Reklama

125 lat działalności Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie

W krakowskim Nazarecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Założycielka i jej Zgromadzenie

Maria Franciszka Siedliska urodziła się 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli. Była bardzo wątłym dzieckiem i z obawy o jej życie ochrzczono ją już kilka dni po urodzeniu. Jej rodzice, Adolf i Cecylia z Morawskich Siedliscy, prowadzili życie obojętne religijnie. Dopiero ciężka choroba Cecylii Siedliskiej wpłynęła na jej nawrócenie i chęć przygotowania córki do Pierwszej Komunii św. Zadanie to powierzono kapucynowi, o. Leandrowi Lendzianowi, który odegrał bardzo ważną rolę w życiu duchowym przyszłej Błogosławionej.
Franciszka była osobą głęboko wierzącą, wrażliwą na potrzeby innych. Od dzieciństwa była też bardzo chorowita. Wbrew planom rodziców i wymaganiom ziemiańskiego stanu, zrezygnowała z zamążpójścia. Jej pragnieniem było całkowite oddanie się Bogu. Stan jej zdrowia wymagał jednak częstych wyjazdów na przeróżne kuracje, a realizacja zakonnego powołania Franciszki spotykała się ze sprzeciwem rodziców. Mimo tych trudności przyszła Błogosławiona trwała w swym postanowieniu.
Została powołana do założenia nowego zgromadzenia zakonnego. Jego charyzmat wypływał z duchowości Świętej Rodziny z Nazaretu. Pierwszy dom zakonny powstał w 1875 r. w Rzymie. Matka Maria Franciszka Siedliska początkowo nazwała go Loreto, później zmieniła jego nazwę na Nazaret. Do dziś znajduje się tam dom generalny Zgromadzenia.
W 1881 r. Matka Maria Franciszka założyła pierwszą wspólnotę nazaretańską w Polsce. Jej siedziba mieściła się początkowo w mieszkaniu przy ul. Kopernika w Krakowie. Już w lecie następnego roku siostry przeniosły się do większego budynku przy ul. Warszawskiej 13, gdzie do dziś znajduje się ich dom.
W tym roku mija 125 lat od sprowadzenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do Polski. W 1881 r. do Krakowa przybyły jedynie cztery siostry. Dziś w samym tylko Krakowie w sześciu domach zakonnych mieszka około 100 sióstr, zaś w całej Polsce istnieje obecnie ok. 70 domów, w których mieszka ok. 900 zakonnic.

Charyzmat: troska o świętość rodziny

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, mimo iż jest wspólnotą zakonną, ma wyjątkowy charyzmat – troskę o świętość rodziny. Jest to charyzmat szczególnie aktualny w dzisiejszych czasach.
Bł. Matka Franciszka zwracała uwagę, aby pole działalności Zgromadzenia nie zawężało się. Ideał szerzenia wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach chrześcijańskich, Królestwa Bożej Miłości przekładał się i nadal przekłada na konkrety. Pierwszym dziełem Zgromadzenia w Krakowie było założenie czytelni dla dziewcząt spowiadających się u Jezuitów przy Kopernika. Tam też siostry prowadziły dla nich zajęcia dokształcające. Po kilku miesiącach wraz z przeniesieniem domu zakonnego czytelnia ta została przeniesiona na ul. Warszawską13. Niedługo potem, w 1892 r., przy domu zakonnym powstał internat dla dziewcząt i studentek.
Po II wojnie światowej, gdy w kościele parafialnym św. Floriana, do którego przynależał dom sióstr nazaretanek, wikarym był Karol Wojtyła, mieszkanki internatu korzystały z konferencji, rozmów oraz z przewodnictwa duchowego przyszłego Papieża. To m.in. ze spotkań z tą młodzieżą narodziła się idea i nowa forma działalności – kursy przedmałżeńskie, przygotowujące młodych ludzi do życia w rodzinie.
O tym, że siostry nazaretanki i ich charyzmat były bliskie osobie Karola Wojtyły, może świadczyć również fakt, że to właśnie z jego inicjatywy w 1974 r. stworzono w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13 pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry. Zgromadzenie opiekuje się również poświęconym 19 marca br. przez kard. Stanisława Dziwisza „Oknem Życia”, przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie.
Siostry nazaretanki od 125 lat działają na terenie całej Małopolski. Do Wadowic przybyły już w 1896 r. W latach 20. w Wadowicach do tzw. ochronki prowadzonej przez siostry uczęszczał mały Karol Wojtyła. Jeszcze w 1989 r. wspominał o czasach, „gdy o człowieku mówi się – maluch”. W Wadowicach siostry prowadziły też kursy przygotowania zawodowego dla biednych dziewcząt, zaś od 50 lat prowadzą dom opieki społecznej dla dziewcząt upośledzonych.
Nazaretanki mają również swoje domy w Marcyporębie, w Rabce, gdzie po wojnie, do lat 70., mieściła się szkoła sanatoryjna dla dziewcząt chorych na płuca, oraz w Zakopanem, gdzie obecnie zgromadzenie prowadzi Szkołę Stowarzyszenia Katolickiego. W Rabie Wyżnej siostry prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. św. Faustyny Kowalskiej, który powstał w 2000 r. z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza.
W samym Krakowie działalność Zgromadzenia jest bardzo zróżnicowana. Od 1973 r. siostry prowadzą katechezy w szkołach i przedszkolach, są pielęgniarkami środowiskowymi, prowadzą również kuchnie dla ubogich oraz zajmują się innymi pracami przy poszczególnych krakowskich parafiach – są zakrystiankami, organistkami itd. Dom prowincji krakowskiej mieści się przy ul. Nazaretańskiej 1. W czasach stanu wojennego, nazaretanki krakowskie, najpierw z pomocą zmarłego niedawno bp. Smoleńskiego, pomagały rodzinom osób więzionych i represjonowanych, przesyłały paczki więźniom, wspierały ubogich.
Obecnie każdego dnia siostry rozdają ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym chleb i inne posiłki. Kontynuują przez te różne formy dobroczynności zasadę Założycielki, że w Nazarecie dla każdego musi znaleźć się chleb. Często, jak podkreślają, są tylko pośrednikami między świeckimi, którzy chcą pomóc potrzebującym, dzieląc się tym, czym mogą się podzielić konkretnego dnia.

Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie prowadzą:
- Spotkania formacyjne dla rodzin w ramach Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny. To wspólnota osób świeckich, które chcą uczestniczyć w duchowości i misji sióstr nazaretanek (spotkania odbywają się przy ul. Nazaretańskiej 1).
- Spotkania formacyjne w ramach Kręgu Młodzieży Nazaretańskiej Duchowo Wspierającego Rodziny. Wspólnota ta wydaje pismo dla młodzieży pt. „Listek z Nazaretu”. * Skupienia, czuwania dla dziewcząt (nie tylko powołaniowe!), rekolekcje na różne tematy.
- Szkołę Podstawową im. bł. Franciszki Siedliskiej przy ul. Wysłouchów. * Przedszkole przy ul. Nazaretańskiej 1. * Kuchnię dla ubogich przy parafii św. Jadwigi Królowej
- Czuwają nad „Oknem Życia” przy ul. Przybyszewskiego 39
- Formacja zakonna Sióstr Nazaretanek trwa 9 lat. Dzieli się na etapy: aspirat (1 rok), postulat (1 rok), nowicjat (2 lata), juniorat – okres ślubów czasowych (5 lat), śluby wieczyste.
2 października w Krakowskiej Prowincji Sióstr Nazaretanek rozpoczęło formację początkową 12 kandydatek do życia zakonnego.

Błogosławione Męczenniczki z Nowogródka
1 sierpnia 1943 r. podczas okupacji niemieckiej 11 Sióstr Nazaretanek z Nowogródka zostało rozstrzelanych przez hitlerowców. Ich ofiara uchroniła od śmierci ks. Aleksandra Zienkiewicza, kapelana sióstr i rektora fary w Nowogródku, oraz wiele miejscowych rodzin. Dwunasta siostra, Małgorzata Banaś, pochodząca z Kleczy Dolnej k. Wadowic, która pracowała w tym czasie w szpitalu jako pielęgniarka, przeżyła wojnę. Przez następne lata wypełniała obowiązek opieki nad kościołem powierzony jej przez matkę przełożoną. Jej zaangażowanie w tę misję, szczególnie trudne w latach stalinowskiego reżimu, oraz świętość życia sprawiły, że dziś s. Małgorzata jest kolejną nazaretanką kandydatką na ołtarze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlą się o dobrego współmałżonka ze św. Józefem

2025-06-18 12:51

Magdalena Lewandowska

Inicjatywa przyciąga do parafii św. Maurycego coraz więcej osób.

Inicjatywa przyciąga do parafii św. Maurycego coraz więcej osób.

– Ufamy, że przez wstawiennictwo św. Józefa uda się wyprosić dobrego męża, żonę i zbliżyć do siebie ludzi, których z miesiąca na miesiąc tutaj w parafii św. Maurycego jest coraz więcej – mówi ks. Adrian Gałuszka.

W parafii św. Maurycego we Wrocławiu Eucharystii o dobrą żonę i dobrego męża przewodniczył bp Maciej Małyga. Patronem inicjatywy jest święty Józef. Przyciąga ona coraz więcej osób pragnących modlić się za jego wstawiennictwem o dobrego współmałżonka. – Św. Józef to piękny patron, sam osobiście wiele mu zawdzięczam. Warto trwać na modlitwie przez jego wstawiennictwo i zawierzać św. Józefowi swoje ważne sprawy – podkreślał podczas Eucharystii bp Małyga. W homilii stawiał pytanie, jak kochać i dać się kochać: – Po pierwsze nie chodzi tylko o słowa. Miłość w nas musi być wypróbowana i prawdziwa. To pytanie do mnie, do was: czy moja miłość, moja zdolność do miłości, jest gotowa przetrwać różne próby, czy wszystko przetrzyma, czy jest gotowa do dawania?
CZYTAJ DALEJ

Kościół w Polsce będzie miał 206 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2025-06-18 11:50

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu w Polsce przybędzie w tym roku 206 nowych księży, z czego 139 diecezjalnych a 67 zakonnych. To łącznie o 29 kapłanów mniej niż w ubiegłym roku. Wzrastać zaczyna liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy kapłan.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Chrostowski: Boże Ciało przypomina, że Chrystus nas nie opuścił

Boże Ciało przypomina, że Jezus Chrystus, choć zmartwychwstał i wstąpił do nieba, nie opuścił nas, ale pozostał z nami w sakramencie Eucharystii. Naszym obowiązkiem jest publicznie dać temu świadectwo - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista, tłumacz Pisma Świętego, wykładowca teologii. W czwartek 19 czerwca katolicy w Polsce i na świecie obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (święto Bożego Ciała), któremu tradycyjnie towarzyszą procesje ulicami miast i wsi.

Uroczystość Bożego Ciała w pewnym sensie zamyka i podsumowuje cały rok liturgiczny - wyjaśnia ks. prof. Chrostowski. - Zaczynamy od Adwentu, kiedy Kościół przeżywa oczekiwanie na przyjście Zbawiciela i wspomina dzieje zbawienia zawarte w Starym Testamencie. Potem obchodzimy Boże Narodzenie, krótką część okresu zwykłego, a następnie Wielki Post - czas męki i śmierci Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję