Reklama

Niedziela Małopolska

Eucharystia, tort i zabawa

...to trzy główne punkty programu uroczystości w Śledziejowicach. Wymyślili je uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Tabor”, który właśnie rozpoczyna nowy etap działalności!

Niedziela małopolska 47/2014, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie

Małgorzata Cichoń

Uroczyste otwarcie nowego budynku Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) w Śledziejowicach k. Wieliczki miało miejsce 6 listopada. Jego kierownik, Lesław „Leon” Rakocz, potwierdza zaangażowanie uczestników w przygotowanie tego wydarzenia: – Jest władza ustawodawcza i wykonawcza. Nasze było to drugie: zrealizować – uśmiecha się mój rozmówca i wyjaśnia: – Mamy część osób niemówiących albo mało mówiących. Te bardziej sprawne zostały zapytane, jak sobie wyobrażają otwarcie nowego ŚDS-u. Większość powiedziała, żeby najpierw podziękować Panu Bogu za to, że udało się nam coś osiągnąć, potem wnieść tort, bo to przy okazji 5. rocznica powstania tego domu, no i by świętować zabawą.

Gdy rozmawiamy, trwa właśnie ostatni punkt programu, z udziałem profesjonalnego DJ-a. Jest co świętować! Uczestnicy ŚDS zyskali nową, pozbawioną barier architektonicznych przestrzeń, gdzie znajduje się kuchnia, przestronna jadalnia, łazienki, sala do ćwiczeń i pracownie terapeutyczne.

Jak w przypowieści

Reklama

Podczas Eucharystii proboszcz z Czarnochowic, ks. Władysław Rusnak, zachęcał, by naśladować postacie z Ewangelii – celnika Zacheusza, który zszedł z drzewa i zaprosił Jezusa do domu, kobietę, która znalazła zagubiony pieniądz i z tej radości zaprosiła swoich przyjaciół na zabawę, Dobrego Pasterza, który szuka zagubionej owcy...

– Każda z tych przypowieści jakoś się tutaj dzieje – zapewnia Rafał Ślusarczyk, dyrektor Wspólnoty L’Arche (Arka) w Śledziejowicach. Cieszy się, że prawie wszyscy z zaproszonych na uroczystość gości dopisali: – Wysłaliśmy ponad 100 zaproszeń, przyjechali przedstawiciele z sąsiednich środowiskowych domów samopomocy, a także z każdego domu i wspólnoty Arki w Polsce (z Poznania, Warszawy, Wrocławia). Dopisali urzędnicy, jak również osoby współpracujące z nami na co dzień. W tym czasie gościmy też delegację z Francji. Są to osoby, które regularnie odwiedzają naszą wspólnotę i pomagają nam żyć duchem Arki.

Zapytany, czym dzisiejsza uroczystość jest dla miejscowej wspólnoty, jej dyrektor mówi: – To uwieńczenie 5 lat działalności ŚDS, ale też zobaczenie, że do tego dzieła przyczyniło się bardzo wielu ludzi dobrej woli!

Dostrzegają talenty

Reklama

Kierownik ŚDS, Lesław Rakocz, stwierdza, że lepsze warunki lokalowe pozwalają przyjąć na zajęcia nowych uczestników z niepełnosprawnością intelektualną lub przewlekłymi chorobami psychicznymi: – Obecnie mamy 5 dodatkowych miejsc, 3 osoby już do nas dołączyły, jesteśmy w kontakcie z 4 kolejnymi. W przyszłym roku planujemy przyjąć 10 nowych osób z powiatu wielickiego, w wieku od 16 lat wzwyż.

– Co ŚDS oferuje uczestnikom? – dopytuję. – Dla nas ważne jest, żeby dary, talenty, zdolności oraz sama obecność tych osób – nie szły na marne. By miały miejsce, gdzie się mogą rozwijać, ludzi, którzy będą to zauważać i doceniać. Mój rozmówca wskazuje jako przykład jednego z uczestników, Marcina, który dziś bryluje na parkiecie, a przez kilkanaście lat po skończeniu szkoły specjalnej dosłownie „siedział” w domu. – Latem spędzał czas na huśtawce, a w zimie w pokoju, słuchając muzyki. Nie miał kontaktu z rówieśnikami. Sprawny fizycznie, co prawda niemówiący, ale mający duży potencjał, z którego nie korzystał. W końcu sąsiedzi dowiedzieli się, że jest takie miejsce jak nasze. Dzisiaj, gdyby się dało, Marcin nawet w soboty i niedziele by tu przyjeżdżał! Jest świetnym pracownikiem kuchni, uwielbia tańczyć. Już nieraz słyszałem od różnych osób, że kiedy on wchodzi do pokoju, wprowadza dobrą atmosferę, zaraża innych optymizmem, nadzieją. I rzeczywiście tak jest!

Szukają wolontariuszy

ŚDS ma współpracowników i wolontariuszy, ale wciąż szuka nowych. Można przyjść np. na staż lub na zajęcia raz w tygodniu. – Realizujemy teraz projekt, kierowany do młodzieży gimnazjalnej, w którym stawiamy na edukację, ale docelowo – na wolontariat. Prowadzimy lekcje wychowawcze, przybliżamy życie osób niepełnosprawnych oraz ich potrzeby.

L’Arche współpracuje z wieloma firmami, wspierają ją również osoby indywidualne. Rafał Ślusarczyk mówi: – Przed świętami będziemy rozprowadzać kartki, robione przez naszych uczestników. Regularnie zamawia je u nas urząd miasta i powiat wielicki. Organizujemy także kiermasze, akcje i stoiska w sklepach czy np. warsztaty robienia świec. Wszystkich chętnych do współpracy zachęcamy do kontaktu telefonicznego (12 288-24-70) lub mejlowego (sledziejowice@larche.org.pl).

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie podsumowujące ŚDM

[ TEMATY ]

spotkanie

ŚDM

Monika Łukaszów

W Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące Światowe Dni Młodzieży. W ramach tego wydarzenia podczas tzw. Dni w diecezjach w Legnicy gościło ponad 600 pielgrzymów z całego świata m.in. Ameryki, Francji, Rosji, Niemiec i Peru.

Spotkanie, któremu przewodniczył bp Marek Mendyk było okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizacje tego wydarzenia. Wśród zaproszonych osób były m.in. władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz różnych instytucji działających na terenie miasta. Nie zabrakło także wolontariuszy ŚDM, którzy pomagali pielgrzymom podczas pobytu w Legnicy. Najbardziej zaangażowanym wręczono papieskie medale i różańce. Natomiast wolontariusze otrzymali "DOCAT", podręcznik zaprezentowany podczas ŚDM w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

I Ogólnopolskie Forum CHARIS już 19 czerwca

2021-06-17 10:34

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

CHARIS

Basia Grudzień/ mat. prasowe

CHARIS, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele Katolickim. W najbliższą sobotę 19 czerwca w Łodzi odbędzie się I Ogólnopolskie Forum Charis w formule hybrydowej (stacjonarnie w Łodzi) oraz online.

Służba została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie. CHARIS to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej w rocznicę Konfesji Augsburskiej

2021-06-17 18:34

[ TEMATY ]

luteranie

papież Franciszek

PAP

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję