Reklama

Z Jasnej Góry

2014-11-25 14:59

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 8

Opinia konserwatora

Stan Cudownego Obrazu Matki Bożej

Prof. Wojciech Kurpik dokonał 18 listopada br. kontroli konserwatorskiej Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Konserwacja została przeprowadzona wcześniej niż tradycyjnie przed Wielkanocą, ponieważ cały czas trwa badanie warunków klimatycznych, w jakich znajduje się Obraz, odkąd został umieszczony w nowej kasecie. Częstotliwość konserwacji jest teraz większa. - Obraz przebywa już w tej chwili ok. półtora roku w nowych warunkach - wyjaśnił konserwator jasnogórskiej Ikony. - Po przeglądzie powierzchni malowidła, po osłuchaniu jego powierzchni - bo to jest obecnie podstawowa czynność konserwatorska - musimy sprawdzać, czy materia podłoża i zaprawy, która trzyma farbę, jest w poprawnej relacji, czy następują odspojenia. Mogę powiedzieć, że wyraźnych odspojeń w tej chwili nie było, ale dwa miejsca pozostały do obserwacji. Możemy stwierdzić, że stan samego Obrazu jest w pełni zadowalający oraz że - co również jest ważne - urządzenie klimatyczne, które zostało zainstalowane, spełnia swoją funkcję.

Unia Apostolska Kleru

Modlitwa kapłanów i za kapłanów

Spotkanie i pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru trwały na Jasnej Górze w dniach 17-18 listopada br. Do sanktuarium przybyli księża unioniści, sympatycy UAK oraz kapłani, którzy chcieli zapoznać się z duchem Unii Apostolskiej - w sumie ok. 60 kapłanów. Hasło tegorocznego spotkania: „Najświętsze Serce Jezusa - źródłem duchowości kapłana diecezjalnego” to nawiązanie do przypadającej w przyszłym roku 250. rocznicy ustanowienia święta Najświętszego Serca Jezusowego. - Hasło łączy się z duchowością Unii Apostolskiej Kleru, w którą wpisane jest Najświętsze Serce Jezusa - pełna nazwa Unii brzmi: Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Jezusa - przypomniał ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor krajowy UAK.

Reklama

Mszy św. na rozpoczęcie spotkania 17 listopada przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrował ją m.in. bp Paweł Socha. Równolegle ze spotkaniem i pielgrzymką UAK odbywały się rekolekcje dla kapłanów UAK, które prowadził bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej.

Zapowiedzi

29 listopada - Ogólnopolski adwentowy dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich

30 listopada - Rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego

6 grudnia - 9. Pielgrzymka Dziewic, Wdów, Pustelnic i Pustelników

6-7 grudnia - Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej, Róż Żywego Różańca i Misyjnego Apostolstwa Chorych

7 grudnia - 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy oraz 33. Pielgrzymka Romów

8 grudnia - Odpust w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas

2019-12-09 12:03

Materiał prasowy

To była głośna noc. Najgłośniejsza w dziejach świata... Potem nic nie było już takie, jak wcześniej. Historia zaczęła pisać się na nowo.

Materiał prasowy

Od tamtego czasu, co roku w tę noc miliony ludzi na całym świecie zwraca swoje myśli w stronę Betlejem. Także my spotykamy się dzisiaj, by wspólnie i głośno – z potrzeby serca i z całej mocy - wyśpiewać świąteczną radość.

KUP BILET

Głos Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas. Artyści opowiedzą dzieje Bożego Narodzenia z osobistej perspektywy. Wyśpiewają swoje historie, w których odbija się pięknym refleksem ten wyjątkowy dla człowieka czas przyjścia na świat Bożego Syna. To będzie koncert na wiele strun - od polskich kolęd po najpiękniejsze pieśni Bożonarodzeniowe z całego świata, od balladowych po rockowe brzmienia. Zabierzemy Was w daleką podróż dookoła świata, ale echo tej podróży wybrzmi także w osobistych i współcześnie napisanych utworach. To będzie głośna noc...

To będzie koncert na wiele głosów – na scenie pojawi się dwudziestu wykonawców.

Do artystów dołączymy ze śpiewem my - widzowie. Każdy z nas ze swoimi emocjami i doświadczeniami. Z własną historią. Z całego serca i bardzo głośno powitamy Jezusa, który przychodzi nas pojednać i zbawić. Tak osobiste głosy będą rozlegać się donośnie – z całą siłą wiary w sprawczą moc Bożego Narodzenia. Stworzymy razem największy w Polsce chór kolędników, którzy niosą pomoc potrzebującym. To nie będzie cicha noc...

Betlejem w Polsce zabrzmi tym głośniej, z im większym odzewem spotka tegoroczna akcja charytatywna Ambasador Miłosierdzia.

Bo jak co roku: GRAMY i POMAGAMY!

Głośno. Coraz głośniej... Na całą Polskę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem