Reklama

Reklama

Niedziela 49/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Europo, wracaj do Boga!

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Sporo paradoksów dało się zauważyć podczas krótkiej wizyty papieża Franciszka w instytucjach europejskich (26 listopada 2014 r.). Ojciec Święty przemawiał do środowiska politycznego, które w dużej części zapomniało już o Panu Bogu, co przejawia się m.in. w atakowaniu wartości chrześcijańskich.

drogowskazy

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Hasło roku duszpasterskiego 2014/2015 brzmi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (por. Mk 1, 15). Nawracać się to przyjrzeć się stanowi swojej duszy i dostrzec, że wymaga ona powrotu na właściwe tory.

z Watykanu

4

Z Watykanu

Ojciec Święty przyjął 24 listopada br. na specjalnej audiencji prezydenta Egiptu Abd al-Fattah as-Sisiego. Egipski przywódca wybrał Włochy jako cel swojej pierwszej europejskiej podróży w roli głowy państwa.

ze świata

5

Federacja lobbystów życia

Artur Stelmasiak

Organizatorzy inicjatywy obywatelskiej „Jeden z Nas” nie składają broni. Założyli Europejską Federację Obrońców Życia. Federacja „One of Us” będzie zabiegać o zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej.

Uwolniony misjonarz przybył do Polski

Ze świata

dookoła świata

6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

W 21-tysięcznym Ferguson na przedmieściach Saint Louis ponownie wybuchły zamieszki. Stało się to po decyzji ławy przysięgłych, która uznała za niewinnego policjanta, który w sierpniu zastrzelił czarnoskórego 18-latka Michaela Browna.

z ostatniej chwili

7

W Polsce rośnie potrzeba zmian

Wojciech Dudkiewicz

Bez wielkich sensacji zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. PO zachowała przewagę w dużych miastach, jednak Prawo i Sprawiedliwość poprawiło wynik i zdobyło nowe przyczółki w mniejszych ośrodkach.

z Jasnej Góry

8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Otwarcie Roku Życia Konsekrowanego

O głoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się w Polsce 30 listopada 2014 r. uroczystą Mszą św. na Jasnej Górze, którą sprawował o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

z Polski

9

Biskupi o rodzinie

(BP KEP)

Zaraz po zakończeniu jasnogórskich rekolekcji biskupów, 27 listopada br., odbyło się Nadzwyczajne Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Przygotowania do papieskiej pielgrzymki do Polski

(BP KEP)

Sprawy związane z organizacją pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. były jednym z głównych tematów Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Zmarła dr Wanda Błeńska - misjonarka, przyjaciel trędowatych

(KAI)

Z Polski

w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy

10-11

Papież obudził Europę?

Artur Stelmasiak

To było najbardziej proeuropejskie wystąpienie od wielu lat - tak o przemówieniu papieża Franciszka w Strasburgu mówią europosłowie praktycznie ze wszystkich frakcji Parlamentu Europejskiego.

11

O wystąpieniu papieża Franciszka w Europarlamencie powiedzieli:

Zebrała Agnieszka Dziarmaga

Prof. Ryszard Legutko
Poseł do PE z ramienia PiS, polityk, naukowiec, filozof, publicysta.

pielgrzymka papieża Franciszka • Turcja • 28-30 listopada 2014

12-13

W poszukiwaniu pokoju i jedności

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Papieska pielgrzymka do Turcji miała dwa zasadnicze cele. Ojciec Święty pojechał przede wszystkim do brata w wierze - jak nazwał patriarchę ekumenicznego Bartłomieja I, ale także do państwa, które stanowi pomost między kontynentami i kulturami, do świeckiego państwa muzułmańskiego.

temat numeru: Adwent - czas oczekiwania

14-15

Niepokalane Poczęcie Pełnej Łaski

Ks. Marek Łuczak

W życiu każdego ochrzczonego momentem uwolnienia od grzechu pierworodnego jest przyjęcie sakramentu chrztu świętego. Jego skuteczność ma przecież swoje źródło w Krzyżu Chrystusa, skąd wzięły początek sakramenty. Czy taka sama sytuacja dotyczy Matki Bożej?

15

Okazja czy pokusa?

Książka autorstwa Silvano Faustiego jest przewodnikiem życia wewnętrznego, podręcznikiem wewnętrznego rozwoju.

temat numeru • Adwent - czas oczekiwania

16-17

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Czesław Ryszka

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13.

Adwent • czas Bożych niespodzianek

18

Pomylone drogi

Ks. Krzysztof Pawlina

W czasach, w których wszystko wydaje się zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie?

Adwent • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

19

W Wigilię ludzkim głosem…

Ks. Łukasz Jaksik

Po raz 21. w parafiach na terenie całego kraju będzie można kupić świece, z których dochód przekazywany jest na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Oby w każdym katolickim domu zapaliło się to wyjątkowe światło nadziei.

20

Nie tylko Całun

Andrzej Tarwid

Dzięki badaniom nad Sudarionem z Oviedo możemy wytłumaczyć, co widać na Całunie Turyńskim - powiedział dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas wykładu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Adwent • wydarzenia

21

„ADVENTure” w wielkim mieście

Witold Dudziński

Celem „ADVENTure. Rekolekcje w wielkim mieście”, ruszających 5 grudnia br., jest wyjście z Ewangelią - do czego wzywa papież Franciszek - poza mury kościołów.

Prawdziwe bogactwo

(wd)

Szczególny czas dla Maryi

(wd)

Rok Życia Konsekrowanego

22-23

Bliźniaczki misjonarki

Anna Przewoźnik

Beata Kołtun i Wioletta Kołtun to siostry bliźniaczki i siostry zakonne ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Czy pragnienie życia zakonnego u sióstr bliźniaczek może zrodzić się w tym samym czasie? Kto wzywa? Pan Bóg czy może to sugestia i wpływ jednej siostry na drugą?

Kościół • duszpasterstwo pszczelarzy

24-25

Kalendarz pszczelarza polskiego

O wielkim duszpasterzu rolników - śp. bp. Romanie Andrzejewskim, bogactwie polskiej wsi i Kalendarzu Pszczelarza Polskiego z ks. prał. dr. Eugeniuszem Marciniakiem rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.

Kościół • w parafii Domaszków

26-27

Ten kościół ma szczęście do ludzi

Katarzyna Woynarowska

Dlaczego naszą uwagę zwróciła Nowa Wieś - mała wioska na ziemi kłodzkiej, w parafii Domaszków (diecezja świdnicka)? Bo stoi w niej piękny zabytkowy i, dodajmy, ogromny kościół filialny, który ma w swej pieczy zaledwie 60 mieszkańców.

27

Przez okno czasu

Adam Łazar

Autorem prezentowanego tomu poezji jest ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, kierownik Katedry Historii Kościoła XIX i XX wieku KUL, długoletni dyrektor Instytutu Historii Kościoła, historyk, publicysta, eseista.

„Światem rządzi Bóg" • prapremiera

28-29

Ojciec Jerzy na ekranie

Tadeusz Szyma

Ojciec Jerzy Tomziński na swoje 96. urodziny wystąpił w roli świadka całego niemal wieku, który dotychczas przeżył. Mądrość, jaką przez ten czas pozyskał - poprzez najrozmaitsze, często bardzo dramatyczne doświadczenia - streszcza najlepiej tytuł filmu „Światem rządzi Bóg”.

30-31

Modlitwa „pięciu kluczy”

Kamila Rybarczyk

Mijają cztery lata od powstania pierwszego Domu Miłosierdzia w Polsce. Wszystko zaczęło się w Łodzi. Obecnie modlitwa uwolnienia wg modelu „pięciu kluczy” Neala Lozano prowadzona jest w wielu miastach na terenie całego kraju.

wiara i życie

31

Ryba na ścianach katakumb

Ks. Mariusz Rosik

Gdy wędrowałem kiedyś wąskimi zakamarkami rzymskich katakumb, natknąłem się na niemiecką grupę, której przewodnik wyjaśniał znaczenie symbolu ryby, wyrytego rękoma pierwszych chrześcijan na ścianie.

Święty Janie Pawle II - pamiętamy!

Odpowiedzi na pytania konkursowe można udzielać pocztą elektroniczną pod adresem: konkurs.jp2@niedziela.pl do godz. 12.00 w poniedziałek przypadający bezpośrednio po dacie, którą nosi numer „Niedzieli”, w którym zamieszczono pytanie.

liturgia tygodnia

32

Brewiarz audio na twoim tablecie

32-33

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 1-8)

Pocieszcie, pocieszcie mój lud!

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Czas Adwentu ma dwa zasadnicze odniesienia: oczekiwanie i obecność. Adwentowemu oczekiwaniu towarzyszy głęboka radość, bo jest ono przepełnione nadzieją wynikającą z pewności, że Bóg zawsze dotrzymuje swych obietnic. Historia Izraela była nacechowana wielowiekowym, intensywnym oczekiwaniem.

poradnik duszpasterski

34

Każde duszpasterstwo jest powołaniowe

Odpowiada ks. Andrzej Przybylski

Słyszę często o zmniejszającej się liczbie powołań do kapłaństwa. Co można zrobić w parafii, aby wspierać dzieło powołań? Czy trzeba założyć jakąś specjalną grupę działającą tylko w tym kierunku?

felieton

35

Jesienne sowieckie „porządki”

Jan Żaryn

W sierpniu 1944 r. wojska sowieckie dotarły nad Wisłę, a następnie, po nieudanym desancie ok. 1000 „berlingowców” spieszących na pomoc powstańczej Warszawie, pozostały po praskiej stronie miasta aż do stycznia 1945 r.

Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec - postulator

Biuro Postulacji ks. Wincentego Granata w Sandomierzu informuje, że w grudniu 2014 r. w Ćmielowie i w Sandomierzu odbędą się uroczystości związane z 35. rocznicą śmierci Sługi Bożego.

publicystyka • polskie tabloidy

36-37

Strzelanie do „targetów”

Wiesława Lewandowska

Badacze rynku prasowego szacują, że obecnie w Polsce przynajmniej 2 mln osób codziennie czyta tzw. tabloidy, czyli gazety i czasopisma charakteryzujące się uproszczoną formą przekazu, wielkimi krzykliwymi tytułami, zdecydowaną przewagą obrazków nad tekstem i na ogół bardzo niewybredną treścią.

37

Przywrócić pojęcie służby

Marian Salwik

publicystyka • z Warszawy do Brukseli

38-40

Muzeum Tuska?

Wojciech Dudkiewicz

Donald Tusk obejmuje odpowiedzialną placówkę w zjednoczonej Europie i żegna się na lata z polską polityką. I już dziś trzeba myśleć o stworzeniu muzeum jego rządów. Tym bardziej że lista eksponatów, które trzeba zgromadzić, jest spora. Czapka z Peru, cygaro Montecristo, sztabka Amber Gold czy minirozmówki polsko-angielskie, które z pewnością przydadzą się w pracy szefa Rady Europejskiej - to tylko część z nich.

fakty • opinie

42

Nowa definicja rodziny wielodzietnej

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Nowa, „wyzwolona” rodzina jest w sposób stały zmienna i przestaje być stabilną, niezawodną siłą zarówno dla swoich członków, jak i dla społeczeństwa.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej

43

Mundury armii papieskiej

(pr)

Rekrutują dzieci

(pr)

Matczyna miłość

(pr)

Katolicy w Wiedniu

(pr)

Chiny miękną

(pr)

Piętnowanie Europy

(pr)

felietony

44

Mój komentarz do filmu „Bogowie”

Alina Czerniakowska

Różne media - prasa, radio - poświęciły wiele miejsca na recenzje, omówienia, komentarze dotyczące filmu „Bogowie”, będącego podobno „wiernym odbiciem życia prof. Zbigniewa Religi, najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”.

Lenistwo? Bezmyślność? Zniechęcenie?

Zdzisław Skotnicki

45

Papież w Strasburgu

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Długo trwającą owacją na stojąco zakończyło się przemówienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim.

Po co komu taka służba?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Po co komu taka straż, która nie służy mieszkańcom i ich wspólnym interesom, tylko gnębi słabszych?

cykl • cztery odsłony nadziei więzienie

46-47

Koperty z szarego papieru

Anna Cichobłazińska

Więzienne listy przychodzą przez cały rok, ale w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy korespondencja się nasila.

rodzina • poradnik

48

Walka w życiu mężczyzny

Michał Piekara

My, mężczyźni, jesteśmy stworzeni do walki. Wprawdzie czasem nie wiemy, z kim i po co walczymy, machając mieczem na oślep, ale - trzeba przyznać - ducha walki to nam nie brak.

Przejrzeć się w swoim obliczu?

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Czasem szukam w swoim odbiciu w lustrze swojego... oblicza. Jakbym zgubił siebie, stracił - czy to przez bycie poniżonym, czy przez własny grzech, zło. Rodzi się poczucie obcości wobec samego siebie, nieobecności w sobie, zaprzeczenia sobie…

rodzina • Paweł VI do kobiet

49

Powołanie kobiety osiąga pełnię

Oprac. ks. Robert Grohs

Z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia pragnę przypomnieć niezwykłe orędzie błogosławionego papieża Pawła VI, które wystosował do kobiet 8 grudnia 1965 r. 50 lat od ogłoszenia tego orędzia spróbujcie, Drogie Panie, pokusić się o osobiste i wspólnotowe podsumowanie, w jakim stopniu żyjecie według tego przesłania.

Niedziela Młodych

50-51

Adwent w ojczyźnie kolędy

Ks. Grzegorz Bartko

Austria. Tu powstała jedna z najpiękniejszych kolęd świata „Cicha noc”. Zdawać by się mogło, że celebrowanie świąt Bożego Narodzenia jest na tym terenie wyjątkowo bogate. Nic bardziej mylnego. Polska wieczerza wigilijna nie ma sobie równych w całym świecie! W Austrii ten wieczór to skromna kolacja z białymi kiełbaskami i kiszoną kapustą na ciepło oraz poncz i właściwie to wszystko.

52-53

Nie nazwę tak swojego dziecka!

Maria Magdalena Sztuka

Jestem dwudziestoletnią kobietą. Skończyłam liceum i rozpoczęłam studia, wychodząc z bezpiecznego, wypełnionego chrześcijańskimi wartościami domu w pełen niepewności świat.

Explorers Festival

54

W polskiej stolicy alpinizmu

Piotr Drzewiecki

Łódź co roku w listopadzie zamienia się w stolicę alpinizmu, sportów ekstremalnych i wyzwań, jakie podejmują śmiałkowie z różnych krańców świata, by przekroczyć swoje granice i dokonać czegoś niezwykłego.

kultura

55

„Obce ciało” - za takie proroctwa się zabija

O. Michał Legan OSPPE

Trzeba się zastanowić: czy polską kulturę naprawdę stać na to, by mistrzowie milczeli? Czy możemy się zgodzić na to, żeby ci, którzy posługą myślenia i działalnością artystyczną od dawna kształtowali obraz intelektualny Polski, pozostali na marginesie współczesnych nurtów?

listy do „Niedzieli"

56

Głosy zza krat

Elżbieta Nowak

Kącik korespondencyjny prowadzę w „Niedzieli” od dawna. I gdy przeglądam plik listów, zanim zajmę się nimi bliżej, nie patrząc na nadawcę, z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę wskazać te z zakładów karnych (ZK).

różne

57

Kalendarium 7-13 XII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień

58

Piernik domowy

JM

Przygotowania do Bożego Narodzenia - nie tylko te duchowe - rozpoczynają się już w Adwencie. Zgodnie z tradycją, w wielu domach pieczone są pierniki, zarówno ciastka, jak i ciasto. Odpowiednio przechowywane, długo zachowują świeżość, więc można je przygotować dużo wcześniej przed świętami.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Panowanie Chrystusa poszerza się przez nasze działanie

Ks. Piotr Bączek

Pasterz naszej diecezji bp Roman Pindel w ostatnią niedzielę roku liturgicznego celebrował Eucharystię dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy obchodzili swoje patronalne święto.

Kształcą z wiarą

Mariusz Rzymek

Biskup Roman Pindel 21 listopada był gościem katolickiego przedszkola „Ziarenko” w Bielsku-Białej.

Śpiew drogą do Boga

Mariusz Rzymek

Przykościelny chór parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach świętował 23 listopada 80-lecie istnienia.

Edycja częstochowska

Maryjo Niepokalanie Poczęta!

Ks. Ireneusz Skubiś

Żyjemy w przekonaniu, że Opatrzność Boża zawsze pomagała nam wybrnąć z wielu kłopotów i trudności, a Ty, Matko nasza, nie opuszczałaś nas jako Królowa Polski.

Z Matką Bożą na koszulkach

Jolanta Marszałek

Uczniowie Klubu Sportowego „Katolik”, działającego przy Katolickim Gimnazjum i Liceum im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, choć nie mają własnej hali sportowej, zdobyli w tym sezonie kilkanaście trofeów i 22 razy stawali na podium w różnych konkursach.

Moje księżowskie marzenie

Edyta Hartman

Z ks. kan. Adamem Zyzikiem rozmawia Edyta Hartman.

Edycja podlaska

Którędy droga do Nieba?

Mateusz Stefaniuk

W dniach 14-16 listopada w Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie odbyły się rekolekcje formacyjne członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które przebiegały pod hasłem: „Którędy droga do Nieba?”.

Serdecznie Drodzy Czytelnicy „Niedzieli Podlaskiej”

Ks. Ireneusz Skubiś

„Niedziela” w Waszej diecezji ma już 20 lat. To szmat czasu, który owocuje wieloma pięknymi wspomnieniami.

„Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”

Ks. Mariusz Boguszewski

Z s. Martyną Marianną Wysocką i s. Teresillą Ireną Radulską, benedyktynkami misjonarkami pochodzącymi z parafii w Domanowie, o życiu zakonnym rozmawia ks. Mariusz Boguszewski.

Edycja kielecka

Ingres biskupa Jana Piotrowskiego

Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska

Kościół kielecki cieszy się z nowego Pasterza. Bp Jan Piotrowski – dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej – 29 listopada uroczyście objął posługę w diecezji kieleckiej.

Słynący łaskami krucyfiks z Małogoszcza

Katarzyna Dobrowolska

Każdy, kto nawiedza górujący nad Małogoszczem kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zatrzymuje wzrok na zabytkowym krucyfiksie w ołtarzu głównym.

Dzieło Caritas rośnie

Katarzyna Dobrowolska

Dwadzieścia pięć lat temu – 18 listopada 1989 r., po transformacji ustrojowej, odrodziła się Caritas Diecezji Kieleckiej. Zaczynała od wydawania posiłków najbardziej potrzebującym z darów, które dostarczały kraje Europy Zachodniej, odpowiadając na potrzeby osób najbardziej dotkniętych ubóstwem.

Edycja małopolska

Znak opatrzności

Małgorzata Cichoń

Rusza proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Piotra Skargi!

To trzeba przeżyć!

Maria Fortuna-Sudor

Są studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mają wiele zajęć i obowiązków, ale potrafią znaleźć czas również na pomaganie. Od kilku lat są wolontariuszkami w Fundacji Alma Spei.

Czczą swoją patronkę – św. Barbarę

Barbara Gajda-Kocjan

Są studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mają wiele zajęć i obowiązków, ale potrafią znaleźć czas również na pomaganie. Od kilku lat są wolontariuszkami w Fundacji Alma Spei<

Edycja lubelska

Dar z siebie

Abp Stanisław Budzik

Hasłem nowego roku duszpasterskiego są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” (por. Mk 1,15). Adwent jest stosownym czasem do realizacji tego Chrystusowego wezwania.

Święto szkoły organistowskiej

Anna Gliwa

We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, swoje święto przeżywała wspólnota Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie.

Jedyna właściwa droga

Urszula Buglewicz

Z ks. Markiem Otolskim, kapłanem ze Zgromadzenia Księży Marianów i proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz.

Edycja legnicka

Być jak źródła światła w świecie

Ks. Waldemar Wesołowski

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy u Ojców Franciszkanów 30 listopada 2014 r. został zainaugurowany Rok Życia Konsekrowanego.

W trosce o liturgię

Tomasz Pązik

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej 12 listopada odbyło się spotkanie biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego z wicedziekanami i dekanalnymi duszpasterzami służby liturgicznej.

Duża paczka świątecznej miłości

Ks. Waldemar Wesołowski

22 listopada na stronie internetowej Szlachetnej Paczki została otwarta baza rodzin i osób, które zostały włączone do projektu Szlachetna Paczka. To osoby chore, samotne i całe rodziny, które pilnie potrzebują pomocy.

Edycja łódzka

Inauguracja Studium Muzyki Kościelnej

Dagmara Zalewska

We wspomnienie św. Cecylii patronki muzyki kościelnej odbyła się uroczysta inauguracja Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.

Nauczy, jak zaufać

Anna Skopińska

Relikwie spowiednika św. Faustyny Kowalskiej – bł. ks. Michała Sopoćki, apostoła Miłosierdzia i wzoru kapłana – znalazły swoje miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.

Podaruj swe serce na gwiazdkę

Tomasz Kopytowski

Za nami pierwszy tydzień świątecznej akcji charytatywnej „Serce na gwiazdkę”, którą od 2003 r. organizuje Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Edycja przemyska

Radość połączonych dłoni

Ks. Zbigniew Suchy

W obecności Metropolity Przemyskiego, przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, 20 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie podziemi przemyskiej archikatedry oraz wystawy „Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich”.

Wielkie dzieła Boże w Woli Zarczyckiej

Jan Marczak

Parafia Wola Zarczycka, jedna z większych na terenie powiatu leżajskiego, obejmująca wsie: Wola Zarczycka, Kołacznia, Parszywka, Łoiny, Flisy, Smycze i licząca obecnie ok. 3760 wiernych, sięga swoich początków w roku 1578, kiedy to parafię uposażył król Stefan Batory.

Uczcić Niepokalaną, czyli... papieskie łzy wzruszenia...

Arkadiusz Bednarczyk

160 lat temu, 8 grudnia 1854 r., papież Pius IX ogłosił w Rzymie długo oczekiwany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wielokrotnie uroczyście obchodzono rocznicę tego wydarzenia także w diecezji przemyskiej...

Edycja rzeszowska

20 lat katolickiego Radia Via

Ks. Tomasz Nowak

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymi słowami o godz. 6 rozpoczyna się codzienny program Katolickiego Radia Via z Rzeszowa.

Tomasz Kasprzyk zasłużonym dla kultury polskiej

Anna Dziura

Jedno z kluczowych odznaczeń państwowych, jakie otrzymują osoby zajmujące się działalnością kulturalną, trafiło w ręce Tomasza Kasprzyka – fotografika, dokumentalisty z Jasła.

Diecezja rzeszowska uczciła swoją patronkę

Ks. Paweł Samborski

Uroczystości z okazji 100-lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie rozpoczęły się w sobotę 8 listopada sympozjum naukowym.

Edycja sandomierska

Dla Chrystusa przez Niepokalaną

Ks. Adam Stachowicz

W przeddzień kolejnej rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia 1854 r.) chcemy pochylić się nad tą tajemnicą oraz dziełami, którym Niepokalana towarzyszy.

Wolontariusze z Ekonomika

Lidia Mieczyńska

Młodzież z Ekonomika włączyła się w pomoc na rzecz Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR), sekcji terapeutyczno-formacyjnej.

Edycja sosnowiecka

Święto Akcji Katolickiej

Piotr Lorenc

Akcja Katolicka działa w diecezji sosnowieckiej już od 19 lat. 22 listopada, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czyli święta patronalnego wspólnoty, odbyły się w naszej diecezji uroczystości rocznicowe.

Chociaż ciemno dookoła, z chęcią idę do kościoła

Agnieszka Raczyńska

Polski Adwent jest szczególnie bogaty w zwyczaje religijne. Od XII wieku znana jest adwentowa Msza św. ku czci Matki Bożej, zwana Roratami.

ŚDM – coraz bliżej

Adam Tarnowski

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zbliżają się wielkimi krokami. Stąd też coraz więcej spotkań i propozycji do aktywnego włączania się w przygotowania do ŚDM. Nasza diecezja ma podjąć 5 tys. pielgrzymów z całego świata.

Edycja świdnicka

Medal św. Wojciecha dla Juliana Golaka

Krystyna Smerd

Julian Golak z Nowej Rudy, działacz katolicki, pomysłodawca i jeden z organizatorów Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”, został 22 listopada uhonorowany w Pradze przez prymasa Czech kard. Dominika Dukę OP Złotym Medalem św. Wojciecha.

Dobry Pasterz i Jego dwie ikony (2)

Bp Ignacy Dec

Święty Augustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaście, w ówczesnej prowincji cesarskiej zwanej Numidią (na terenie dzisiejszej Algierii).

Przyjechali z pomocą

Oprac. Przemysław Awdankiewicz

Do niedzieli 23 listopada w powiecie świdnickim gościli przedstawiciele Związku Kawalerów Maltańskich z Biberach.

Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Dar miłości i pokoju

Ks. Jarosław Staszewski TCHR

W dniach 13-30 listopada w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie trwała modlitwa o pokój na świecie.

Relikwie św. Jana Pawła II w Barlinku

Ks. Marcin Miczkuła

W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata dokonała się uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła św. Bonifacego w Barlinku, które ks. proboszcz Andrzej Miś otrzymał od kard. Stanisława Dziwisza.

By można było żyć normalnie

Dominik Cywiński

Świadomość historyczna mieszkańców Szczecina została wzbogacona o bardzo ważny element, który do tej pory nie funkcjonował. Chodzi o młodych ludzi, którzy w 1945 r. i w latach późniejszych przybyli na Pomorze Zachodnie, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o Polskę, także w szeregach Armii Krajowej, a później ponieśli tego straszne konsekwencje”.

Edycja toruńska

Ocalić dziedzictwo

Joanna Twardowska

Społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i mieszkańcy Torunia uczcili 10. rocznicę nadania doktoratu honoris causa UMK św. Janowi Pawłowi II.

Miłości pragną?

Joanna Kruczyńska

„Dialog zakłada zrozumienie tego, co mówi drugi. Zrozumieć to nie znaczy zaakceptować” – mówił prof. Ryszard Wiśniewski 22 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na otwarcie panelu dyskusyjnego na temat „Spór o prawa kobiet” odbywającego się w ramach 20. spotkania „Colloquia Torunensia”.

W obronie ludzkiego życia

Wojciech Wichnowski

Z prof. Bogdanem Chazanem, byłym dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, rozmawia Wojciech Wichnowski.

Edycja warszawska

Na tropie kultu relikwii

Andrzej Tarwid

Naukowcy wciąż prowadzą badania przedmiotów czczonych jako relikwie Chrystusowe i Apostolskie. Dzięki temu wiemy więcej o pierwszych wiekach chrześcijaństwa. A wiedza ta może wzmocnić naszą wiarę.

Pieśni na Adwent

Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z Adamem Strugiem, śpiewakiem, kompozytorem i etnomuzykologiem.

Akcja: Święty Mikołaj

(at)

Parafialne Caritas, oratoria oraz działające przy kościołach fundacje przygotowują tysiące paczek i upominków dla dzieci oraz osób ubogich

Edycja wrocławska

Bądź prorokiem w swoim mieście!

Lilianna Sicińska

Przygotujcie się, bo życie nie kończy się tutaj! Nie szukajcie rzeczy, które mijają – wołał rekolekcjonista o. Antonello Cadeddu do 3500 uczestników rekolekcji „Wyleję Ducha Mego” we wrocławskiej Hali Orbita.

Adwent – inspiracje na rodzinne oczekiwanie

Wysłuchała Lilianna Sicińska

Dzielimy się kolejnymi pomysłami adwentowych celebracji. Inspirują, integrują członków rodziny, przynoszą radość i piękno.

Czas odszukać Boga!

Adrianna Sierocińska

Internetowe, parafialne, ignacjańskie, akademickie... Nie są do życia niezbędne, Adwent bez nich nie traci na wartości, ale tak cennego czasu żal nie wykorzystać. We Wrocławiu na brak rekolekcyjnej oferty nie można narzekać. Pora dokładnie się jej przyjrzeć.

Edycja zamojsko-lubaczowska

Za klauzurą czy w habicie – jest życie

Małgorzata Godzisz

Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka chcemy w Roku Życia Konsekrowanego na łamach „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i na antenie Katolickiego Radia Zamość promować życie konsekrowane, informować o prowadzonych działaniach apostolskich zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich z terenu naszej diecezji.

Dar życia konsekrowanego Cz. 1

Małgorzata Godzisz

O odkrywaniu daru życia konsekrowanego z biskupem diecezjalnym Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz.

Miłośnicy regionu

Adam Łazar

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 14 listopada odbyło się podsumowane 17. edycji konkursu pt. „Wiem wszystko o mojej miejscowości”.

Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Bractwo świętowało

Kamil Krasowski

30 listopada jubileusz 10-lecia powołania i istnienia obchodziło Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce. Uroczystej Eucharystii w sanktuarium w Jakubowie przewodniczył bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Tradycja? Naprawdę warto

Katarzyna Jaskólska

Jeśli komuś zależy na pięknym Bożym Narodzeniu, musi dobrze wykorzystać Adwent. Oto mały przegląd zwyczajów i tradycji, który może się okazać całkiem inspirujący.

Dobre posunięcie Kościoła

Kamil Krasowski

W dniach od 21-23 listopada w Domu Uzdrowienia Chorych im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem