bazylice mniejszej w Prostyni, w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny 29 lipca br. miała miejsce IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Organizatorem spotkania był dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Piotr Arbaszewski oraz proboszcz parafii Prostyń ks. Ryszard Zalewski. Na prostyńskie wzgórze przybyło wielu pielgrzymów z różnych stron diecezji drohiczyńskiej, ale także spoza jej granic. Cześć św. Annie przyszli oddać także pielgrzymi piesi z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 modlitwą różańcową o miłość i wierność małżeńską. Następnie prof. Andrzej Mazan z UKSW wygłosił konferencję zatytułowaną „Niepodległe serca małżonków podstawą wolności Ojczyzny”. O godz. 12.00 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. Pasterz diecezji wygłosił homilię na temat roli rodziny w życiu człowieka. Podkreślał znaczenie modlitwy, wzajemnego zaufania małżonków do siebie oraz miłości w podeszłym wieku. Po Eucharystii pielgrzymi udali się na plac przy plebanii, gdzie miała miejsce agapa przygotowana przez parafian prostyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję