Reklama

Ze świata

Brazylia

Bóg mieszka w Rio de Janeiro

Tysiące osób witających nowy rok na plażach Copacabany w Rio de Janeiro mogło obejrzeć na telebimach papieskie przesłanie wideo przygotowane z okazji 450-lecia założenia tego miasta. Papież Franciszek przypomniał swój pobyt w Brazylii z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2013 r. oraz postać jego patrona, rzymskiego męczennika św. Sebastiana, którego świadectwo wzywa do zachowania wiary także dzisiaj. Do tej wiary wzywa też symbol Rio – górująca nad miastem figura Chrystusa. Ojciec Święty odniósł się w tym kontekście do trudności, jakich doświadczają mieszkańcy metropolii.

„Jeśli dzisiaj dane byłoby nam stanąć w miejscu Chrystusa Odkupiciela, który ze wzgórza Corcovado dominuje w układzie miasta, co rzuciłoby się nam w oczy? Bez wątpienia najpierw naturalne jego piękno, które usprawiedliwia przydomek «cudowne miasto» – stwierdził Franciszek. – Niemniej nie da się zaprzeczyć, że z wysokości Corcovado dałoby się dostrzec jednocześnie sprzeczności, które burzą to piękno. Z jednej strony kontrast powodowany przez nierówności społeczne: bogactwo i nędzę, niesprawiedliwość, przemoc... Z drugiej strony mamy coś, co możemy nazwać «miastami niewidzialnymi», czyli grupy albo obszary ludzkie o swoistym charakterze kulturowym. Czasem wydaje się, że istnieją tu różne miasta, których współistnienie nie zawsze jest łatwe w wielokulturowej, złożonej rzeczywistości. Ale wobec takiego widoku nie traćmy nadziei! Bóg mieszka w tym mieście!”.

Reklama

Papież zachęcił mieszkańców Rio de Janeiro do dialogu i okazywania braterstwa innym, niezależnie od ich przynależności społecznej.

(KAI)

Wielka Brytania

Kościół rusza z ewangelizacją

Podtrzymywać, inspirować i zachęcać parafie do prowadzenia bardziej kreatywnej ewangelizacji, zgodnie z ideą papieża Franciszka zawartą w jego adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Taka idea przyświeca projektowi misyjnemu „Proclaim’15”, czyli „Głosić 2015”, który ruszył z Nowym Rokiem w Wielkiej Brytanii. Inicjatywa skierowana jest do 22 katolickich diecezji Anglii i Walii, by duchowni i świeccy z nowym zapałem i radością dawali świadectwo swojej wiary w Chrystusa.

Program podzielono na 5 części, poczynając od utworzenia i przygotowania niewielkich grup parafialnych, aż po punkt kulminacyjny, którym będzie zwołanie 11 lipca 2015 r. ogólnokrajowej konferencji ewangelizacyjnej w Birmingham. Temu ostatniemu spotkaniu mają towarzyszyć czuwania modlitewne i katechezy na szczeblu poszczególnych parafii. Episkopat Anglii i Walii przygotował w tym celu liczne pomoce dydaktyczne oraz foldery i plakaty.

(KAI)

Libia

Kolejni chrześcijanie zamordowani

Reklama

Małżeństwo koptyjskich lekarzy – Magdi i Sahar Sobhi Toufic – zostało zamordowane w swym mieszkaniu przy jednym ze szpitali w libijskim mieście Syrta. Nie ma żadnych śladów rabunku, co może wskazywać, że zbrodni dokonano z pobudek religijnych. – Należące do lekarzy pieniądze, które były na stole w pobliżu miejsca zbrodni, a także biżuteria kobiety nie zostały naruszone – oświadczył przedstawiciel władz. W chwili zbrodni w mieszkaniu lekarzy znajdowała się również trójka ich dzieci. Jedno z nich, 13-letnią córkę, mordercy uprowadzili. Ona także zginęła.

(RV)

* * *

Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej.

Jan Paweł II

Krótko

W 2014 r. w 15 krajach zginęło 26 pracowników duszpasterskich: księży diecezjalnych i zakonnych, braci i sióstr zakonnych oraz świeckich, pochodzących łącznie z 14 państw. Jest to o 3 osoby więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2009 r., kiedy to śmierć poniosło 37 ludzi Kościoła.

Parlament Kanady ustanowił 2 kwietnia Dniem Papieża Jana Pawła II. Będzie on obchodzony co roku. Przyjęta w obu izbach parlamentu uchwała uznaje także św. Jana Pawła II za orędownika godności człowieka i wolności. 2 kwietnia jest datą śmierci Papieża Polaka, a w 2015 r. przypada 10. rocznica jego odejścia do domu Ojca.

W Syrii dżihadyści z Państwa Islamskiego od końca czerwca 2014 r., gdy proklamowali kalifat, dokonali niemal 2 tys. egzekucji, z czego połowy na członkach sunnickiego plemienia Szuaitat.

Kim Dzong Un – przywódca Korei Północnej zadeklarował gotowość do rozmów na wysokim szczeblu z Koreą Południową i zaapelował o poprawę stosunków między obu państwami.

Rosyjska gospodarka tak ucierpiała w ciągu kilku ostatnich miesięcy, że dziś jej potencjał jest porównywalny z gospodarką Hiszpanii lub Meksyku.

Rosyjski sąd skazał na karę więzienia dwóch opozycjonistów, krytyków Kremla – braci Nawalnych. Ich zwolennicy manifestowali w centrum Moskwy. Milicja aresztowała ok. 300 osób.

W Donbasie nadal trwają walki. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozważa wprowadzenie na Ukrainie stanu wojennego. Stanie się tak, jeśli proces pokojowy zakończy się fiaskiem.

Litwa weszła do strefy euro. Z dniem 1 stycznia 2015 r. przestała istnieć narodowa waluta – lit. Zastąpiło ją euro.

Czeskie Ministerstwo Obrony podarowało Ukrainie ponad 10 tys. sztuk osobistego ekwipunku żołnierskiego, przede wszystkim zimowego.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję