Reklama

125 lat działalności Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

W krakowskim Nazarecie


Założycielka i jej Zgromadzenie

Maria Franciszka Siedliska urodziła się 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli. Była bardzo wątłym dzieckiem i z obawy o jej życie ochrzczono ją już kilka dni po urodzeniu. Jej rodzice, Adolf i Cecylia z Morawskich Siedliscy, prowadzili życie obojętne religijnie. Dopiero ciężka choroba Cecylii Siedliskiej wpłynęła na jej nawrócenie i chęć przygotowania córki do Pierwszej Komunii św. Zadanie to powierzono kapucynowi, o. Leandrowi Lendzianowi, który odegrał bardzo ważną rolę w życiu duchowym przyszłej Błogosławionej.
Franciszka była osobą głęboko wierzącą, wrażliwą na potrzeby innych. Od dzieciństwa była też bardzo chorowita. Wbrew planom rodziców i wymaganiom ziemiańskiego stanu, zrezygnowała z zamążpójścia. Jej pragnieniem było całkowite oddanie się Bogu. Stan jej zdrowia wymagał jednak częstych wyjazdów na przeróżne kuracje, a realizacja zakonnego powołania Franciszki spotykała się ze sprzeciwem rodziców. Mimo tych trudności przyszła Błogosławiona trwała w swym postanowieniu.
Została powołana do założenia nowego zgromadzenia zakonnego. Jego charyzmat wypływał z duchowości Świętej Rodziny z Nazaretu. Pierwszy dom zakonny powstał w 1875 r. w Rzymie. Matka Maria Franciszka Siedliska początkowo nazwała go Loreto, później zmieniła jego nazwę na Nazaret. Do dziś znajduje się tam dom generalny Zgromadzenia.
W 1881 r. Matka Maria Franciszka założyła pierwszą wspólnotę nazaretańską w Polsce. Jej siedziba mieściła się początkowo w mieszkaniu przy ul. Kopernika w Krakowie. Już w lecie następnego roku siostry przeniosły się do większego budynku przy ul. Warszawskiej 13, gdzie do dziś znajduje się ich dom.
W tym roku mija 125 lat od sprowadzenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do Polski. W 1881 r. do Krakowa przybyły jedynie cztery siostry. Dziś w samym tylko Krakowie w sześciu domach zakonnych mieszka około 100 sióstr, zaś w całej Polsce istnieje obecnie ok. 70 domów, w których mieszka ok. 900 zakonnic.

Charyzmat: troska o świętość rodziny

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, mimo iż jest wspólnotą zakonną, ma wyjątkowy charyzmat – troskę o świętość rodziny. Jest to charyzmat szczególnie aktualny w dzisiejszych czasach.
Bł. Matka Franciszka zwracała uwagę, aby pole działalności Zgromadzenia nie zawężało się. Ideał szerzenia wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach chrześcijańskich, Królestwa Bożej Miłości przekładał się i nadal przekłada na konkrety. Pierwszym dziełem Zgromadzenia w Krakowie było założenie czytelni dla dziewcząt spowiadających się u Jezuitów przy Kopernika. Tam też siostry prowadziły dla nich zajęcia dokształcające. Po kilku miesiącach wraz z przeniesieniem domu zakonnego czytelnia ta została przeniesiona na ul. Warszawską13. Niedługo potem, w 1892 r., przy domu zakonnym powstał internat dla dziewcząt i studentek.
Po II wojnie światowej, gdy w kościele parafialnym św. Floriana, do którego przynależał dom sióstr nazaretanek, wikarym był Karol Wojtyła, mieszkanki internatu korzystały z konferencji, rozmów oraz z przewodnictwa duchowego przyszłego Papieża. To m.in. ze spotkań z tą młodzieżą narodziła się idea i nowa forma działalności – kursy przedmałżeńskie, przygotowujące młodych ludzi do życia w rodzinie.
O tym, że siostry nazaretanki i ich charyzmat były bliskie osobie Karola Wojtyły, może świadczyć również fakt, że to właśnie z jego inicjatywy w 1974 r. stworzono w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13 pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry. Zgromadzenie opiekuje się również poświęconym 19 marca br. przez kard. Stanisława Dziwisza „Oknem Życia”, przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie.
Siostry nazaretanki od 125 lat działają na terenie całej Małopolski. Do Wadowic przybyły już w 1896 r. W latach 20. w Wadowicach do tzw. ochronki prowadzonej przez siostry uczęszczał mały Karol Wojtyła. Jeszcze w 1989 r. wspominał o czasach, „gdy o człowieku mówi się – maluch”. W Wadowicach siostry prowadziły też kursy przygotowania zawodowego dla biednych dziewcząt, zaś od 50 lat prowadzą dom opieki społecznej dla dziewcząt upośledzonych.
Nazaretanki mają również swoje domy w Marcyporębie, w Rabce, gdzie po wojnie, do lat 70., mieściła się szkoła sanatoryjna dla dziewcząt chorych na płuca, oraz w Zakopanem, gdzie obecnie zgromadzenie prowadzi Szkołę Stowarzyszenia Katolickiego. W Rabie Wyżnej siostry prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. św. Faustyny Kowalskiej, który powstał w 2000 r. z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza.
W samym Krakowie działalność Zgromadzenia jest bardzo zróżnicowana. Od 1973 r. siostry prowadzą katechezy w szkołach i przedszkolach, są pielęgniarkami środowiskowymi, prowadzą również kuchnie dla ubogich oraz zajmują się innymi pracami przy poszczególnych krakowskich parafiach – są zakrystiankami, organistkami itd. Dom prowincji krakowskiej mieści się przy ul. Nazaretańskiej 1. W czasach stanu wojennego, nazaretanki krakowskie, najpierw z pomocą zmarłego niedawno bp. Smoleńskiego, pomagały rodzinom osób więzionych i represjonowanych, przesyłały paczki więźniom, wspierały ubogich.
Obecnie każdego dnia siostry rozdają ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym chleb i inne posiłki. Kontynuują przez te różne formy dobroczynności zasadę Założycielki, że w Nazarecie dla każdego musi znaleźć się chleb. Często, jak podkreślają, są tylko pośrednikami między świeckimi, którzy chcą pomóc potrzebującym, dzieląc się tym, czym mogą się podzielić konkretnego dnia.

Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie prowadzą:
- Spotkania formacyjne dla rodzin w ramach Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny. To wspólnota osób świeckich, które chcą uczestniczyć w duchowości i misji sióstr nazaretanek (spotkania odbywają się przy ul. Nazaretańskiej 1).
- Spotkania formacyjne w ramach Kręgu Młodzieży Nazaretańskiej Duchowo Wspierającego Rodziny. Wspólnota ta wydaje pismo dla młodzieży pt. „Listek z Nazaretu”. * Skupienia, czuwania dla dziewcząt (nie tylko powołaniowe!), rekolekcje na różne tematy.
- Szkołę Podstawową im. bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Wysłouchów. * Przedszkole przy ul. Nazaretańskiej 1. * Kuchnię dla ubogich przy parafii św. Jadwigi Królowej
- Czuwają nad „Oknem Życia” przy ul. Przybyszewskiego 39
- Formacja zakonna Sióstr Nazaretanek trwa 9 lat. Dzieli się na etapy: aspirat (1 rok), postulat (1 rok), nowicjat (2 lata), juniorat – okres ślubów czasowych (5 lat), śluby wieczyste.
2 października w Krakowskiej Prowincji Sióstr Nazaretanek rozpoczęło formację początkową 12 kandydatek do życia zakonnego.

Błogosławione Męczenniczki z Nowogródka
1 sierpnia 1943 r. podczas okupacji niemieckiej 11 Sióstr Nazaretanek z Nowogródka zostało rozstrzelanych przez hitlerowców. Ich ofiara uchroniła od śmierci ks. Aleksandra Zienkiewicza, kapelana sióstr i rektora fary w Nowogródku, oraz wiele miejscowych rodzin. Dwunasta siostra, Małgorzata Banaś, pochodząca z Kleczy Dolnej k. Wadowic, która pracowała w tym czasie w szpitalu jako pielęgniarka, przeżyła wojnę. Przez następne lata wypełniała obowiązek opieki nad kościołem powierzony jej przez matkę przełożoną. Jej zaangażowanie w tę misję, szczególnie trudne w latach stalinowskiego reżimu, oraz świętość życia sprawiły, że dziś s. Małgorzata jest kolejną nazaretanką kandydatką na ołtarze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy

2021-05-12 12:21

[ TEMATY ]

bp Jan Tyrawa

Diecezja Bydgoska

W dniu 12 maja 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Od tego momentu bp Wiesław Śmigiel zarządza diecezją bydgoską jako administrator apostolski sede vacante.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej wraz z dołączonym do niego wyjaśnieniem:

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Trudna misja pielęgniarek i położnych

2021-05-14 06:07

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję