Reklama

Niedziela Legnicka

Organiści u progu Adwentu

Blisko 100 organistów z różnych parafii diecezji legnickiej przyjechało na adwentowy dzień skupienia, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy w sobotę 29 listopada

Niedziela legnicka 50/2014, str. 6

[ TEMATY ]

organista

organy

Monika Łukaszów

Podczas Mszy św. na organach zagrał Mateusz Nawrot, kleryk II roku

Podczas Mszy św. na organach zagrał
Mateusz Nawrot, kleryk II roku

Każdy muzyk kościelny jest zobowiązany do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz dbania o swoją formację duchową – mówi organizator spotkania ks. Piotr Dębski z Referatu Muzyki Kościelnej legnickiej kurii. Organista pełni przecież ważną funkcję w zgromadzeniu liturgicznym, do pełnienia której przygotowują diecezjalne szkoły organistowskie oraz wyższe szkoły muzyczne. Podczas liturgii organista współpracuje z celebransem. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie pieśni liturgicznych oraz prowadzenie śpiewu. Dlatego też od momentu powstania diecezji legnickiej, tj. 1992 r. muzycy kościelni z diecezji spotykają się dwa razy w roku podczas dni skupienia – w czasie Wielkiego Postu i Adwentu.

Wspólna modlitwa

Adwentowe spotkanie organistów rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. Ksiądz Biskup niedawno wrócił ze spotkania podkomisji przy Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej, która obradowała w ostatnich dniach w Częstochowie. W homilii bp Cichy mówił o tym, jak ważne w życiu organisty są wiara i modlitwa. – Ważną sprawą jest wiara, bo to pierwszy krok do Pana Boga, i to co wypływa z wiary, czyli modlitwa, która w życiu muzyka kościelnego odgrywa ważną rolę. Śpiewając, grając, dajemy przecież wyraz naszej wiary. Trzeba nam nie tylko w czasie Liturgii tę wiarę wyznawać, ale także ciągle ją pogłębiać przez czytanie Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz prasy katolickiej.

Ksiądz Biskup homilię zakończył słowami modlitwy organisty: „Boże, Ty jesteś najdoskonalszym muzykiem świata. Daj mi zrozumieć przez posługę organisty, że całe piękno harmonii jest tylko w Tobie. Ofiaruję Ci moją pracę, abym mógł w wieczności śpiewać niekończącą się pieśń ku Twojej chwale. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.

Czas warsztatowy

Reklama

Podczas Eucharystii śpiewy prowadził chór składający się z uczniów studium organistowskiego pod dyrekcją legnickiego dyrygenta Benedykta Ksiądzyny. Wspólną modlitwę w seminaryjnej kaplicy zakończył minirecital w wykonaniu uczniów studium. Utwory organowe znanych kompozytorów zagrali: Paweł Moszyński, Paweł Wyga, Jakub Haraś i Filip Borkowski. Następnie uczestnicy dnia skupienia wysłuchali wykładu ks. Daniela Gołębiowskiego pt.: „Muzyka liturgiczna podczas udzielania sakramentu małżeństwa”, w którym wykładowca m.in. zwrócił uwagę na dobór odpowiedniego repertuaru i odpowiednich instrumentów. Wskazał również na kardynalne błędy czasami nieświadomie popełniane przez organistów podczas uroczystości ślubnych. Organiści wzięli także udział w ćwiczeniach związanych ze stylistyką śpiewów. Wymiana poglądów oraz ożywiona dyskusja, jaka się wywiązała, pokazały, jak bardzo cenne i wartościowe są tego rodzaju spotkania.

Oczekiwania

Jak mówi ks. Piotr Dębski, problem wykwalifikowanych organistów jest ciągle palący. – Mamy niewystarczającą liczbę muzyków kościelnych w naszej diecezji. Na 241 parafii w Referacie Muzyki Kościelnej zarejestrowanych jest 150 organistów, z czego nawet połowa nie ma odpowiedniego wykształcenia. To są pozostałości po latach komunizmu, gdy było niewiele szkół kształcących organistów. Dlatego przed nami jeszcze wiele pracy, która wymaga czasu, ponieważ w jednej chwili nie wykształci się zawodowej kadry muzyków kościelnych. Zachęcamy więc młodych, aby zgłaszali się do Diecezjalnego Studium Organistowskiego, mieszczącego się w Legnicy przy ul. Jana Pawła II. Chociaż nauka trwa 5 lat, to wykształconemu organiście nie grozi bezrobocie – mówi ks. Piotr.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe organy u św. Maksymiliana

[ TEMATY ]

Częstochowa

organy

Marcin Gonera

30 sierpnia Częstochowa wzbogaciła się o nowe organy piszczałkowe. Będą one służyć ubogaceniu liturgii świętej oraz zaspokojeniu potrzeb muzycznych parafian i mieszkańców Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję