Reklama

Strasburg

Federacja lobbystów życia

Organizatorzy inicjatywy obywatelskiej „Jeden z Nas” nie składają broni. Założyli Europejską Federację Obrońców Życia. Federacja „One of Us” będzie zabiegać o zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej. - Chcemy utrwalić wielką akcję obywatelską „Jeden z Nas”, pod którą podpisało się 2 mln Europejczyków. Podważanie prawa do życia nienarodzonych jest radykalnym naruszeniem zasad antydyskryminacyjnych, które wprowadziła Unia Europejska - mówi „Niedzieli” eurodeputowany Marek Jurek.

Przypomnijmy, że inicjatywa dotyczyła zakazu finansowania dzieciobójstwa prenatalnego. Jednak kilka miesięcy temu została zatrzymana przez Komisję Europejską. Oficjalnym powodem była negatywna opinia merytoryczna. W efekcie głos 2 mln obywateli UE został zignorowany. Inicjatywa nie trafiła nawet pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Pomysłodawcy „Jeden z Nas” skorzystali z nowego instrumentu demokratycznego, który wprowadzono do traktatu z Lizbony. Miał on ograniczyć coś, co od lat jest nazywane problemem „deficytu demokracji” w Unii Europejskiej.

- Tak jednak się nie stało, bo pierwsza inicjatywa obywatelska od razu trafiła do kosza. Komisja Europejska pokazała, że jest jeszcze bardziej oddalona od obywateli - mówi „Niedzieli” Carlo Casini, pomysłodawca ogólnoeuropejskiej akcji. - Nie możemy teraz zrezygnować. Dlatego też założyliśmy federację, która będzie bronić godności każdej istoty ludzkiej. Dokładnie tak, jak zapisano to w traktacie z Lizbony. Dlatego też został złożony w tej sprawie pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Federacja tworzy bezprecedensową możliwość, by obywatelski nacisk na wzrost standardów etycznych w unijnych strukturach i projektach przez nią finansowanych nie był działaniem jednorazowym, ale stale rozwijanym.

- Na forum Unii Europejskiej trzeba stosować strategię małych kroków. Jest bardzo wiele do zrobienia dla rodziny i ochrony życia - podkreśla Marek Jurek.

2014-12-02 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejska Federacja JEDEN Z NAS uruchamia Platformę Kulturalną

Platformę Kulturalną, czyli think-tank na potrzeby debaty o przyszłości Europy uruchamia Europejska Federacja JEDEN Z NAS. 23 lutego w Paryżu wraz w intelektualistami z całej Europy spotkają się przedstawiciele 40 organizacji członkowskich Federacji z 19 krajów Unii Europejskiej na konferencji pod przywództwem i patronatem profesora Rémi Brague’a.

23 lutego w Pałacu Luksemburskim - siedzibie Francuskiego Senatu w Paryżu spotka się 150 intelektualistów z całej Europy, a kolejne 150 dołączy do nich by uformować think-tank na potrzeby debaty o przyszłości Europy. „Przedstawiciele różnych dziedzin nauki, m.in. filozofowie, historycy, prawnicy, lekarze, będą wspólnie dążyć do odnowy Europy, w której ludzka godność będzie ponownie uznana i doceniona w ramach jej działań prawnych i politycznych” - zapowiada Michał Baran z Zarządu Europejskiej Federacji JEDEN Z NAS.

CZYTAJ DALEJ

Jordania: region wokół miejsca chrztu Jezusa będzie rozbudowywany

2021-09-15 18:57

[ TEMATY ]

chrzest

Jordania

Chrzest Pański

wikipedia

Rząd Jordanii wyraził zgodę na prace budowlane wokół „Al-Maghtas” nad Jordanem, czczonego jako miejsce chrztu Jezusa. Arabsko-chrześcijański portal „Abouna” podał 14 września, powołując się na doniesienie gazety „Al-Ghad”, że ma to wyjść naprzeciw rosnącemu napływowi turystów do świętego miejsca.

Zgodnie z raportem było ono dotychczas uznawane za teren rolniczy. Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem przylegających do miejsca chrztu. W tym celu ma powstać organizacja non-profit, która zajmie się rozwojem tego obszaru pod nadzorem rady doradczej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję