Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Program odnowy wiary w Hrubieszowie

W ramach Niedzieli Radiowej Katolickie Radio Zamość gościło w jednej z najstarszych parafii w Hrubieszowie – pw. św. Mikołaja. Jak powiedział ks. Wiesław Oleszek, proboszcz, jest to Matka Kościołów Hrubieszowa, ponieważ do niedawna parafia ta obejmowała całe miasto. Wielu parafian angażuje się m.in. do działań koła Żywego Różańca, neokatechumenatu, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Legionu Maryi, Domowego Kościoła, chóru, Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi młodzieżowej i dziecięcej. Jedną z ważniejszych form ewangelizujących w parafii jest wprowadzony niedawno Program Odnowy Parafii. Podczas Niedzieli Radiowej wizytę złożył biskup diecezji Marian Rojek. Jak podkreślił ks. Oleszek, w liturgię podczas tej wizytacji zaangażowało się ponad 70 osób. Formacja grupy przygotowującej się do wprowadzenia programu zaczęła się w 2012 r., kiedy rekolekcje głosił ks. Stanisław Zając, dyrektor generalny Ruchu na Polskę i Europę Wschodnią. Po rekolekcjach w parafianach zostało zasiane ziarno zainteresowania sobą, Bogiem i potrzebami duchowymi. Założeniem programu jest pobudzenie wśród ludzi takich relacji, jakich by sobie życzył Chrystus – mówił o tym Wojciech Chwedczuk. W tym programie najważniejsze jest, aby wskazać ludziom, że wiara jest pewnego rodzaju procesem i że ciągle podążamy jej drogą, by na końcu naszego ziemskiego życia dojść do doskonałości.

Hasłem przewodnim całego roku jest: „Otwarcie się na innych”. Pierwszym działaniem, które zostało podjęte, jest wizytacja biskupa Mariana Rojka. Hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Spotkajmy Pasterza”. Wcześniej parafianie dostali list od proboszcza, który napisał: „Gdybyśmy umieli wykorzystać spotkanie do poznania człowieka, zyskalibyśmy tak wiele. Spotkać człowieka to poznać wartość, którą w sobie nosi, często ukrytą, której na zewnątrz nie widać. Tak jest, gdy spotykam żonę, męża, dziecko, rodzica, osobę bliską, ale i tak samo jest w każdym przypadkowym spotkaniu z osobą nieznaną. Wartość spotkania jest nieoceniona. Spotkać swojego Biskupa i powiedzieć, dlaczego wierzę, oznacza przekazać mu to, co najbardziej moje, osobiste i duchowe. Czy w czasie wizytacji jest to możliwe? Tak, wystarczy pomodlić się i napisać w formie listu uzasadnienie swojej wiary, a potem przekazać biskupowi w czasie niedzielnej Mszy św. (...) Warto pamiętać, że spotkanie ubogaca obie strony”. Parafianie wręczyli swoje listy 5 października.

Reklama

W ramach programu na 6 grudnia planowany jest odpust parafialny pod hasłem „Obdarowanie”i odnosi się do duchowego obdarowania drugiego człowieka, otwarcia się na tę drugą osobę. Kolejną wartością jest „Zauważenie” związane z wydarzeniem święta Ofiarowania Pańskiego. Wojciech Chwedczuk zwrócił uwagę, że osamotnienie – zdiagnozowane w parafii na podstawie przeprowadzonych ankiet – wpływa na wiarę i budzi rozgoryczenie. Ważne jest, by parafia działała wspólnie, a ludzie zwracali uwagę na innych. Czwarte hasło to „Zainteresowania” i wiąże się z uroczystością św. Stanisława Biskupa. – To powołanie do świętości – powiedział W. Chwedczuk. Wartość zainteresowania jest skierowana do wszystkich, bo każdy jest powołany do bycia świętym.

To ostatnie wydarzenie będzie zamykało pierwszy rok Programu Odnowy Parafii. Najtrudniejszą rzeczą dla ludzi jest to, by otworzyć się na drugiego człowieka i dać z siebie to, co najcenniejsze. Ten program to jedna z form nowej ewangelizacji. Ponieważ osoby ściśle zaangażowane w jego realizację swoim życiem pokazują innym parafianom, że kroczą drogą Ewangelii. Pokazują także, że można inaczej postrzegać Kościół – że nie jest on instytucją, a Kościołem jesteśmy wszyscy ochrzczeni. Warto podkreślić, że wiara nie jest sprawą indywidualną, zamkniętą w zaciszu domu. Wiara dotyczy nas wszystkich i możemy w niej wzrastać tylko we wspólnocie. Współcześnie bardzo ważne jest, by mieć wsparcie właśnie w Kościele. To dzięki wspólnotom i życiu z innymi mamy siłę wytrwać w wierze.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera: przynależność do parafii daje siłę

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

Bp Piotr Libera

O tym, że przynależność do konkretnej parafii daje siłę, umacnia w trudnych chwilach i stwarza atmosferę wzrostu wiary, powiedział bp Piotr Libera 24 listopada w Skierkowiźnie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. z okazji 80-lecia parafii oraz poświęcił pomnik nagrobny byłego wieloletniego proboszcza ks. Sylwestra Szadkowskiego.

Przed Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie bp Piotr Libera modlił się na cmentarzu parafialnym za zmarłych parafian i duszpasterzy. Poświęcił także pomnik nagrobny wieloletniego proboszcza parafii ks. kan. Sylwestra Szadkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję