Reklama

Aspekty

Wyruszenie na misje

W naszej diecezji oficjalnie zaistniało Centrum Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Pierwsze spotkanie odbyło się w Zielonej Górze, w auli nad Księgarnią św. Antoniego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Aleksandra Bielecka

Uczestnicy pierwszego spotkania Centrum Światowych Dni Młodzieży

Uczestnicy pierwszego spotkania Centrum Światowych Dni Młodzieży

Bardzo nam zależy, żeby organizacja ŚDM ze strony naszej diecezji była jak najpiękniej przygotowana – mówi bp Tadeusz Lityński. – Jak nauczał Jan Paweł II, wiara katolicka to spotkanie z Osobą. Wiara katolicka na trzecie tysiąclecie nie może być jedynie nawykiem. Nie może być też stylem życia czy formą rekreacji weekendowej. Wiara katolicka zaczyna się od przyjaźni z Jezusem Chrystusem. I to doświadczenie przymusza nas, byśmy byli misjonarzami. Sądzę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że te przygotowania i to, co nas czeka w najbliższym czasie, to wyruszenie na misje.

Reklama

Podczas spotkania omówiony został zakres zadań poszczególnych sekcji wchodzących w skład Centrum. Przedstawiono informacje o trwających przygotowaniach do ŚDM, a także wstępny projekt centralnego spotkania młodzieży w naszej diecezji przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Przed diecezją stoi ważne zadanie przyjęcia grup pielgrzymów z różnych stron świata – to może być nawet kilka tysięcy osób. Należy zorganizować im noclegi, ale też zaprezentować bogactwo naszych stron, historię, muzykę, ciekawe miejsca. Jednocześnie do przeżycia ŚDM trzeba przygotować naszą młodzież.

Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga ekipy – stąd właśnie potrzeba stworzenia Centrum. Dzieli się ono na 6 sekcji: peregrynacji symboli ŚDM, logistyczna, wydarzeń centralnych, katechezy i modlitwy, wolontariatu, animacji kultury i sportu. W skład Centrum wchodzą jeszcze prezydium i sekretariat. Przygotowaniem polskiej młodzieży zajmą się parafie wyłonione z każdego dekanatu.

Część zadań można realizować już dzisiaj – to np. tworzenie programów katechetycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, angażowanie katechetów i innych osób mających styczność z młodzieżą do promocji ŚDM. To również szukanie wolontariuszy, szczególnie takich, którzy znają języki obce i mogą służyć za przewodników. Trwają też prace nad szukaniem modlitw w językach narodowych młodzieży, która do nas przyjedzie (wiadomo, że zainteresowane są grupy z Włoch) oraz pieśni, które mogłyby być wykonywane podczas Mszy św. w Świebodzinie. Księża w swoich parafiach informują już, że w lipcu 2016 r. potrzebne będą domy, które otworzą się na gości. Przygotowania zatem trwają.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do ŚDM w diecezji tarnowskiej

Niedziela małopolska 51/2015, str. 2

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum autorki

Takie spotkania zbliżają do Boga, ale i do siebie nawzajem

Takie spotkania zbliżają do Boga, ale i do siebie nawzajem

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Synaj zgromadziło blisko 5 tys. młodych z całej diecezji tarnowskiej. Odbyło się ono 4 grudnia w Mielcu. Nie mogło na nim zabraknąć bocheńskich wolontariuszy ŚDM

Kolejny Synaj dał młodym okazję zarówno do wspólnej zabawy z zespołem ewangelizacyjnym „Alternatywa Bożej Miłości”, jak i do tego, aby usłyszeć świadectwo Mirosława „Koli” Kolczyka, nawróconego przestępcy, a obecnie rapera współpracującego z zespołem „Trzecia Godzina Dnia”. Kolczyk mówił o dziecięcej religijności, nałogach, przestępstwach, pobycie w więzieniu, ale przede wszystkim o swoim nawróceniu.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję