Reklama

Niedziela Łódzka

Nauczy, jak zaufać

Niedziela łódzka 49/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Anna Skopińska

W ołtarzu głównym centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego

W ołtarzu głównym centralne
miejsce zajmuje obraz Jezusa
Miłosiernego

Relikwie spowiednika św. Faustyny Kowalskiej – bł. ks. Michała Sopoćki, apostoła Miłosierdzia i wzoru kapłana – znalazły swoje miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Uroczystego wprowadzenia dokonał 7 grudnia bp Adam Lepa. To niezwykła chwila dla całej wspólnoty, która od lat ma szczególne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W każdy piątek wierni spotykają się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego i uczestniczą we Mszy św. o Miłosierdzie Boże. Od teraz w trakcie nabożeństwa będą wystawiane i adorowane także relikwie błogosławionego. Parafianie wierzą, że za przyczyną tego wspaniałego, skromnego ale też wielkiego kapłana – świadka i głosiciela Miłosierdzia Bożego – są w stanie wyprosić wiele łask dla siebie, parafii i księży. Przez jego wstawiennictwo konstantynowianie chcą modlić się w intencji polskich biskupów, prosić o jedność i potrzebne im łaski. W tą modlitwę, której iskra wyszła z Konstantynowa, chcą włączyć się chorzy i cierpiący. I w ten sposób nie tylko wspomagać Kościół, ale także rozkrzewiać kult błogosławionego kapłana.

Zaczęło sie od kazania...

Konstantynów. Wyjątkowy kościół, parafia i kapłan. Parafia, która zanim powstała miała już wybudowaną świątynię. Była to co prawda kaplica cmentarna, ale udało się ją zaadaptować na kościół. Pierwszy proboszcz – ks. Franciszek Haber zadbał, by było to miejsce szczególne. We wnętrzu uwagę przykuwa drewniany prosty ołtarz. To w nim centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego. Teraz obok znajduje się relikwiarz z fragmentem kości bł. ks. Michała Sopoćki. To pierwsze relikwie w parafii. Wspólnota parafialna otrzymała je niedawno od kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. To tam, w rocznicę śmierci ks. Sopoćki, 15 lutego, obecny proboszcz konstantynowskiej parafii ks. Robert Jantczak wygłaszał kazanie i wraz z łódzką grupą „Iskra Bożego Miłosierdzia” brał udział w uroczystościach rocznicowych. Po powrocie do domu kultem do błogosławionego „zaraził” swoich parafian. Stąd wystąpienie z prośbą o relikwie. Jakby na fali tego co dzieje się w Kościele. Wielkiego zapotrzebowania na Miłosierdzie Boże i rozgłosu jaki, choćby przez Światowe Dni Młodzieży – jego logo i temat, zyskuje.

Reklama

Miłosierdzie drugiemu człowiekowi

Parafia w Konstantynowie, choć niewielka, bo licząca nieco ponad 2 tys. mieszkańców, może się także poszczycić krzewieniem prawdy o Bożym Miłosierdziu. Nie tylko poprzez nabożeństwa, istniejące w parafii grupy, organizowane spotkania czy pielgrzymki, ale przede wszystkim działanie. Cichą, bez rozgłosu, ale życzliwą i pełną troski pomoc potrzebującym, takie dawanie kawałka siebie drugiemu człowiekowi. Dlatego pytany o to, jakich ma parafian, ks. Jantczak odpowiada – „są dla mnie olbrzymim wsparciem i radością”. Bo cieszy nie tylko zaangażowanie w pomoc, wszelkie akcje charytatywne, ale też istniejący chór, który raz wystąpił w sanktuarium w Łagiewnikach na niedzielnej Mszy św. transmitowanej przez telewizję, czy uczestnictwo wiernych w życiu lokalnej wspólnoty. Teraz wszyscy mają nadzieję, że obecność w ich kościele relikwii bł. ks. Michała Sopoćki jeszcze bardziej scali parafię.

Bł. ks. Michał Sopoćko jest patronem spowiedników, kapelanów wojskowych, studentów i zwykłych wiernych, zwłaszcza tych borykających się z przeciwnościami losu. Jest wzorem zaufania bez reszty Chrystusowi – w doli, niedoli, powodzeniu i niepowodzeniu, zawsze tylko „Jezu ufam Tobie”.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg wszedł w nasze życie

Rok 2013 obfituje w jubileusze, przeżywane przez wspólnotę parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie: mija 30 lat od powstania w południowej części miasta samodzielnego ośrodka duszpasterskiego, 25 lat od powołania parafii oraz 15 lat od konsekracji kościoła. Za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem maryjnej wspólnoty, zgromadzeni na uroczystościach odpustowych ku czci Patronki dziękowali przez ręce abp. Stanisława Budzika

Z parafią od początku jej powstania związany jest proboszcz i dziekan ks. kan. Józef Huzar. Gdy w lipcu 1982 r. otrzymał od bp. Bolesława Pylaka misję tworzenia nowej wspólnoty, nie przypuszczał, że z Lubartowem złączy się na długie lata. - Parafia została powołana do życia w październiku 1988 r., ale jej tworzenie rozpoczęło się kilka lat wcześniej. W listopadzie 1982 r. zaczęła się budowa kaplicy, przy której w niecały rok później powstał ośrodek duszpasterski. Chociaż od tamtego czasu minęły już trzy dekady, wciąż trudno uwierzyć, że Bóg tak kierował naszymi losami, że w tym miejscu powstał kościół - mówił ks. Józef Huzar.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

2022-09-30 11:02

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

Autorstwa Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzy lata temu, 30 września 2019 r., zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, legendarny lider „Solidarności Walczącej”, kandydat na prezydenta w 2010 r., marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec obecnego premiera; odznaczony Orderem Orła Białego.

"3 lata temu odszedł mój Tata - Kornel Morawiecki, człowiek, dla którego słowa: dobro i prawda, wolność i solidarność były sensem życia. Zawsze chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy, nawet, gdy kosztowało go to lata rozłąki z rodziną i ukrywania się. Wciąż brakuje mi jego obecności i mądrości, z której czerpałem" napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję