Reklama

Kalendarz bez barier

Jest dwuletni, ma zaznaczone najważniejsze święta istotne dla osób chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, a przede wszystkim zawiera nieprawdopodobne dziecięce emocje uchwycone w kadrze - taki jest „Kalendarz bez barier”, jaki wydało właśnie Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Organizacja, obchodząca 10-lecie działalności, w ten sposób chciała zaznaczyć swoją obecność i troskę o dziecko. Kalendarz, wydany na lata 2015-2016, jest przedsięwzięciem charytatywnym, a dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc najmłodszym.

Na poszczególnych kartach kalendarza znalazły się mamy ze swoimi dziećmi, dzieci z rodzeństwem, koleżankami i kolegami. Projekt ten ma przekonywać, że każdy człowiek - nawet z dużymi deficytami czy ograniczeniami - jest w stanie dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Ma jednak do pokonania przeszkody, którym nierzadko towarzyszy lęk, brak zrozumienia czy problemy edukacyjne. Bardzo ważne są więc przedsięwzięcia, które zmieniają postrzeganie osób z niepełną sprawnością. Kalendarz ma łamać bariery i stereotypy, przyczyniać się do popularyzacji idei integracji.

- Sesja fotograficzna, do której zaprosiliśmy różne dzieci, była czasem wyjątkowym w naszej codziennej działalności. Intencją nas, autorów projektu, było stworzenie wizerunku dziecka samego dla siebie - mówi koordynatorka projektu Stanisława Kumorek ze Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. - Dzieci z niepełną sprawnością, ale uśmiechnięte, kolorowe, w towarzystwie mam, najbliższych, sprawnych kolegów i koleżanek, zajęte zabawą i sobą, niczym nie różniły się od swoich rówieśników. Niepełnosprawność jest tu niemal niedostrzegalna.

Reklama

Przy tworzeniu kalendarza wszyscy pracowali społecznie. Edyta Sowiźrał zadbała o fryzury i wydobyła z modelek niezwykłe piękno. - Było to spotkanie kobiet, w których drzemie uśpione i zapomniane przez trud i prozę życia piękno - mówi Monika Stec, odpowiedzialna za makijaż na planie projektu. - To zawsze działa w dwie strony. Dając namiastkę szczęścia, otrzymałam energię do dalszych działań. Nasz kalendarz zatrzymał czas - dodała.

Zdjęcia wykonała Mirela Schenk w swoim studiu MS Fotografia. - Ta praca była zupełnie inna niż wykonywana przeze mnie wcześniej, niż sobie wyobrażałam. Dzieci niepełnosprawne wprowadziły mnie w swój świat, daleko odbiegający od rzeczywistości, w jakiej na co dzień żyją dorośli - mówi autorka fotografii.

Przedsięwzięcie postanowił wesprzeć Zespół Rajdowy Tint. - Chcieliśmy wykorzystać duże zainteresowanie rajdami samochodowymi, w których bierzemy udział w Polsce i na świecie. Dzięki temu o kalendarzu dowie się sporo ludzi - mówi Krzysztof Schenk z Tint Rally. Idea uczczenia 10-lecia działalności Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO skłoniła nas do wsparcia „Kalendarza bez barier”. Ta akcja ma dla nas wyjątkowe znaczenie, ponieważ podstawą istnienia naszej firmy są silne tradycje rodzinne. Jesteśmy dumni, że - choć w małej firmie - mamy wielkie serce i pomagamy.

Reklama

- Naszym zadaniem było takie poprowadzenie projektu, by dziecko z niepełną sprawnością zostało odebrane jak każde dziecko, które ma swoje sprawy, swoje myśli i uczucia. Jesteśmy przekonani, że nam się to udało - przekonuje Stanisława Kumorek. - Cudownie było patrzeć, jak w czasie sesji mamy rozkwitały i chociaż przez chwilę skupiły się na sobie. We wszystkich jest piękno i zawsze warto je wydobyć, pokazać. Piękni są ci, którzy mają piękne wnętrza - mówi Monika Stec.

- Praca z dziećmi i ich mamami była czystą przyjemnością, a atmosfera panująca na planie dodawała energii, siły. Chciałam uchwycić na zdjęciach chwile, emocje, więź dzieci i mam, ich zachowania, wzajemne relacje. Myślę, że ten kalendarz będzie ukoronowaniem mojej twórczości, gdyż wykonuję różnego rodzaju zdjęcia, ale żadne nie zapadły mi w pamięci tak bardzo, jak te - mówi Mirela Schenk.

Honorowy patronat nad „Kalendarzem bez barier” sprawują: Rzecznik Praw Dziecka oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej. Dwuletni kalendarz można nabyć za 35 zł. - To jedynie 1,46 zł za jeden miesiąc - przekonują autorzy. Pieniądze zostaną wykorzystane na sfinansowanie zajęć terapeutycznych dla dzieci z niepełną sprawnością, będących pod stałą opieką stowarzyszenia. - Im więcej dajesz innym, tym więcej do Ciebie wraca. Wielu z nas przechodzi obojętnie, widząc osoby niepełnosprawne, a przecież one ciągle potrzebują wsparcia i pomocy - zaznacza Krzysztof Schenk.

Informacje na temat internetowej sprzedaży kalendarza są udzielane pod adresem poczty elektronicznej stowarzyszenia: biuro@ichlepszejutro.pl. Do każdego zamówienia dołączany jest upominek.

Honorarium za artykuł autor przekazuje na sfinansowanie zajęć terapeutycznych dla dzieci z niepełną sprawnością, będących pod opieką Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO w Tarnowie.

2014-11-18 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę

2020-08-13 12:09

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest doktorem prawa kanonicznego. Urodzony 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana. Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (Arch. Białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w kompanii kleryckiej w 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchy.

Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.

W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.

Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.

21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego (z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech).

23 lutego 1991 roku przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

18 kwietnia 1991 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 roku na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent RP, Lech Wałęsa, w dniu 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich.

Od dnia 2 maja 1995 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.

22 stycznia 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.

W dniu 7 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II upoważnił Kongregację ds. Biskupów do zmiany stolicy tytularnej Biskupa Polowego Wojska Polskiego z Bettona na tytuł: Biskup Ordynariusz Polowy w Polsce (Vescovo Militare per la Polonia).

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 2 listopada 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

17 lipca 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności Arcybiskupa „ad personam”.

Dnia 26 sierpnia Papież Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, którą objął 2 października 2004 r.

17 kwietnia 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Swoją nową posługę abp Metropolita objął podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie 26 kwietnia o godz. 12.00.

21 czerwca 2008 r. udzielił pierwszych święceń kapłańskich w Archidiecezji Gdańskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

29 czerwca 2008 r. w Rzymie otrzymał z rąk Papieża Benedykta XVI paliusz - znak metropolity.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Prawnej KEP, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, delegatem ds. Duszpasterstwa Strażaków oraz delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Ponadto jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wcześniej pełnił funkcję m.in.: przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, Krajowego Duszpasterza Kombatantów, przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. członka Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

MR: polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego

2020-08-13 13:59

[ TEMATY ]

bon turystyczny

Ks. Dariusz Burski

500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

"500 mln zł to wartość 590 tys. przekazanych bonów turystycznych" - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Ministerstwo podkreśliło, że polskie rodziny będą mogły bon turystyczny przeznaczyć na wypoczynek w kraju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję