Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Program odnowy wiary w Hrubieszowie

W ramach Niedzieli Radiowej Katolickie Radio Zamość gościło w jednej z najstarszych parafii w Hrubieszowie – pw. św. Mikołaja. Jak powiedział ks. Wiesław Oleszek, proboszcz, jest to Matka Kościołów Hrubieszowa, ponieważ do niedawna parafia ta obejmowała całe miasto. Wielu parafian angażuje się m.in. do działań koła Żywego Różańca, neokatechumenatu, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Legionu Maryi, Domowego Kościoła, chóru, Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi młodzieżowej i dziecięcej. Jedną z ważniejszych form ewangelizujących w parafii jest wprowadzony niedawno Program Odnowy Parafii. Podczas Niedzieli Radiowej wizytę złożył biskup diecezji Marian Rojek. Jak podkreślił ks. Oleszek, w liturgię podczas tej wizytacji zaangażowało się ponad 70 osób. Formacja grupy przygotowującej się do wprowadzenia programu zaczęła się w 2012 r., kiedy rekolekcje głosił ks. Stanisław Zając, dyrektor generalny Ruchu na Polskę i Europę Wschodnią. Po rekolekcjach w parafianach zostało zasiane ziarno zainteresowania sobą, Bogiem i potrzebami duchowymi. Założeniem programu jest pobudzenie wśród ludzi takich relacji, jakich by sobie życzył Chrystus – mówił o tym Wojciech Chwedczuk. W tym programie najważniejsze jest, aby wskazać ludziom, że wiara jest pewnego rodzaju procesem i że ciągle podążamy jej drogą, by na końcu naszego ziemskiego życia dojść do doskonałości.

Hasłem przewodnim całego roku jest: „Otwarcie się na innych”. Pierwszym działaniem, które zostało podjęte, jest wizytacja biskupa Mariana Rojka. Hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Spotkajmy Pasterza”. Wcześniej parafianie dostali list od proboszcza, który napisał: „Gdybyśmy umieli wykorzystać spotkanie do poznania człowieka, zyskalibyśmy tak wiele. Spotkać człowieka to poznać wartość, którą w sobie nosi, często ukrytą, której na zewnątrz nie widać. Tak jest, gdy spotykam żonę, męża, dziecko, rodzica, osobę bliską, ale i tak samo jest w każdym przypadkowym spotkaniu z osobą nieznaną. Wartość spotkania jest nieoceniona. Spotkać swojego Biskupa i powiedzieć, dlaczego wierzę, oznacza przekazać mu to, co najbardziej moje, osobiste i duchowe. Czy w czasie wizytacji jest to możliwe? Tak, wystarczy pomodlić się i napisać w formie listu uzasadnienie swojej wiary, a potem przekazać biskupowi w czasie niedzielnej Mszy św. (...) Warto pamiętać, że spotkanie ubogaca obie strony”. Parafianie wręczyli swoje listy 5 października.

Reklama

W ramach programu na 6 grudnia planowany jest odpust parafialny pod hasłem „Obdarowanie”i odnosi się do duchowego obdarowania drugiego człowieka, otwarcia się na tę drugą osobę. Kolejną wartością jest „Zauważenie” związane z wydarzeniem święta Ofiarowania Pańskiego. Wojciech Chwedczuk zwrócił uwagę, że osamotnienie – zdiagnozowane w parafii na podstawie przeprowadzonych ankiet – wpływa na wiarę i budzi rozgoryczenie. Ważne jest, by parafia działała wspólnie, a ludzie zwracali uwagę na innych. Czwarte hasło to „Zainteresowania” i wiąże się z uroczystością św. Stanisława Biskupa. – To powołanie do świętości – powiedział W. Chwedczuk. Wartość zainteresowania jest skierowana do wszystkich, bo każdy jest powołany do bycia świętym.

To ostatnie wydarzenie będzie zamykało pierwszy rok Programu Odnowy Parafii. Najtrudniejszą rzeczą dla ludzi jest to, by otworzyć się na drugiego człowieka i dać z siebie to, co najcenniejsze. Ten program to jedna z form nowej ewangelizacji. Ponieważ osoby ściśle zaangażowane w jego realizację swoim życiem pokazują innym parafianom, że kroczą drogą Ewangelii. Pokazują także, że można inaczej postrzegać Kościół – że nie jest on instytucją, a Kościołem jesteśmy wszyscy ochrzczeni. Warto podkreślić, że wiara nie jest sprawą indywidualną, zamkniętą w zaciszu domu. Wiara dotyczy nas wszystkich i możemy w niej wzrastać tylko we wspólnocie. Współcześnie bardzo ważne jest, by mieć wsparcie właśnie w Kościele. To dzięki wspólnotom i życiu z innymi mamy siłę wytrwać w wierze.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogłębić wiarę

2020-08-12 08:35

Niedziela podlaska 33/2020, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

duszpasterstwo

parafia

Archiwum

Wnętrze świątyni parafialnej

O bogactwie duchowym i kulturowym parafii Liw oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi wspólnota parafialna, opowiada ks. Henryk Sączek, proboszcz parafii św. Leonarda, w rozmowie z ks. Marcinem Gołębiewskim.

Ks. Marcin Gołębiewski: Historia parafii Liw oraz samej miejscowości jest niezwykle bogata i ciekawa. Jak dzisiaj właściwie korzystać z doświadczeń minionych pokoleń w budowaniu przyszłości?

Ks. Henryk Sączek: W naszej parafii istniało w przeszłości wiele dzieł duchowych, w których uczestniczyli parafianie. Dziś możemy się nimi inspirować i kontynuować je. Jedną z takich dawnych inicjatyw był kult Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo do Krzyża Świętego, czego dowodem jest odnaleziona książeczka należąca do śp. Stefanii Grużewskiej, wydana w XIX wieku przez ks. Ignacego Kłopotowskiego.
Obecnie przywróciliśmy działalność Bractwa Adoracji Najświętszego Sakramentu, którego modlitewne pierwszopiątkowe czuwania połączyliśmy z uwielbieniem i czcią relikwii Krzyża Świętego, znajdujących się w liwskim kościele. W czuwaniu uczestniczą dorośli i młodzież. Istnieje wówczas możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Ideę dawnego Dzieła Duchowej Pomocy Powołań przejęły dwie grupy „Margaretek”, modlące się za kapłanów i powołania kapłańskie. Z naszej parafii wywodzi się 13 żyjących księży. Pochodzącą z przeszłości tradycją jest odmawianie Różańca przed niedzielną Mszą św. Śpiewane są również Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi Panny oraz odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Od święta Miłosierdzia Bożego 2019 r. trwa również codzienne indywidualne odmawianie Koronki w intencji naszej wspólnoty i Ojczyzny. Parafia posiada także służbę liturgiczną. Są to ministranci, czterech lektorów. Niezwykle cenny jest ich czynny udział w liturgii.
Uroczystości parafialne tradycyjnie uświetnia chór oraz istniejąca od 1906 r. orkiestra dęta. Wszystkie wymienione inicjatywy mają za zadanie wzbudzić gorliwość i zaangażowanie oraz pogłębić wiarę, która stanowi wielką siłę i dodaje otuchy w trudnych czasach.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian wzorem miłości

2020-08-14 21:33

ks. Paweł Borowski

14 sierpnia w dniu wspomnienia św. Maksymiliana Kolbego toruńska parafia pod jego wezwaniem świętowała nie tylko odpust parafialny, ale także 40-lecie swojego istnienia. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Zobacz zdjęcia: 40 lat parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu

Biskup toruński w homilii podkreślił, że miłość jest tym, co wyróżnia uczniów Chrystusa. Przypominając bogatą historię życia patrona parafii zaznaczył, że był on Bożym szaleńcem, który miłość do Boga i bliźniego miał mocno wyryte w sercu, dlatego był w stanie dokonać tak wielkich dzieł, bo miłość uskrzydla, dodaje sił i kreśli przed nami szczytne cele.

Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji toruńskiej była zwieńczeniem tygodniowych obchodów 40-lecia istnienia parafii.

Patronat nad obchodami objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję