Reklama

Z Watykanu

2014-11-04 14:11


Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 6

Audiencja Generalna

Dwie rzeczywistości Kościoła

O relacji między widzialną a duchową naturą Kościoła mówił papież Franciszek 29 października br. podczas audiencji generalnej.

Ojciec Święty podkreślił, że widzialną rzeczywistość Kościoła tworzą nie tylko duchowni, ale wszyscy ochrzczeni, dający świadectwo życia chrześcijańskiego dobrymi czynami. W tym sensie również widzialna rzeczywistość Kościoła wykracza poza to, co możemy kontrolować, poza nasze siły; jest ona rzeczywistością tajemniczą, gdyż pochodzi od Boga.

Papież wskazał, że aby zrozumieć relację między rzeczywistością widzialną a duchową Kościoła, trzeba spojrzeć na Chrystusa, który był w pełni Bogiem i człowiekiem. Jak w Chrystusie natura ludzka jest w pełni zespolona z Boską, służąc jej, aby dokonało się zbawienie, tak jest i w Kościele w odniesieniu do jego rzeczywistości widzialnej względem duchowej. Tak więc również Kościół jest tajemnicą, w której to, co niewidzialne, ważniejsze jest od tego, co widzialne, i może być rozpoznane jedynie oczyma wiary - stwierdził Papież.

Reklama

Franciszek wyjaśnił, że tak jak Chrystus posłużył się swoim człowieczeństwem, by głosić i wypełniać Boży plan odkupienia i zbawienia, tak też powinno być w przypadku Kościoła. - Przez swą rzeczywistość widzialną - to wszystko, co jest widoczne: sakramenty, świadectwo nasze i wszystkich chrześcijan - Kościół jest wezwany każdego dnia, by stawać blisko człowieka, począwszy od ubogich, cierpiących i wykluczonych, aby wszyscy mogli odczuć współczujące i miłosierne spojrzenie Jezusa - powiedział papież Franciszek.

Papież na rzymskim cmentarzu

Większość ludzkości żyje w wielkim ucisku

W dniu Wszystkich Świętych przed zmierzchem papież Franciszek sprawował Eucharystię na głównym cmentarzu Rzymu Campo Verano. Przed rozpoczęciem Eucharystii Ojciec Święty oglądał zdjęcia ukazujące skutki bombardowań Rzymu sprzed 71 lat. W ich konsekwencji ucierpiał również cmentarz Campo Verano. - To było straszne, tyle cierpienia, ale to nic w porównaniu z tym, co dzieje się dzisiaj - powiedział papież Franciszek, dzieląc się swymi refleksjami w homilii. Wspomniał o okrucieństwach wojny, o całym systemie destrukcji i kulturze odrzucenia. Mówiąc o apokaliptycznym obrazie wielkiego tłumu, przypomniał o tych, którzy w dzisiejszym świecie doświadczają wielkiego ucisku. Naszą nadzieją jest Bóg, który przez ten ucisk uświęca. My zaś jako Kościół mamy żyć błogosławieństwami. Tylko ta droga prowadzi do Boga i uchroni nas od zniszczenia. Niech Pan nas wspomaga, da nam łaskę nadziei i odwagi wyjścia z tego wszystkiego, co powoduje zniszczenie, krzywdy i wykluczenie - powiedział Ojciec Święty.

Ojciec Święty do Polaków

Uczmy się być dziś świętymi

Dziękujemy Panu za wszystkich mężczyzn i kobiety, którzy w różnych okolicznościach historycznych umieli współpracować z Bożą łaską i mieli odwagę dawać świadectwo wiary, nadziei i miłości w codziennym życiu. Uczmy się od nich, jak stawać się świętymi w naszych czasach! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 29 października 2014 r.

Watykan - Unia Europejska

Zamykanie granic państw UE

Stolica Apostolska wyraziła zaniepokojenie zmianą strategii Unii Europejskiej wobec przybywających do niej nielegalnie przez Morze Śródziemne migrantów z Afryki Północnej. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kard. Antonio Maria Vegliò podkreślił, że o ile głównym celem obowiązującego do 1 listopada 2014 r. programu „Mare Nostrum” było ratowanie migrantów, o tyle obowiązująca teraz nowa strategia „Tryton” ma na celu przede wszystkim obronę granic Unii. Kard. Vegliò przypomniał, że tylko w tym roku w morzu utonęło 3 tys. migrantów, i zauważył, że bez operacji „Mare Nostrum” byłoby ich znacznie więcej.

Franciszek o Benedykcie XVI

Wielki Papież

Papież Franciszek odsłonił 27 października br. popiersie swego poprzednika Benedykta XVI. Stanęło ono przed wejściem do siedziby Papieskiej Akademii Nauk - Domku Piusa IV w Ogrodach Watykańskich. Ojciec Święty wskazał, że popiersie Benedykta XVI przywołuje „osobę i twarz drogiego papieża Ratzingera”, a także ducha jego nauczania, jego przykładu, jego dzieł, jego oddania Kościołowi, jego obecnego życia „monastycznego”.

- Benedykt XVI: wielki papież. Wielki siłą i przenikliwością swej inteligencji, wielki swym wybitnym wkładem do teologii, wielki swą miłością do Kościoła i ludzi, wielki swą cnotą i swą religijnością - powiedział papież Franciszek.

Z twittera papieża Franciszka

Podstawową misją Kościoła jest ewangelizacja, niesienie wszystkim Dobrej Nowiny.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem