Reklama

Nasze spotkania z Janem Pawłem II

2014-11-06 10:34

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 45/2014, str. 4

Piotr Lorenc
Otwarcie wystawy poprzedziły wypowiedzi świadków życia św. Jana Pawła II: bp. Grzegorza Kaszaka, prof. Czesława Dźwigaja, Doroty Abdelmoula i Zdzisława Sowińskiego

To największa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II, jaka kiedykolwiek została zorganizowana w naszej diecezji. Ekspozycję „Nasze spotkania z Janem Pawłem II” otwarto 25 października, a przygotowało ją Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Patronat medialny nad wystawą sprawuje „Niedziela”

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli świadkowie spotkań z Janem Pawłem II: bp Grzegorz Kaszak, prof. Czesław Dźwigaj z ASP w Krakowie, autor ponad 70 pomników św. Jana Pawła II, Dorota Abdelmoula – koordynatorka ds. kontaktów międzynarodowych Sekretariatu Generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 i Zdzisław Sowiński – reżyser, operator filmowy, fotograf. Podzielili się oni swoimi wspomnieniami dotyczącymi spotkań z Janem Pawłem II.

– Mottem, które przyświecało nam przy organizacji tego wydarzenia jest słowo „spotkanie”. Ekspozycja wraz z wydarzeniami towarzyszącymi jest opowieścią o relacjach z ludźmi wielkiej osobowości naszych czasów: człowieka – Karola Wojtyły, świętego – Jana Pawła II, duszpasterza, pedagoga oraz filozofa, poety, dramaturga, pierwszego papieża jeżdżącego na nartach, uprawiającego wspinaczkę górską, pływającego kajakiem – powiedziała dr Monika Polaczek, kurator wystawy.

Podczas wernisażu przypomniano papieskie pielgrzymki i spotkania z milionami ludzi na całym świecie. Spotkania z Papieżem przyczyniły się do przemian duchowych, światopoglądowych, mentalnych, politycznych, wpłynęły na myśl filozoficzną, stały się również inspiracją artystyczną. Ekspozycja jest także wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Kultury Zagłębiewood 2014, który organizowany jest przez Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

– Ekspozycja ukazuje poprzez fotografie, pamiątki, dzieła sztuki, prezentacje multimedialne i świadectwa ze spotkań z Ojcem Świętym wielki autorytet Jana Pawła II. Zobaczymy osobiste pamiątki wypożyczone z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie, m.in.: brewiarz, którego używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutannę, piuskę papieską oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo. Są miniaturowe pomniki Jana Pawła II i kolekcja medali wykonanych przez Czesława Dźwigaja. Na wystawie zobaczymy też kilkadziesiąt fotografii Papieża autorstwa Zdzisława Sowińskiego pod wspólnym tytułem „Spotkanie z Janem Pawłem II”. Można zobaczyć również: kilkaset zdjęć, które zrobił osobisty fotograf Papieża – Arturo Mari, wypożyczonych od kolekcjonera z Dąbrowy Górniczej Tomasza Grabiwody; wystawę fotografii „Pielgrzymki do tej Ziemi” z Niepołomic prezentującą niepublikowane nigdzie wcześniej fotografie, które wykonał Mari, opatrzone cytatami z wystąpień Jana Pawła II lub wzmiankami historycznymi. Nie brakuje także portretów Ojca Świętego wykonanych przez malarza z Zagłębia Zbigniewa Krasonia. Ekspozycję uzupełniają fotografie z koronacji figury Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej dokonanej w 1968 r. przez kard. Wojtyłę. Ciekawostką jest kopia ikony św. Jana Pawła II – pielgrzyma świata, napisanej w latach 2010-2014 przez mniszkę karmelitankę bosą s. Miriam z Islandii – wylicza Monika Polaczek, autorka scenariusza wystawy. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 23 grudnia br.

Ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne i spotkania ze świadkami życia Jana Pawła II: 8 listopada – prezentacja multimedialna Krystiana Szczęsnego „Górskie szlaki Jana Pawła II” z muzyką Wojciecha Kilara oraz fragmentami nagrań „Tryptyku rzymskiego” w interpretacji Krzysztofa Globisza; 13 listopada o godz. 17 odbędzie się wykład dr. Artura Dąbrowskiego, prezesa Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej nt. „Ikony św. Jana Pawła II – pielgrzyma świata”; 20 listopada o godz. 11 będzie miało miejsce spotkanie z Dorotą Abdelmoula poświęcone Światowym Dniom Młodzieży. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Tagi:
muzeum

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

2019-10-16 08:28

KAI

Uroczysta premiera i pierwsza lekcja muzealna w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskim Wilanowie odbędzie się 16 października w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Artur Stelmasiak

W wydarzeniu, które zbiega się w czasie z zapowiedzią beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, uczestniczyć będzie m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości 16 października zostanie zaprezentowanych 9 głównych stref muzealnych, zlokalizowanych w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Każda z nich – „Wspólnota”, „Dom”, „Kraków”, „Będziesz miłował”, „Mamo”, „Zło dobrem zwyciężaj”, „Pokój łez”, „Urbi et Orbi” oraz „Dekalog” – związana jest z kluczowymi momentami życia Patronów muzeum. Każda zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny, osadzony w warstwie artystycznej.

Premiera będzie momentem prezentacji głównych eksponatów Muzeum, a także możliwości zastosowania obrazu i dźwięku zgodnie z koncepcją artystyczną, jaka przyświecała twórcom muzeum, w którym to jego bohaterowie są oczywistymi i pierwszymi narratorami. Ekspozycja główna znajduje się się na wysokości 26 metrów (ósmego piętra) i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.

W ramach premiery muzeum odbędzie się również pierwsza lekcja muzealna nt. „Każdy ma swoje Westerplatte”. Podczas lekcji, którą poprowadzi red. Anna Popek, osobistymi świadectwami związanymi z Patronami muzeum podzielą się Prezydent RP Andrzej Duda, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marcin Adamczewski, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W lekcji wezmą udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, wraz z opiekunami.

Wraz z premierą Mt 5,14 rozpoczną się testy techniczne ekspozycji głównej – jak zapewnia Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Muzeum – jej uzupełnianie oraz ostateczne odbiory techniczne. Potrwa to jeszcze pewien czas. Nie wyklucza to odwiedzin muzeum przez pierwszych gości, którymi będą zaproszone na lekcję muzealną grupy młodzieży szkolnej. W ten sposób ekspozycja główna muzeum jeszcze w tym roku zostanie udostępniona zwiedzającym.

W dniu premiery, 16 października, przewidziany jest również performance znanego artysty, jednego z pierwszych performerów w Polsce, Jerzego Kaliny pt. “Strumień pamięci. Suplikacja”. Zgodnie z zapowiedzią autora będzie to “akcja obrzędowa w obecności i ze współudziałem publiczności zgromadzonej przed frontonem Świątyni Opatrzności Bożej”. Przed wejściem głównym do Świątyni, na długości 80 metrów rozłożone zostaną dwie części flagi – biała i czerwona. Części te będą zszywane nićmi w kolorze flagi papieskiej, co symbolizować ma papieża – Polaka, który łączy.

Uroczystość rozpocznie się 16 października br. o godz. 14 w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, przy Świątyni Opatrzności Bożej, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano księdza

2019-10-17 17:46

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Vatican News

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że ks. Kyengo był ostatni raz widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swojego współpracownika, późno w nocy, wracał do domu samochodem. Sprawcy sterroryzowali go bronią i porwali. Przed śmiercią zmusili go jeszcze do wybrania oszczędności z miejscowego banku.

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie telefon komórkowy i kartę bankową zamordowanego księdza. Dwudziestopięciolatek wskazał policjantom, gdzie znajduje się ciało i w jaki sposób ofiara została zamordowana. Zwłoki zostały zakopane w płytkim grobie w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Kenii Nairobi.

Przyczyny zabójstwa nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na motyw rabunkowy. „Jesteśmy na tropie dwóch pozostałych podejrzanych” – zapewnił Pius Gitari, szef lokalnej policji.

Ks. Kyengo został wyświęcony na kapłana w 2012 r. i od tamtej pory bez przerwy służył w parafii Thatha. W tym roku na całym świecie zamordowanych zostało już 20 księży, w tym dwóch Polaków: we wrześniu w Brazylii zabito ks. Kazimierza Wojno, a w sierpniu w Portoryko ojca Stanisława Szczepanika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem