Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Zmiany u św. Floriana

Niedziela sosnowiecka 1/2015, str. 2

[ TEMATY ]

świątynia

Adam Tarnowski

Witraż przedstawiający Matkę Bożą i św. Jana Pawła II

Witraż przedstawiający Matkę Bożą
i św. Jana Pawła II

Podczas wieczornej Mszy św. celebrowanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. kanclerz dr Mariusz Karaś poświęcił w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu witraż przedstawiający Matkę Bożą Różańcową i św. Jana Pawła II, odnowioną ścianę frontową świątyni oraz przebudowane schody wiodące do kościoła.

Reklama

Witraż przedstawiający Matkę Bożą i św. Jana Pawła II zamontowany został w oknie przy prawym bocznym ołtarzu. Fundatorami witraża są członkowie Żywego Różańca oraz dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. Jest to drugi witraż w kościele. Pierwszy znajduje się nad głównym wejściem i przedstawia św. Floriana oraz św. Judę Tadeusza. Schody wykonane są z palonego piaskowca i oprócz tego, że pięknie wyglądają i przyozdabiają z zewnątrz świątynię, będą chronić podążających do świątyni przed poślizgnięciem się i upadkiem. Dodatkowo, przy przeróbce schodów wykonany został podjazd dla niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi w wózkach. To nie jedyne prace wykonane w parafii. Np. postawiono 2 boksy garażowe, wyremontowano toalety czy uporządkowano zaplecze placu przykościelnego.

W homilii ks. dr Karaś przypomniał, że Maryja pokazuje nam, iż w życiu człowieka dokonuje się nieustanna walka ze złem, nieustanne prostowanie ścieżek życia, nieustanne przygotowanie dróg Mesjaszowi, który ma ponownie przyjść. – Ona zna nasze pokusy i trudności. Przez wstawiennictwo u Syna chce brać czynny udział w walce z grzechem i w naszym uświęcaniu się. Maryja cała jest okiem, aby czuwać nad nami, cała jest ręką, aby nas prowadzić i cała jest sercem, aby litować się nad nami. Maryja uczy nas, abyśmy bardziej zaczęli żyć Ewangelią. Uczy nas pokory i modlitwy. Uczy nas pełnienia woli Bożej, zwłaszcza wtedy, kiedy poddawani jesteśmy próbom – podkreślił Kaznodzieja. Przypomniał, że współczesny świat nieustannie wystawia nas na próbę, pyta nas kim jesteśmy, czy jesteśmy wierzący, czy opowiadamy się po stronie dobra. – Wiara w Boga to nie tylko zbiór pewnych prawd, ale też odnoszenie swego życia do nich; to życie tymi prawdami; to ciągłe jego kształtowanie; to ofiarowanie całego swego życia Bogu. Wiara to powierzenie się w opiekę Stwórcy, to całkowita ufność wobec Tego, który pragnie nas obdarzyć życiem wiecznym – powiedział ks. dr Mariusz Karaś.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Święta rozmowa” w Połomi

Niedziela rzeszowska 38/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

Ks. Janusz Sądel

Kościół w Połomi

Kościół w Połomi

W wielu świątyniach diecezji rzeszowskiej możemy podziwiać niezwykłe dzieła sztuki sakralnej. Dziś zapraszam do odwiedzenia kościoła parafialnego w Połomi, gdzie możemy zobaczyć znakomity późnogotycki tryptyk w kompozycji świętej rozmowy.

Miejscowość Połomia została założona na prawie magdeburskim już w 1346 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszy kościół modrzewiowy w Połomi wzniesiono w połowie XV wieku, jako kościół filialny parafii w Czudcu. Parafia została erygowana przez bp. Zbigniewa Oleśnickiego w 1447 r. na prośbę dziedziców: Prochny, Pakosława i Kietlicza Procheńskich. Świątynia była wotum za szczęśliwy powrót z bitwy pod Warną. Staraniem dziedzica Kaspra Dunin-Przystalowskiego w 1577 r. wybudowano nowy kościół pw. Matki Bożej i św. Mikołaja. Kościół wzniesiono z kamienia, by mógł pełnić także funkcje obronne. W 1644 r. kościół został konsekrowany. Posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia, a do nawy od południa kruchta ze skarbcem. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z XVII wieku. Kościół zawiera wiele cennych zabytków, m.in. gotycką chrzcielnicę z końca XV wieku, kamienne portale pomiędzy prezbiterium a zakrystią z drzwiami kutymi z blachy z 1644 r., zaopatrzonymi w oryginalny zamek, wykonany przez cech strzyżowskich kowali, ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku z obrazem „Męczeństwo św. Sebastiana” oraz ambonę rokokową z drugiej połowy XVIII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję