Reklama

Archidiecezja Katowicka

Z Polski

Papież Franciszek mianował 13 grudnia 2014 r. dwóch nowych biskupów pomocniczych dla archidiecezji katowickiej. Zostali nimi: 63-letni ks. prał. Marek Szkudło i 47-letni ks. Adam Wodarczyk

Ks. prał. Marek Szkudło urodził się 28 lutego 1952 r. w Tychach. 23 marca 1978 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Na pierwszą wikariuszowską placówkę został skierowany do parafii św. Małgorzaty w Lyskach. W latach 1981-87 był wikarym w parafii św. Michała Archanioła, a następnie przez 7 lat – jej rezydentem. W latach 1987-92 był diecezjalnym kapelanem harcerzy, a w latach 1987-94 był także wizytatorem katechetycznym w archidiecezji katowickiej. W 1994 r. został proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Był dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W 2008 r. otrzymał nominację na moderatora formacji kapłanów młodszych roczników święceń. W 2012 r. został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. Ks. Szkudło jest zaangażowany w prace II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Reklama

Ks. Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach, od 14. roku życia należy do Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Damiana Zimonia. Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Chorzowie oraz jako katecheta w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Chorzowie, był także rezydentem w parafii św. Jana Nepomucena w Bytomiu.
W latach 1994-98 studiował w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej i Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1998 – 2003 odbywał studia doktoranckie na KUL, z przerwą na roczne studia w Studium Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. Doktorat nt. „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – życie i działalność” obronił w 2007 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem ks. prof. Jerzego Myszora. Od 2001 r. jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2002-07 mieszkał i pracował w Rzymie. Od 2007 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie – obecnie pełni ten urząd już drugą kadencję. Ks. Wodarczyk jest autorem najobszerniejszej monografii poświęconej osobie założyciela Ruchu Światło-Życie pt. „Prorok Żywego Kościoła”.

W Warszawie przebywał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który wygłosił przemówienie przed parlamentarzystami obydwu izb.

Sejm przyjął budżet, który zakłada wzrost PKB o 3,4 proc. i 46 mld deficytu.

Wniosek o nowelizację ustawy o systemie oświaty trafił do Sejmu. Podpisało go ponad 280 tys. osób, a inicjatorem było Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Projekt zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat.

PiS znowu przoduje w sondażach. Według badania TNS Polska, partia Jarosława Kaczyńskiego ma 34 proc. poparcia i o 3 punkty procentowe wyprzedza PO. PSL ma 8 proc. poparcia.

Twój Ruch znowu próbował wprowadzić pod obrady Sejmu projekt ustawy o związkach partnerskich. Projekt przepadł, za było 185 posłów, przeciw – 235.

Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka złożyła wniosek w imieniu klubu parlamentarnego PO o przyznanie na budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 16 mln zł z budżetu przeznaczonego na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Nowe fakty w tzw. aferze podsłuchowej ujrzały światło dzienne. Jak ujawniła Anna Hopfer, prokurator prowadząca śledztwo w tej sprawie, podsłuchiwanych mogło być aż 70 osób, wśród których byli m.in. Leszek Miller i Józef Oleksy. Nie wykluczono, że podsłuchiwane osoby mogły być później szantażowane.

Straszne morderstwo wstrząsnęło Polską. W Białej Podlaskiej zamordowano małżeństwo. Sprawcami okazali się syn małżeństwa i jego dziewczyna.

W szczecińskiej katedrze 20 grudnia 2014 r. ks. prof. Henryk Wejman został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Liturgii przewodniczył i głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, który, tak jak bp Wejman, pochodzi z Choszczna. Wśród hierarchów obecni byli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także biskupi z Bambergu i Kopenhagi. – Długo czekałaś, dostojna katedro szczecińska, na taką liturgię – mówił abp Dzięga, który przywitał nowego biskupa. Bp Henryk Wejman dziękował duchowieństwu, przedstawicielom świata nauki, a przede wszystkim swoim rodzicom: nieżyjącemu tacie i obecnej w katedrze mamie. – Mamo, dziękuję Ci za dar życia i za atmosferę domu rodzinnego, gdzie kształtowały się moja osobowość, wrażliwość i gdzie kiełkowało moje kapłańskie powołanie – mówił.
Ks. prof. Wejman do tej pory pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. – To ogromny zaszczyt, że sakrę biskupią przyjął członek środowiska akademickiego, który przez 16 lat wnosił istotny i niepodważalny wkład w rozwój nauki w skali Szczecina i całego kraju – mówił rektor uczelni Edward Włodarczyk.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję