Reklama

Świat • Polska

Przed wizytą papieża w Strasburgu

Oczekiwanie na apel o pokój i pojednanie w Europie

Przed mającą się odbyć 25 listopada br. wizytą papieża Franciszka w siedzibie Rady Europy w Strasburgu kard. Reinhard Marx liczy na papieskie słowa wzywające do pokoju i pojednania w Europie. - Ojciec Święty musi zabrać głos także wobec wojny, która toczy się na naszym kontynencie - podkreśla arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Hierarcha zauważa, że zwłaszcza teraz, kiedy Moskwa popiera zbrojne działania separatystów w regionie Doniecka i Ługańska, wizyta Papieża w Radzie Europy, której członkami są również Rosja i Ukraina, ma szczególne znaczenie.

Rada Europy skupia 47 krajów i nie jest instytucjonalnie związana z Unią Europejską.

Międzynarodowa konferencja na KUL

Sąd Europy nad krzyżem

O obecności krzyża i innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej oraz systemach prawnych państw europejskich dyskutowali uczestnicy dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich”, która odbywała się w dniach 12-13 listopada br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Konferencję zorganizowały Katedra Prawa Wyznaniowego KUL i Polski Instytut Katolicki „Sursum Corda”.

Reklama

Ks. prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, nawiązał do głośnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z marca 2011 r., który w tzw. sprawie Lautsi uznał, że krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale i kulturowym, przynależnym dziedzictwu obecnemu na całym kontynencie europejskim. Wielka Izba Trybunału stwierdziła, że obecność krzyża we włoskich szkołach nie narusza ani niczyjej wolności myśli, sumienia i religii, ani prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wyrok nie zamknął jednak dyskusji toczonych na ten temat i przypomniał, że na polskim gruncie osiągnęły one swoją kulminację, gdy grupa lewicowych posłów zgłosiła wniosek o usunięcie krzyża z sali obrad Sejmu RP.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że z krzyża „wyrasta odwaga i rewolucja miłości”, i dlatego „krzyż nie jest śmiercią Boga, ale narodzinami Miłości w świecie”. Ks. prof. Stanisz odniósł się do tematu respektowania prawa wolności sumienia i religii. Wskazał, że wolność sumienia jako dobro osobiste jest wyraźnie wymieniona w katalogu praw, zaś uczucia religijne zostały podniesione do tej godności przez orzecznictwo sądowe. Podkreślił też, że osoba niewierząca nie może oczekiwać, iż nie będzie spotykała się z osobami, które uzewnętrzniają swoje przekonania czy manifestują je przez noszenie i umieszczanie symboli religijnych. - Inaczej byłoby to ograniczanie wolności religijnej w ogóle - zaznaczył ks. prof. Stanisz. - Prawo do uzewnętrzniania religii bez wątpienia zezwala na posługiwanie się symbolami, zaś sama obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie narusza niczyjej wolności sumienia i wyznania - podkreślił dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

* * *

Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha; naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć.

Reklama

Jan Paweł II

Krótko

Bojownicy z organizacji Państwo Islamskie i Al-Kaida spotkali się niedawno w wiejskim domu w północnej Syrii i ustalili, że przestaną zwalczać się nawzajem oraz że połączą siły w walce z przeciwnikami. Informację podała agencja Associated Press.

Prezydent Rosji na szczycie G20 w Brisbane znalazł się pod presją ze strony zachodnich przywódców, którzy ostrzegali go przed dalszą ingerencją na Ukrainie. Władimir Putin, chłodno przyjęty i wyraźnie izolowany na szczycie najbogatszych państw, opuścił spotkanie wcześniej i wrócił do Rosji.

F-16 - holenderskie myśliwce z natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej republik bałtyckich - przechwyciły rosyjski samolot transportowy, który próbował przekroczyć granice przestrzeni powietrznej Estonii i Litwy.

Zarządcy sieci supermarketów Lidl w liście do ambasady RP w Londynie przeprosili za nieporozumienie wynikłe z wydanego polskim pracownikom zakazu mówienia po polsku między sobą na przerwach i w kontaktach z klientami. Obiecano uaktualnienie wytycznych.

Stop dla terrorystów. Policja z Wysp Brytyjskich będzie miała prawo do zatrzymania paszportów swoim obywatelom udającym się na Bliski Wschód, jeżeli zaistnieje uzasadnione niebezpieczeństwo, że dołączą do dżihadystów.

Prezydent Barack Obama zabiega o ograniczenie deportacji z USA nielegalnych imigrantów. Reforma Obamy może dotyczyć nawet 5 mln ludzi zamieszkujących Stany Zjednoczone bez prawa stałego pobytu, zwłaszcza rodziców dzieci, które urodziły się już w USA.

W niemieckim parlamencie odbyła się debata inaugurująca prace legislacyjne nad ustawą o ewentualnym dopuszczeniu w wyjątkowych przypadkach eutanazji.

2014-11-18 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję