Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, będzie nowym przewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia - zdecydowali biskupi 27 listopada br. podczas Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze. Metropolita gnieźnieński już wcześniej uczestniczył w pracach tego gremium, gdy pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Polsce i krajach bałtyckich nie do końca tego roku, jak zapowiadano wcześniej, ale do końca roku przyszłego. Ma to związek z niespokojną sytuacją na Ukrainie.

Jarosław Kaczyński powiedział z trybuny sejmowej, że wybory do sejmików wojewódzkich zostały sfałszowane. PiS domaga się skrócenia kadencji sejmików wojewódzkich oraz nowych wyborów.

Karty do głosowania z ostatnich wyborów zostaną zniszczone do 31 grudnia. Do tego czasu sądy mogą nie zdążyć z rozpatrzeniem protestów wyborczych.

Prezydent RP podpisał ustawę, dzięki której rodziny dostaną realne wsparcie finansowe w postaci możliwości pełnego odliczenia ulgi na dzieci oraz zwiększającej wysokość ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Ustawa odpowiada na rekomendacje prezydenckiego programu polityki rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny”.

W Polsce najszybciej starzeją się następujące województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie i łódzkie. W tych miejscach odsetek osób w wieku 65 plus wynosi 16 proc. Dla całej Polski wskaźnik ten jest na poziomie 14,2 proc. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim migracja.

Zmarł Stanisław Mikulski, odtwórca m.in. postaci Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Aktor miał 85 lat.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radio Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-12-02 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: kilka kościołów uszkodzonych w trzęsieniu ziemi. Modlitwy na świeżym powietrzu

2026-08-03 14:03

[ TEMATY ]

Włochy

trzęsienie ziemi

modlitwy

świeże powietrze

kilka kościołów

uszkodzonych

Adobe Stock

Amfiteatr Flawiuszów, położony w historycznym centrum Pozzuoli koło Neapolu we Włoszech

Amfiteatr Flawiuszów, położony w historycznym centrum Pozzuoli koło Neapolu we Włoszech

Kilka kościołów w diecezji Pozzuoli zostało uszkodzonych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,7 na Polach Flegrejskich koło Neapolu. Niedzielne Msze św. odprawiano tam na świeżym powietrzu.

Wszystkie świątynie są monitorowane pod kątem ewentualnych zniszczeń przez Diecezjalne Biuro ds. Dziedzictwa Kulturowego, kierowane przez ks. Roberto Della Roccę. Wczoraj rano biskup diecezji Pozzuoli, Carlo Villano wziął udział w spotkaniu z Centrum Koordynacji Pomocy, któremu przewodniczył prefekt Neapolu, Michele di Bari. Wśród obecnych był też prezydent regionu Kampania, Roberto Fico.
CZYTAJ DALEJ

Zaczyna się szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze

2026-08-03 18:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

W sierpniu zapowiedziano przyjście na Jasną Górę 193 grup z 80 tys. pątników. W lipcu dotarło 45 grup z 10 tys. osób. Kulminacją pielgrzymek będą dni poprzedzające święta: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia i Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia.

Zgłoszone na sierpień grupy są w większości piesze, ale będą także rowerowe czy rolkowe.
CZYTAJ DALEJ

Tysiące młodych w Asyżu. Papież odpowie na ich pytania

2026-08-03 16:59

[ TEMATY ]

Asyż

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV przybędzie 6 sierpnia do Asyżu, by spotkać się z tysiącami młodych. Odpowie na ich pytania i będzie przewodniczył Mszy w święto Przemienienia Pańskiego. Papieska wizyta zakończy czterodniowe „GO! Franciscan Youth Meeting”, w którym bierze udział ponad 2 tysiące osób w wieku od 18 do 33 lat.

Wizyta rozpocznie się od osobistej modlitwy Leona XIV w Porcjunkuli – kaplicy odbudowanej przez św. Franciszka, w której założył Zakon Braci Mniejszych i zakończył życie. Następnie na placu przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej Papież wysłucha trojga młodych z różnych części Europy, a później będzie przewodniczył Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję