Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

Czekamy na odpowiedź dobrej woli

Niedziela Ogólnopolska 50/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bardzo uważnie obserwowaliśmy podróż papieża Franciszka do Turcji na zaproszenie ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, wspólnoty katolickiej oraz prezydenta tego kraju. Wizyta nie była łatwa i istniały obawy o bezpieczeństwo Ojca Świętego. Udawał się bowiem Franciszek do kraju w większości muzułmańskiego, a przecież pamiętamy jeszcze dramatyczną podróż Benedykta XVI do Turcji i klimat bardzo trudny dla tamtej wizyty. Ostatnie lata przyniosły szczególnie wiele złych wiadomości, mówiących o negatywnym, wręcz wrogim kierunku działań środowisk muzułmańskich. Mamy wciąż na uwadze dżihadystów z Państwa Islamskiego i rzeź chrześcijan, poddawanych egzekucjom. W kontekście tych wydarzeń miała miejsce wizyta papieża Franciszka w Turcji. Niewątpliwie jej atmosfera była o wiele korzystniejsza. Ojciec Święty bardzo odważnie i otwarcie znalazł się jako gość prezydenta Turcji, a jego obecność była naznaczona szacunkiem oraz wiarą w Boga, o której mógł zaświadczyć.

Papież przypomniał ideę wiary w jednego Boga. To było jego największe przesłanie. Ten Bóg, w którego wierzą także wyznawcy islamu, nie jest Bogiem nienawiści, On nie chce krzywdy ludzi. Religia nie może być zatem narzędziem do realizacji jakichś straszliwych planów wobec innych ludzi. Religia ma swoje wnętrze, które nie może być wypełnione nienawiścią, nie wolno w imię Boga stosować przemocy, gwałtów i mordów. Ta wizyta była potrzebna całemu światu muzułmańskiemu, który mógł usłyszeć głos ojca chrześcijaństwa i pewnie bardziej go zrozumieć. Nie wiemy, jak orędzie papieża Franciszka zostało przyjęte przez dżihadystów i ich sympatyków, czy rozeszło się szerszym echem wśród muzułmanów. Jedno jest pewne - Ojciec Święty był podejmowany w Turcji z wielkim szacunkiem, a wypowiedzi prezydenta tego kraju dają pewną nadzieję na lepsze zrozumienie, dialog i współpracę naszych kultur. Papieska wizyta miała więc niepoślednie znaczenie, była powodem do zamyślenia wielu rozsądnych wyznawców islamu nad działaniami dżihadystów w Iraku i Syrii. Czekamy teraz na odpowiedź dobrej woli ze strony świata muzułmańskiego, jakże potrzebną dla pewnej normalizacji życia ludzi, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Trzeba pilnie szukać rozwiązań, które mogłyby zahamować okrutną rzeź naszych chrześcijańskich braci, żyjących w tamtych krajach.

Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wielki akt odwagi i determinację w sprawie przywrócenia właściwego rozumienia wiary i zahamowania okrutnej fali przemocy wobec chrześcijan.

2014-12-09 15:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie chowajmy Bożych darów w kasie pancernej

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Katarzyna Artymiak

"Jezus nie żąda od nas, byśmy zachowali Jego łaskę w sejfie, ale chce, abyśmy używali jej z pożytkiem dla innych" - powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański w Watykanie. Ojciec Święty zachęcił do lektury i kontemplacji fragmentu Ewangelii św. Mateusza (25,14-30) zawierającej przypowieść o talentach. "Ta przypowieść, pobudza nas, byśmy nie ukrywali naszej wiary i naszej przynależności do Chrystusa, do nie zakopywania Słowa Ewangelii, ale sprawia, aby krążyło ono w naszym życiu, w naszych relacjach, w konkretnych sytuacjach, jak moc, która rodzi problemy, która oczyszcza, która odnawia" - powiedział papież.

Papież nawiązał do słów dzisiejszej Ewangelii zawierającej przypowieść o talentach. "Człowiek z przypowieści przedstawia Jezusa, sługami są uczniowie a talenty to majątek, jaki Pan im powierza: Jego Słowo, Eucharystia, wiara w Ojca Niebieskiego, Jego przebaczenie ... w sumie - Jego najcenniejsze dobra" - wyjaśniał Franciszek. Zwrócił uwagę na powszechne użycie terminu "talent", które wskazuje na wybitną zdolność indywidualną - na przykład w muzyce, sporcie, i tym podobne.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Serce pełne Boga. Najuboższe, bo najbogatsze

2023-06-06 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Graziako

Raz jeszcze natrafiamy na wezwanie, które w pierwszej chwili ma prawo wydawać się jedynie powtórzeniem tego, o czym już mówiliśmy: Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa…

Zwróćmy jednak naszą uwagę najpierw na słowo „pełnia”. Pełnia, pełność, całkowitość. W pierwszym rzędzie mówi nam ono o tym, że Bóg nie daje się „po kawałku”. Bo nikt, kto kocha nie daje siebie w kawałkach. My to zresztą doskonale znamy z naszego ludzkiego doświadczenia miłości. Ten, kto kocha, pragnie dać siebie całego i przyjąć w całości tego, kogo kocha. A On jest Pierwszym Kochającym i nie da się Go prześcignąć w kochaniu, a więc także w dawaniu siebie. To jest zresztą często nasz „problem” z Bogiem. Bo my byśmy chcieli Go w naszym życiu tak tylko „trochę”, albo chcielibyśmy „coś” od Niego. A On daje siebie, i to całego siebie, w bezprzykładnej hojności, którą dyktuje miłość.

CZYTAJ DALEJ

Trzy dni modlitwy za miasto

2023-06-07 11:23

Mateusz Góra

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

    Mieszkańcy Krakowa należący do różnych wspólnot przez trzy dni modlą się w intencji miasta.

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie. To kolejne już takie wydarzenie poprzedzające uroczystość Bożego Ciała. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie gromadzą się członkowie wspólnot z całego Krakowa. Modlą się przez prawie cały dzień. Czuwanie rozpoczyna się od godziny 7:00, a kończy o 21:15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję