Reklama

Z Watykanu

2014-11-04 14:11


Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 6

Audiencja Generalna

Dwie rzeczywistości Kościoła

O relacji między widzialną a duchową naturą Kościoła mówił papież Franciszek 29 października br. podczas audiencji generalnej.

Ojciec Święty podkreślił, że widzialną rzeczywistość Kościoła tworzą nie tylko duchowni, ale wszyscy ochrzczeni, dający świadectwo życia chrześcijańskiego dobrymi czynami. W tym sensie również widzialna rzeczywistość Kościoła wykracza poza to, co możemy kontrolować, poza nasze siły; jest ona rzeczywistością tajemniczą, gdyż pochodzi od Boga.

Papież wskazał, że aby zrozumieć relację między rzeczywistością widzialną a duchową Kościoła, trzeba spojrzeć na Chrystusa, który był w pełni Bogiem i człowiekiem. Jak w Chrystusie natura ludzka jest w pełni zespolona z Boską, służąc jej, aby dokonało się zbawienie, tak jest i w Kościele w odniesieniu do jego rzeczywistości widzialnej względem duchowej. Tak więc również Kościół jest tajemnicą, w której to, co niewidzialne, ważniejsze jest od tego, co widzialne, i może być rozpoznane jedynie oczyma wiary - stwierdził Papież.

Reklama

Franciszek wyjaśnił, że tak jak Chrystus posłużył się swoim człowieczeństwem, by głosić i wypełniać Boży plan odkupienia i zbawienia, tak też powinno być w przypadku Kościoła. - Przez swą rzeczywistość widzialną - to wszystko, co jest widoczne: sakramenty, świadectwo nasze i wszystkich chrześcijan - Kościół jest wezwany każdego dnia, by stawać blisko człowieka, począwszy od ubogich, cierpiących i wykluczonych, aby wszyscy mogli odczuć współczujące i miłosierne spojrzenie Jezusa - powiedział papież Franciszek.

Papież na rzymskim cmentarzu

Większość ludzkości żyje w wielkim ucisku

W dniu Wszystkich Świętych przed zmierzchem papież Franciszek sprawował Eucharystię na głównym cmentarzu Rzymu Campo Verano. Przed rozpoczęciem Eucharystii Ojciec Święty oglądał zdjęcia ukazujące skutki bombardowań Rzymu sprzed 71 lat. W ich konsekwencji ucierpiał również cmentarz Campo Verano. - To było straszne, tyle cierpienia, ale to nic w porównaniu z tym, co dzieje się dzisiaj - powiedział papież Franciszek, dzieląc się swymi refleksjami w homilii. Wspomniał o okrucieństwach wojny, o całym systemie destrukcji i kulturze odrzucenia. Mówiąc o apokaliptycznym obrazie wielkiego tłumu, przypomniał o tych, którzy w dzisiejszym świecie doświadczają wielkiego ucisku. Naszą nadzieją jest Bóg, który przez ten ucisk uświęca. My zaś jako Kościół mamy żyć błogosławieństwami. Tylko ta droga prowadzi do Boga i uchroni nas od zniszczenia. Niech Pan nas wspomaga, da nam łaskę nadziei i odwagi wyjścia z tego wszystkiego, co powoduje zniszczenie, krzywdy i wykluczenie - powiedział Ojciec Święty.

Ojciec Święty do Polaków

Uczmy się być dziś świętymi

Dziękujemy Panu za wszystkich mężczyzn i kobiety, którzy w różnych okolicznościach historycznych umieli współpracować z Bożą łaską i mieli odwagę dawać świadectwo wiary, nadziei i miłości w codziennym życiu. Uczmy się od nich, jak stawać się świętymi w naszych czasach! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 29 października 2014 r.

Watykan - Unia Europejska

Zamykanie granic państw UE

Stolica Apostolska wyraziła zaniepokojenie zmianą strategii Unii Europejskiej wobec przybywających do niej nielegalnie przez Morze Śródziemne migrantów z Afryki Północnej. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kard. Antonio Maria Vegliò podkreślił, że o ile głównym celem obowiązującego do 1 listopada 2014 r. programu „Mare Nostrum” było ratowanie migrantów, o tyle obowiązująca teraz nowa strategia „Tryton” ma na celu przede wszystkim obronę granic Unii. Kard. Vegliò przypomniał, że tylko w tym roku w morzu utonęło 3 tys. migrantów, i zauważył, że bez operacji „Mare Nostrum” byłoby ich znacznie więcej.

Franciszek o Benedykcie XVI

Wielki Papież

Papież Franciszek odsłonił 27 października br. popiersie swego poprzednika Benedykta XVI. Stanęło ono przed wejściem do siedziby Papieskiej Akademii Nauk - Domku Piusa IV w Ogrodach Watykańskich. Ojciec Święty wskazał, że popiersie Benedykta XVI przywołuje „osobę i twarz drogiego papieża Ratzingera”, a także ducha jego nauczania, jego przykładu, jego dzieł, jego oddania Kościołowi, jego obecnego życia „monastycznego”.

- Benedykt XVI: wielki papież. Wielki siłą i przenikliwością swej inteligencji, wielki swym wybitnym wkładem do teologii, wielki swą miłością do Kościoła i ludzi, wielki swą cnotą i swą religijnością - powiedział papież Franciszek.

Z twittera papieża Franciszka

Podstawową misją Kościoła jest ewangelizacja, niesienie wszystkim Dobrej Nowiny.

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem