Reklama

Niedziela Kielecka

KSM

Gotów!

Robią teatr, konferencje, warsztaty, włączają się w imprezy charytatywne, działają w swoich środowiskach jako prężni liderzy. Potrafią i chcą ożywiać Kościół swoją przebojowością, młodzieńczym zapałem, odwagą pójścia pod prąd. Wybrali Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ponieważ lubią działać dla dobra innych, nie boją się wyzwań i pracy nad sobą

Niedziela kielecka 50/2014, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej w dziesięciu oddziałach skupia już blisko 150 młodych. Przed wojną KSM było w każdej parafii, z niego rekrutowali się członkowie Akcji Katolickiej. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabraniały wszelkiego niezależnego zrzeszania się. Stąd działalność KSM została zawieszona.

Odrodzenie

Gdy Polska w 1989 r. odzyskała wolność, nadarzyła się okazja na wskrzeszenie Stowarzyszenia. Bp Kazimierz Ryczan dekretem z 23 lutego 1994 r. erygował działalność KSM w naszej diecezji. Powstało wtedy wiele oddziałów, wśród nich działający nieprzerwanie do dziś w parafii pw. św. Stanisława BM w Bodzentynie. 29 listopada tenże oddział obchodził swój jubileusz 20 lat istnienia. KSM-owicze z Bodzentyna włączają się w życie swojej parafii i miasteczka. Dzielą się swoimi licznymi talentami i je rozwijają. Przygotowują ambitne przedstawienia teatralne, misteria, nabożeństwa, adoracje. Organizują co roku przy parafii rejon Szlachetnej Paczki i docierają do potrzebujących z pomocą przed świętami. Obecni są w kampanii hospicyjnej Pola Nadziei, wspierają jako wolontariusze fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zainicjowali Dzień Radości, kiedy KSM-owicze, wykorzystując swój warsztat teatralny, zabawiają dzieci przez cały dzień, organizując im konkursy i przedstawienia. Robią Mikołajki w Przedszkolu, opowiadając maluchom historię prawdziwego Mikołaja. Młodzież pomaga także osobom niepełnosprawnym – uczestnikom turnusów rehabilitacyjnych w Piekoszowie. Starsi, po przeszkoleniu, są opiekunami i wychowawcami na koloniach Caritas. KSM-owicze oczywiście dbają również o formację poprzez rekolekcje, pielgrzymki, czuwania.

Reklama

Podobnie działa oddział w Łopusznie. Organizuje w każdy pierwszy piątek miesiąca adorację przed Najświętszym Sakramentem. Prezentuje okolicznościowe projekty teatralne. Członkowie KSM śpiewają w Zespole „Soli Deo”, zainicjowali też Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Potrafią się razem bawić i modlić. Pomagają potrzebującym poprzez sprzedaż świątecznych stroików.

W oddziale w Bielinach KSM udowadnia, że warto pomagać potrzebującym. Młodzież porządkuje cmentarz, organizują konferencje i dyskusje na tematy wiary i co czwartek spotykają się na adoracji, rozważając życie świętych, działa w Szlachetnej Paczce.

A to przecież nie wszystkie oddziały, są jeszcze: Chęciny, Kielce – św. Jadwiga, Strawczyn, Leszczyny, Skała, Szydłów, Klimontów.

Nowe projekty i perspektywy

Reklama

Niedawno bp Marian Florczyk w kościele św. Mikołaja w Skale przyjął przyrzeczenia 10 nowych członków KSM. To bardzo ważny moment w życiu KSM-owicza, bo oto prosząc Boga o błogosławieństwo, przyrzekają prawdziwie chrześcijańskie życie, zgodnie z KSM-owskim zawołaniem: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów”. Za nowych KSM-owiczów modlili się bp Florczyk, parafialni asystenci oraz proboszczowie parafii. – Do tej ważnej chwili adepci przygotowywali się, uczestnicząc w połowie listopada w rekolekcjach w Skorzeszycach. „Kefas Służy Młodym”, pod takim hasłem przeżywaliśmy tym razem czas rekolekcyjny – wyjaśnia ks. Marek Blady, asystent diecezjalny KSM. – Przyglądaliśmy się osobie św. Piotra, jego drodze do przewodzenia pierwszemu Kościołowi. Z niego czerpaliśmy przykład jak prowadzić oddział KSM – mówi ks. Marek. – KSM to stowarzyszenie, w którym rozwijamy całego człowieka, dbamy i o duszę, i o ciało. Stąd na rekolekcjach była modlitwa wspólnotowa, ale i warsztaty opierające się na pracy w grupach, dzieleniu się doświadczeniem z działalności w poszczególnych oddziałach – tłumaczy.

KSM działa profesjonalnie. Ma swoją stronę internetową, gdzie znajdziemy wszystkie newsy, statut i niezbędne informacje. KSM oczywiście można śledzić na FB. Najnowszy projekt ruszy wkrótce – telewizja internetowa KSM Diecezji Kieleckiej zwana KSM DK TV – czyli relacje z lokalnych wydarzeń w parafiach i to, czym żyją KSM-owicze.

– Dla mnie przede wszystkim to wspólnota młodych ludzi, którzy lubią pomagać i robić coś dobrego dla innych, zgodnie z dewizą „widzieć, oceniać, działać”. Na pewno KSM przez te lata nauczył mnie otwartości do ludzi. Zdobyłem wiele doświadczeń, które procentują również w innych dziedzinach. Sprawdziłem się już m.in. jako lider rejonu w Szlachetnej Paczce. Wiem, że sobie poradzę ze stresem, z gospodarowaniem swoim czasem, we współpracy z grupą, aby osiągnąć cel, który sobie zaplanowaliśmy – mówi Dawid Jędrzejczyk z Zarządu Diecezjalnego KSM. KSM włączyło się również w przygotowania do ŚDM w 2016 r. w Krakowie

Karolina – to jest dziewczyna!

Obok św. Stanisława Kostki za patronkę mają bł. Karolinę Kózkównę. 18 listopada obchodzili jej 100. urodziny dla nieba. – Błogosławiona jest przykładem młodego człowieka bardzo mocno zaangażowanego w życie Kościoła i lokalnego środowiska – tłumaczy ks. Marek Blady. Dbała o własny rozwój i mądrze pomagała w tym innym. Uwieńczeniem jej wspaniałego chrześcijańskiego życia było w wieku 16 lat oddanie życie w obronie czystości. W wakacje wyruszyli z grupą młodzieży z pielgrzymką po jej relikwie. W naszej diecezji relikwie bł. Karoliny rozpoczną wkrótce swoją peregrynację. W tym czasie wchodzi na ekrany kin film fabularny o życiu Karoliny. KSM włącza się w jego promocję.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wróć do Ojca…

[ TEMATY ]

rekolekcje

KSM

Archiwum KSM Częstochowa

Pod tym hasłem odbyły się wielkopostne rekolekcje zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej archidiecezji. Młodzi spotkali się w weekend 15-17 marca w Skarżycach, by wysłuchać słów, które skierował do nich prowadzący rekolekcje ks. Wojciech Biś (będący zastępcą asystenta diecezjalnego KSM-u).

Jak mówią członkowie KSM-u, rekolekcje to bardzo potrzebny czas w życiu każdego człowieka. Taki weekend spędzony poza domem, z dala od hałasu dnia codziennego, szkoły i obowiązków to świetna okazja do „naładowania życiowych baterii”. Co więcej, poza tym, że był to moment odpoczynku, to przede wszystkim młodzi cieszyli się ze spotkania z Jezusem w czasie adoracji, Eucharystii i Sakramentu Pokuty i Pojednania. Wrócili napełnieni wieloma radami i cennymi wskazówkami wyniesionymi z konferencji prowadzonych przez ks. Wojciecha Bisia. KSM-owicze chętnie udają się na takie wyjazdy również dlatego, że jest to możliwość spotkania dawno niewidzianych znajomych z różnych zakątków archidiecezji. Poza przeżyciami duchowymi, był to także czas integracji, rozmów, grania w gry planszowe…

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję