Reklama

Niedziela Małopolska

Trzebinia-Krystynów

Czczą swoją patronkę – św. Barbarę

Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy. Orędowniczką w czasie burzy i pożarów. Mowa o św. Barbarze, której liturgiczne wspomnienie obchodzimy 4 grudnia. To właśnie ją za patronkę przyjęła parafia w Trzebini-Krystynowie, przygotowująca się właśnie do uroczystości odpustowej ku czci tej Świętej. W tym roku odpust przypada na niedzielę 7 grudnia. Uroczysta Eucharystia odprawiona zostanie w samo południe. Przewodniczyć jej będzie bp Damian Muskus OFM

Niedziela małopolska 49/2014, str. 7

[ TEMATY ]

patron

Archiwum parafii w Trzebini

Obraz św. Patronki

Obraz św. Patronki

Chcemy jak najlepiej przygotować się do parafialnego odpustu. To niezwykłe przeżycie duchowe dla każdego z nas, w czasie którego możemy otrzymać wiele łask – mówi ks. Bogdan Dudek, proboszcz parafii. W kościele widnieje obraz św. Barbary, który co jakiś czas podlega renowacji. – Jest to jeden z najładniejszych obrazów tej Świętej – ocenia Ksiądz Proboszcz. Jak dodaje, obraz został sfotografowany i w formie obrazków jest rozdawany wiernym przy różnych okazjach, aby jak najszerzej rozpowszechniać kult św. Barbary.

W dniu odpustu odbędzie się także uroczystość bierzmowania, którego to sakramentu udzieli tutejszej młodzieży bp Damian Muskus. – Sakrament przyjmie ponad 30 młodych osób z gimnazjum i I klasy szkoły średniej – informuje ks. Zdzisław Zięba, wikariusz przygotowujący młodzież do bierzmowania. – Chcemy podkreślić wagę uroczystości odpustowych, więc zdecydowaliśmy, aby w tym dniu młodzież przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej – dodaje Kapłan.

Kaplica św. Jana Pawła II

Reklama

Na terenie trzebińskiej parafii św. Barbary od kilku lat działa Papieska Grupa Modlitewna. To właśnie ona zainicjowała powstanie kaplicy św. Jana Pawła II, której poświęcenie odbędzie się również w czasie uroczystości odpustowej. Utworzona została w miejscu, gdzie dawniej działała szwalnia sióstr Felicjanek. Jej ściany zdobią cytaty ze słów Wielkiego Papieża dotyczące rodziny, młodzieży, Różańca. Członkowie Papieskiej Grupy Modlitewnej gromadzą się w niej na spotkania w każdą pierwszą sobotę miesiąca oraz w tygodniu. Na modlitwie zbierają się również w swoich domach.

Rok temu w czasie uroczystości odpustowej ku czci św. Barbary do parafii wprowadzone zostały relikwie św. Jana Pawła II, przy których wierni także jednoczą się na modlitwach. – Wiele osób przed lub po Mszy św. przychodzi do „papieskiej” kaplicy z potrzeby duchowej. Uroczystość odpustowa i obecność bp. Damiana to doskonała okazja, aby poświęcić to szczególne miejsce – mówi ks. Bogdan Dudek.

Przed ŚDM 2016

– Obecność na odpuście bp. Damiana Muskusa, który kieruje krakowskim Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, to doskonała okazja, aby rozpocząć w naszej parafii przygotowania do tego wydarzenia. Chcielibyśmy stworzyć jakieś grupy, zachęcić młodych do organizacji tych dni – podkreśla Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Jak dodaje ks. Zdzisław Zięba, w parafii prężnie działa grupa ministrantów licząca obecnie ponad 20 chłopców, którzy ostatnio zajęli pierwsze miejsce w dekanalnych rozgrywkach w piłce nożnej, a trzecie na etapie regionalnym. – Mamy nadzieję, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży jeszcze bardziej zachęcą młodych do włączenia się w służbę liturgiczną – uzupełnia ks. Zdzisław. Duszpasterze parafii św. Barbary serdecznie zapraszają wszystkich wiernych do udziału w uroczystości odpustowej oraz duchowego przeżywania tego wydarzenia. Przy tej okazji dziękują wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym udało się wybudować kaplicę św. Jana Pawła II, założyć nowe ogrzewanie i wyremontować zakrystię.

Czas przygotowania do odpustu to dla parafii szczególny okres. Ks. proboszcz Bogdan Dudek podkreśla, że duszpasterzom posługującym w parafii bardzo zależy na propagowaniu kultu św. Barbary – aby wierni mieli świadomość jej orędownictwa w ich codziennych sprawach i zwracali się do niej z prośbą o wstawiennictwo u Boga. Św. Barbaro, módl się za nami!

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą mieć za patrona kapłana męczennika

Niedziela przemyska 36/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

patron

archiwum Szkoły

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylanach poznają dzieje życia i męczeństwa sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylanach poznają dzieje życia i męczeństwa  sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja

19 października odbędzie się uroczystość nadania imienia ks. Stanisława Kołodzieja Szkole Podstawowej w Kobylanach. Będzie ona uwieńczeniem wielu wydarzeń, w które zaangażowane są społeczność szkolna i lokalna w ramach realizacji projektu poświęconego przyszłemu Patronowi

Ksiądz Stanisław Kołodziej urodził się 1 lutego 1907 r. w Bączalu Górnym jako czwarte z pięciorga dzieci Józefa Kołodzieja i Marii z domu Smaś. Rodzina przeżyła wiele trudnych chwil, m.in. pożar domu, z którego ojciec wyprowadził dzieci oraz wyniósł półrocznego Stanisława. Już jako czternastoletni chłopiec stracił ojca, który podupadł na zdrowiu w wyniku uczestnictwa w walkach podczas I wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję