Reklama

Reklama

Niedziela 2/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Mary – kobieta walcząca z Herodami naszych czasów

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Mary Wagner – dobrze nam już znana 38-letnia Kanadyjka, więzień sumienia – została ponownie osadzona w areszcie, o czym powiadomiła media jej matka.

drogowskazy

Pokój bazuje na miłości

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W uroczystość Trzech Króli 2011 r. odszedł do Pana mój ojciec. Miał 100 lat. Pod koniec życia zadał mi pytanie: – Czy wiesz, dlaczego tak długo żyję? Bo nigdy nikogo nie zabiłem.

z Watykanu

4

Z Watykanu

ze świata

5

Ze świata

dookoła świata

6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z Jasnej Góry

8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

myśli na Rok Pański 2015

8-9

Największą krzywdą dla ludzi jest świat bez Boga

Abp Wacław Depo

Kazanie wygłoszone w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jasna Góra, 1 stycznia 2015.

z Jasnej Góry

9

Czas ucieka, wieczność czeka

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Dzień Judaizmu i Dzień Islamu

10

Trzy religie – wiara w jednego Boga

Ks. Łukasz Jaksik

Oprócz chrześcijaństwa wśród wielkich religii Księgi jest jeszcze judaizm i islam. Ta prawda wybrzmiewa przede wszystkim w styczniu, kiedy katolicy w szczególny sposób poświęcają tym religiom swoją uwagę.

z Polski

11

Wojciech Kilar obdarzył nas swoją muzyką

O. Stanisław Tomoń OSPPE

W pierwszą rocznicę śmierci Wojciecha Kilara na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. w intencji kompozytora. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

„Wojciech Kilar. Credo”

Margita Kotas

Z udziałem reżysera Zdzisława Sowińskiego odbyła się 29 grudnia 2014 r. w auli Redakcji „Niedzieli” projekcja filmu pt. „Wojciech Kilar. Credo”. Wydarzenie to wpisało się w częstochowskie obchody pierwszej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora.

Krótko

Jasną Górę w 2014 r. odwiedziło więcej pielgrzymów niż w rok wcześniej. Do sanktuarium przybyło 3 mln 600 tys. wiernych. To o 100 tys. więcej niż przed rokiem.

Wojciech Kilar • pierwsza rocznica śmierci

12-13

Wielki nieobecny nadal z nami

Tadeusz Szyma

Minął rok od śmierci Wojciecha Kilara. Odszedł do Pana 29 grudnia 2013 r. Mimo upływu czasu wciąż trudno pogodzić się z odejściem kompozytora, który od połowy ubiegłego wieku był nieprzerwanie jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiego życia muzycznego.

wymowa Bożego Narodzenia • rozmowa „Niedzieli"

14-15

Historia pisana złotą nitką

O zdumieniu Bożym Narodzeniem, o herezjach w opacznym rozumieniu ludzkiej natury i o tym, dlaczego jesteśmy ważniejsi od komarów znad Amazonki z ks. prof. Jerzym Szymikiem rozmawia ks. Marek Łuczak

temat numeru: Chrzest Pański • opiekunowie życia nadprzyrodzonego

16-17

Chrzestni. Rodzice od chrztu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Jak znaleźć chrzestnych dla swojego dziecka? Takie pytanie staje dziś przed częścią rodziców, którzy w rodzinie nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów. Jedni ze względu na swoje życiowe wybory nie spełniają koniecznych kryteriów, a inni po prostu nie chcą.

temat numeru: Chrzest Pański

18

„Zanurzyć się” w Chrystusie

Ks. Jacek Molka

Po reformie liturgicznej z 1969 r. w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego obchodzimy święto Chrztu Pańskiego.

Taizé w Pradze

19

By sól nie utraciła smaku

Margita Kotas

Ponad 30 tys. osób wzięło udział w 37. Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, które na przełomie starego i nowego roku, w dniach 29 grudnia 2014 r. – 2 stycznia 2015 r., odbyło się w Pradze

Światowe Dni Młodzieży • Kraków 2016

20-21

Cz@t ze Słowem oraz Kulturalna Akademia Serca

Z bp. Henrykiem Tomasikiem rozmawia Lidia Dudkiewicz

O programie Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, o fascynacji Janem Pawłem II i o Cz@cie ze Słowem z bp. Henrykiem Tomasikiem – odpowiedzialnym za organizację ŚDM – rozmawia Lidia Dudkiewicz

u proboszcza w odeskiej parafii

22-23

Ukraińska ballada

Katarzyna Woynarowska

Boimy się, bo mówią, że ma tu powstać nowa Rosja. Boimy się, że to, co dzieje się na wschód od nas, rozleje się dalej, że nie odpuszczą. Człowiek się budzi i nie wie, co będzie. Praca ratuje naszą psychikę. Ratuje nas przed psychozą. Uspokajamy zrozpaczonych modlitwą. Bo gdy obok nas giną ludzie, to jedyne, co możemy zrobić...

organizacja CitizenGO

24-25

W obronie naszych wartości

Mateusz Wyrwich

Organizacja CitizenGO powstała ponad rok temu, a działa już w 60 krajach. Swoje petycje, pisane w 11 językach, kieruje zarówno do władz, jak i obywateli. Podejmowane zaś przez nią akcje, stające w obronie chrześcijańskich wartości, są bardzo skuteczne. Dziś CitizenGO skupia wokół siebie ponad 2 miliony osób.

Mary Wagner

26

Kanadyjska obrończyni życia w więzieniu

Jowita Kostrzewska

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia Mary Wagner, kanadyjska obrończyni życia, po raz kolejny została aresztowana za naruszenie nadzoru kuratorskiego i zakłócanie działalności gospodarczej jednej z klinik aborcyjnych w Toronto.

27

List od mamy Mary Wagner do Polaków

(L.D.)

W liście do Polaków, który napisała Jane Wagner, matka Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki pro-life są takie słowa: „Niech Bóg błogosławi Polskę! Dziękuję za to, że jesteście dla Mary. Nie poddawajcie się w Waszych wysiłkach!”.

bezdomni

28-29

Tęskniąc za domem

Agnieszka Konik-Korn

Jestem samotny od kilkunastu lat. Spędzałem już Wigilię u braci albertynów, w szpitalach, sam w domu. Kiedy się nie ma z kim przeżywać Bożego Narodzenia, budzi się w człowieku żal, rozgoryczenie, smutek – mówi pan Stanisław, podopieczny krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

29

Akcja zbierania nietrafionych prezentów

Jolanta Kobojek

Prezent znaleziony pod choinką nie zawsze trafia w gusta obdarowanego i czasem nigdy nie jest przez niego używany. Dla biednego ten sam przedmiot może być spełnieniem marzeń.

30-31

Przez okno czasu w Nowy Rok

Teresa Paszkowska

Fakt, że historyk zagląda przez „okno czasu”, nie zdziwi specjalnie nikogo. Jeśli jednak zagląda przez to „okno” nie tylko w poszukiwaniu faktów przeszłych i kontekstów do interpretacji tego, co minione – zaczyna intrygować. A gdy się okaże, że wygląda przez „okno czasu”, by odnaleźć odwieczne sensy i wyrazić je na sposób poety – zdumiewa i zmusza do przyjrzenia się przedsięwzięciu.

30

Kalendarz z miejscem na nadzieję

Ks. Jan Walkusz

wiara i życie

31

Zakłopotanie nad Jordanem

Ks. Mariusz Rosik

Jego główne dzieło, zatytułowane „Historia tradycji synoptycznej”, wydane w 1921 r. w Getyndze, powstało przypuszczalnie we Wrocławiu. W latach 1916-20 Rudolf Bultmann, niemiecki teolog i pastor, wykładał biblistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Do historii teologii wszedł dzięki idei, którą nazwał postulatem socjologicznym.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia

32-33

Chrzest Jezusa

Z Chrystusem idziemy

Abp Wacław Depo

Tryptyk uroczystości: Bożego Narodzenia, Ofiarowania i Chrztu Pańskiego ma bardzo zasadniczy cel – „abyśmy wciąż na nowo wyciągani byli z naszego zapominalstwa i ciemności dnia powszedniego i naprowadzani na ślady obecności Boga i Jego miłości, która raz na zawsze wpisała się w historię ludzkości” (Joseph Ratzinger).

poradnik duszpasterski

34

Czy Syn Człowieczy znajdzie [dziś] wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

Odpowiada ks. Robert Grohs

Czy ja mam w końcu się odzywać, czy nie? Jak mówię, to często zaczyna się awantura. Jak nie mówię, to mam wyrzuty sumienia...Oczywiście, nie byłoby dobrze, gdybym odpowiedział na to pytanie, biorąc je dosłownie. Oboje wiemy, że nie można ustanowić reguły, że zawsze się odzywam albo zawsze milczę.

felieton

35

Kolejny rok rocznic

Jan Żaryn

Rok 2015 upłynie nam na zbieraniu nowych doświadczeń dotyczących spraw współczesnej Polski; będzie to przecież rok ważnych wyborów – prezydenckich i parlamentarnych.

Ukazał się ostatni tom „Encyklopedii katolickiej”

sztuka • artyści polscy w Monachium

36-37

Ateny nad Izarą

Urszula Król

W czasie ostatnich miesięcy dużo mówiono i pisano o Józefie Chełmońskim (z okazji 100. rocznicy jego śmierci) oraz o braciach Gierymskich (przy okazji wystaw w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie). Tych wybitnych malarzy łączy jedno: studia w Monachium. Warto przypatrzeć się fenomenowi, jakim była obecność wielu polskich artystów w stolicy Bawarii.

rozmawiamy o Polsce

38-39

Zastrzyk ideowości na całe życie

O harcerstwie, polityce i potrzebie doskonalenia obywatelskich cnót z Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

raport

40-41

Czy wolny świat o nich zapomniał?

Z Martą Petrosillo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Raport Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: rośnie przemoc wobec chrześcijan. Z Martą Petrosillo – rzeczniczką prasową PKWP we Włoszech – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

fakty • opinie

42

Bitwa o lasy nadal trwa

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Jesteśmy wzorem dla innych krajów, o czym świadczy nagroda UNESCO dla Lasów Państwowych za wzorową organizację. Dlaczego zatem obecne władze chcą niszczyć dorobek kilku pokoleń Polaków?

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej

43

Sztuczna kontrowersja

(pr)

Bohaterski hierarcha

(pr)

Samoobrona

(pr)

Zbiórka podpisów na rzecz utrzymania Gwardii Szwajcarskiej

(pr)

Atak na strażaków

(pr)

Rusza budowa rosyjskiego centrum duchowego w Paryżu

(pr)

44

Silniejszy od warunków

Skuteczna perswazja? Pozytywne myślenie!

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela odjął od znaczącego roku 2000 liczbę lat, które od niego upłynęły, czyli 15, i wyszedł mu rok 1985. Rok jakże odległy, przywołujący zupełnie inną epokę: koniec stanu wojennego, przemiany ustrojowe, pierwsze kroki kapitalizmu, wyjazdy na zachód Europy, apogeum pontyfikatu św. Jana Pawła II...

felietony

45

W obronie własnej

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Politycy europejscy mają w ręku instrumenty pozwalające na szybką i skuteczną pomoc prześladowanym chrześcijanom.

Naszym kosztem

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Ochrona zdrowia w Polsce wymaga stanowczych działań.

rodzina • z nauczania kard. Wyszyńskiego

46-47

RODZINA – niepisana konstytucja życia narodowego i państwowego

Krystyna Czuba

Coraz więcej słów i pojęć jest usuwanych nie tylko ze słownika, ale i z dorobku ludzkości. Do tych pojęć należą: rodzina, naród, wychowanie człowieka. Wieki XX i XXI lansują pedagogikę antywychowawczą – wolność bez ograniczeń, emancypacja jako formacja człowieka – bez prawdy, bez aksjologii. W ten sposób atakowana jest rodzina, niszczone są kultury i narody.

rodzina • poradnik

48

Domowe centrum antykryzysowe

Joanna Operacz

Który mebel stanowi centrum domu, jego serce? Nie jest to telewizor ani – coraz częściej spotykane dzisiaj – „rozparcelowane centrum” w postaci komputerów we wszystkich pokojach. Ośrodkiem życia rodziny jest stół.

Znak Dobra dla Joli Sowińskiej-Gogacz

(A.C.)

Łódzka dziennikarka Jola Sowińska-Gogacz otrzymała nagrodę Znak Dobra za przywracanie w społecznej świadomości tragicznych doświadczeń polskich dzieci więzionych w obozie koncentracyjnym „na Przemysłowej” w Łodzi.

rodzina • na marginesie

49

Razem z Bogiem czy bez Boga?

Ks. Ireneusz Skubiś

Obserwujemy od dłuższego czasu pewne zjawisko, które nasila się do tego stopnia, że staje się w Polsce niemal modne – być może wzorce płyną z innych krajów.

Niedziela Młodych

50

Chrystus – Żyd i Chrześcijanin

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Jest Ksiądz obecnie jedynym infułatem Żydem – powiedziałem do ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, polskiego Żyda i kapłana katolickiego, który obecnie pracuje w Izraelu. Na co mi odpowiedział: Infułat to jeszcze nic. Jeden z naszych został nawet Synem Bożym!

Szabat – czas dla Boga

Kinga Mrozek

Będąc w Jerozolimie, bardzo mocno mogłam doświadczyć, czym jest czas dla Boga

51

Tańczę przed Bogiem

Monika

Z tańcami żydowskimi po raz pierwszy spotkałam się kilka lat temu. Od początku wiedziałam, że to coś dla mnie, szczególnie gdy dowiedziałam się, że jest on formą modlitwy.

52-53

Przed nami

Grzegorz Kramer SJ

Ponad tydzień temu pojechałem do Mstowa k. Częstochowy. Od ponad 30 lat w dwóch domach jednorodzinnych znajduje się tam Ośrodek dla Uzależnionych.

Rok Życia Konsekrowanego

54

Wiara i talent siostry Cristiny

Ks. Mariusz Frukacz

Siostra Cristina Scuccia ma 26 lat, pochodzi z Sycylii, jako siostra Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Świętej Rodziny mieszka i pracuje w Mediolanie. Zadziwiła świat nie tylko swoim pięknym śpiewem, ale także głęboką i radosną wiarą. W 2009 r. rozpoczęła drogę życia zakonnego w postulacie Sióstr Urszulanek.

kultura

55

Do Moskwy w poszukiwaniu Boga…

O. Michał Legan OSPPE

Stephen Frears nakręcił film „Niebezpieczne związki” (1988), na podstawie niezwykłej powieści Choderlosa de Laclos (1782).

Rynek e-booków

W Polsce e-booki zajmują już blisko 3 proc. rynku wydawniczego (dla porównania, w Ameryce Płn. stanowią 25 proc. rynku).

Okopy wielkiej wojny

(A.C.)

listy do „Niedzieli"

56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Cdn.

różne

57

Kalendarium 11-17 I 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień

58

Kaczka z warzywami

GK

Przepis godny polecenia na rodzinny obiad, szczególnie zimą. Mięso z kaczki jest bardzo smaczne i można je przyrządzać na różne sposoby, np. we Francji jada się je po upieczeniu z sosem czekoladowym. Zaliczane do mięs ciemnych, dość ciężko strawnych. Jest bardzo kaloryczne. Zawiera sporo witamin z grupy B.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Tegoroczna edycja Dnia Judaizmu – w naszej diecezji

Ks. Piotr Bączek

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się główne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tegorocznemu wydarzeniu, które rozpocznie się 15 stycznia towarzyszy hasło: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi”

Golcowie grali „u siebie”

PB

W wypełnionym po brzegi kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się koncert kolęd w wykonaniu „Golec uOrkiestra”

Po panierce nie poskaczesz

Z Krzysztofem Biegunem rozmawia Mariusz Rzymek

Z Krzysztofem Biegunem z Gilowic, zawodnikiem kadry narodowej w skokach narciarskich, rozmawia Mariusz Rzymek

Edycja częstochowska

Papieskie wyróżnienie dla s. Zofii Witek

Ks. Mariusz Frukacz

S. Zofia Witek w swoim mieszkaniu przy ul. 3 Maja 12 z „Niedzielą” w ręku. Na ścianie wisi krzyż, który należał do ks. Antoniego Marchewki, redaktora naczelnego „Niedzieli” w latach 1945-53.

Franciszek – radość i zadanie

Ks. Ireneusz Skubiś

Radość to stan, jaki człowiek chciałby jak najczęściej przeżywać. Tymczasem tak często odczuwa smutek i przygnębienie. Ojciec Święty Franciszek od pierwszych dni swego pontyfikatu ukazuje się nam radosny i uśmiechnięty, pełen wiary i miłości.

Boże Dziecię w Domu Małych Dzieci

Ewa Oset

Niezwykłą wymowę miała opowieść o tajemnicy narodzenia Bożej Dzieciny przedstawiona 22 grudnia 2014 r. przez dzieci przebywające w Domu Małych Dzieci im. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie

Przez muzykę do Boga

Beata Pieczykura

Wyrazem oczekiwania na przyjście Sprawiedliwego, „Tego, co ma być zesłany” i miłości do Najświętszej Maryi Panny był koncert w wykonaniu Parafialnego Chóru Mieszanego „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.

Edycja podlaska

Wyjazd kleryków do domu pomocy społecznej

Al. Paweł Koc

Dziewięciu kleryków naszego seminarium 20 grudnia 2014 r. odwiedziło mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrówku. Alumni przybyli, aby wraz z mieszkającymi tam ludźmi przeżyć radośnie czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również samego św. Mikołaja.

Osoby konsekrowane drogą do nieba dla ludzi świeckich

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W pierwszą niedzielę Adwentu 30 listopada z woli papieża Franciszka w Kościele rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego. Pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” będziemy go przeżywać do 2 lutego 2016 r.

Kapłański opłatek w Drohiczynie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

23 grudnia 2014 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie kapłani z całej diecezji drohiczyńskiej zgromadzili się wokół pasterza – bp. Tadeusza Pikusa, by złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem

Edycja kielecka

Rok Życia Konsekrowanego

Agnieszka Dziarmaga

W diecezji kieleckiej, podobnie jak w całym Kościele, od pierwszej niedzieli Adwentu 2015 r. do 2 lutego 2016 r. trwa Rok Życia Konsekrowanego. Uroczysta inauguracja w bazylice kieleckiej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, miała miejsce 13 grudnia 2014 r.

Solecka Matka Boża Pięknej Miłości

Agnieszka Dziarmaga

W kaplicy kościoła św. Mikołaja w Solcu-Zdroju znajduje się XVII (lub XVIII)-wieczny wizerunek Matki Bożej w typie Ikony Jasnogórskiej, nazywany w niektórych źródłach Solecką Matką Bożą Pięknej Miłości. Od wieków odbiera on cześć w tutejszym kościele. Nawet w najbardziej deszczowe lub śnieżne dni Matka Boża nie jest sama.

Oj, Maluśki, Maluśki...

W. Burzawa

Finał VIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2014 odbył się w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Dedykowany był śp. ks. Piotrowi Klimczykowi, twórcy Festiwalu

Edycja małopolska

O jasełkach, które integrują

Maria Fortuna-Sudor

To przedsięwzięcie, którego nie powstydziłby się profesjonalny teatr! W przygotowanych jasełkach występuje ok. 60 osób w wieku od 4 do 80 lat. I jeszcze zaproszeni goście, grupa rekonstrukcyjna, chór, zespół…

Święty nie od parady

Marcin Konik-Korn

300 lat temu Kraków obrał sobie za patrona św. Józefa. Władze miasta zainspirowane przez karmelitów bosych postanowiły w ten sposób przeciąć czas wojen, głodu, zarazy, które ze względu na trudną sytuację Rzeczypospolitej dotykały i Kraków. Kraków został oddany św. Józefowi pod opiekę 11 maja 1715 r. Aktu dokonał bp Kazimierz Łubieński. Nowego patrona zatwierdził papież Klemens XI

Modlitewny wyłom

Z Karolem Sobczykiem rozmawia Małgorzata Cichoń

Drugi etap „Szpitala Domowego” będzie trwał od 7 stycznia do Światowych Dni Młodzieży, a może i dłużej! O dotychczasowych owocach modlitwy o moralną odnowę Krakowa i kolejnych wyzwaniach rozmawiamy z Karolem Sobczykiem, rzecznikiem prasowym inicjatywy

Edycja lubelska

Oto mój Sługa wybrany

Ks. Józef Maciąg

Patrzymy na Jezusa zstępującego do doliny Jordanu, niedaleko Morza Martwego (Mk 1, 9). To pustynne miejsce, na dnie potężnego rowu tektonicznego, stanowi najniższy punkt na całej powierzchni ziemi: czterysta metrów poniżej poziomu morza.

W służbie „Deo et Patriae”

Agnieszka M. Kowalczyk

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater

Nowy doktor honoris causa KUL

(amk)

Kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Edycja legnicka

Biskup legnicki z wizytą u hutników

Monika Łukaszów

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odwiedził Hutę Miedzi „Legnica”.

Przedświąteczne spotkanie nauczycieli

Monika Łukaszów

Pogodzeni z najbliższymi i obcymi, uspokojeni i zatrzymani w pędzie, nie lękajmy się otworzyć naszego serca na wielką miłość Boga Człowieka, Jezusa Chrystusa, który szczególnie w wigilijny wieczór udziela radości, pokoju ducha i ufności.

Spotkanie opłatkowe samorządowców

Monika Łukaszów

Podtrzymując już wieloletnią tradycję przedświątecznych spotkań, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski spotkał się 19 grudnia 2014 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy z samorządowcami naszego regionu.

Edycja łódzka

„Bóg jest z nami”– opłatek sióstr zakonnych

Dagmara Zalewska

Na noworoczne spotkanie z abp. Markiem Jędraszewskim, które odbyło się 30 grudnia w sali teatralnej przy kościele Księży Jezuitów, przybyły reprezentacje zgromadzeń zakonnych pełniących swoją posługę w archidiecezji łódzkiej.

„Odwagi, nie bójcie się”

Dagmara Zalewska

Mszę św. w łódzkiej archikatedrze na zakończenie roku 2014 sprawował abp Marek Jędraszewski. W homilii odniósł się do słów św. Jana Apostoła mówiących o Antychryście.

Zobaczyć w drugim człowieka

Anna Skopińska

Coraz częściej jednak zasklepiamy się w sobie, nie chcąc nawet zaprzątać sobie myśli kimś innym – nam nieznanym. A tymczasem od naszego gestu, od naszej postawy, od chwili, może zależeć czyjeś zdrowie albo życie.

Edycja przemyska

Nowy rok duszpasterski zachęca do nawrócenia

Abp Józef Michalik

Okres Bożego Narodzenia jest w Kościele czasem wielkiej radości, którą dodatkowo odkrywamy we wspólnocie naszych rodzin i parafii. Ta radość staje się o tyle głębsza i bardziej prawdziwa o ile zakorzeniona jest w przesłaniu wiary, że Bóg jest wielki Miłością.

Chrystus przyszedł na świat, żebyśmy mieli w Nim oparcie

Paweł Bugira

– Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudu pracy nad sobą, od cierpień i chorób, ale przyszedł być z nami, żebyśmy w tych warunkach, w jakich jesteśmy, mieli się na kim oprzeć – powiedział abp Józef Michalik podczas Pasterki sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Habity pokryte kurzem historii

Arkadiusz Bednarczyk

Historie wspaniałych zespołów klasztornych, wielu z nich liczących setki lat, które dzisiaj nie istnieją, a pozostały po nich jedynie ślady architektury, bądź tylko okruchy wspomnień; dzieje nieistniejących już w Przemyślu zgromadzeń zakonnych – to ważna część historii grodu nad Sanem.

Edycja rzeszowska

Zabytkowa rzeźba Maryi z Dzieciątkiem

Natalia Janowiec

Zabytkową rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, liczącą ponad 200 lat, można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Czyim jest dziełem? I jak dostała się do Jasła?

Kult Dzieciątka Jezus

Bractwo Dzieciątka Jezus

Kościół farny w Rzeszowie to najpiękniejsza i najstarsza świątynia w mieście. Przy niej zaistniał i rozwija się kult Praskiego Dzieciątka Jezus. Istnieje również Bractwo Dzieciątka Jezus, erygowane przez Generała Karmelitów Bosych.

Po kolędzie

Arkadiusz Bednarczyk

Sięgająca czasów antyku praktyka składania sobie życzeń i obdarowywania się drobiazgami z początkiem każdego miesiąca (tzw. kalend) legła u podstaw duszpasterskiej kolędy.

Edycja sandomierska

Bądźmy „szpitalem polowym”

Ks. Adam Stachowicz

W uroczystość Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, rodziny z całej diecezji zrzeszone w Domowym Kościele spotkały się na wspólnym świętowaniu swojej uroczystości patronalnej.

Już tylko 560 dni

Ks. Adam Stachowicz

Z kalendarza wynika, że do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Polsce (ŚDM) zostało 560 dni. Przygotowania do nich zaczynają nabierać rozpędu. Jest to ogromne wyzwanie organizacyjne, dlatego przygotowania w Krakowie i w innych diecezjach do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się na dobre

Kontynuować Radość Ewangelii

Ks. Adam Stachowicz

Oazowiczom od wakacji towarzyszą słowa tytułowe ostatniej adhortacji papieża Franciszka „Radość Ewangelii”. Są one tematem pracy rocznej w Ruchu Światło-Życie, dla tego zarówno uczestnicy, jak i animatorzy starają się zgłębiać i wprowadzać codziennie w życie zachęty jakimi poprzez ten dokument obdarza nas Ojciec Święty.

Edycja sosnowiecka

Kto tam? – kolęda…

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W zależności od regionu, a nawet od tego czy parafia ma charakter miejski czy wiejski wizyta kolędowa może wyglądać zupełnie inaczej. Nie chodzi tylko o towarzyszącą jej atmosferę, ale przede wszystkim o sposób przyjmowania duchownego przez gospodarzy i nastawienie samego księdza, które decydują o owocach odwiedzin duszpasterskich.

Na ratunek katedrze

Piotr Lorenc

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej.

Wigilie dla potrzebujących

Adam Tarnowski

Trzysta pięćdziesiąt osób potrzebujących wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, którą 22 grudnia 2014 r. w hali Dorjan zorganizowała Caritas diecezji sosnowieckiej wspólnie z sosnowieckim MOPS-em. Z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta przełamał się opłatkiem i złożyli dodające otuchy życzenia bp Grzegorz Kaszak i Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Edycja świdnicka

Przed nami nowe zadania

Julia A. Lewandowska

O nowym programie duszpasterskim, minionych wydarzeniach i wyzwaniach w Roku Życia Konsekrowanego z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy, rozmawia Julia A. Lewandowska.

Kłodzkie kolędowanie

MZ

Już po raz dziesiąty władze samorządowe Kłodzka, tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury zorganizowały dla mieszkańców tego miasta spotkania opłatkowe z udziałem ordynariusza diecezji bp. Ignacego Deca oraz kłodzkich kapłanów na czele z ks. dziekanem Julianem Rafałko.

Być wiernym prawu Bożemu (2)

Bp Ignacy Dec

Od czasu do czasu przychodzą chwile, kiedy za prawdę trzeba płacić cierpieniem: tak duchowym, jak i fizycznym. Taką cenę płacą dziś biskupi, kapłani, którzy naprawdę kochają Pana Boga i Kościół, którzy stoją po stronie prawdy.

I księżyc pod Jej stopami (2)

Ks. Sławomir Marek

W Adwencie Kościół katolicki obchodził liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe. Jest to wspomnienie o tyle szczególne, że przypomina najstarsze uznane oficjalnie przez Kościół objawienie maryjne.

Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

18. Żywa Szopka

Izabela Pietryga

Za nami 18. Żywa Szopka, która stanęła przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Prace przy jej budowie trwały cztery dni, a jej organizacja zaczęła się już we wrześniu.

Oto jest dzień, który dał nam Pan

Barbara Dudziak

Dzień 26 grudnia 2014 r. zapisał się w historii parafii pw. Świętej Trójcy w Suliszewie jako dzień niezwykle podniosły i uroczysty. Pochodzący z naszej parafii nowo mianowany biskup prof. Henryk Wejman odprawił w kościele parafialnym Mszę św., którą koncelebrowali także inni kapłani.

Za furtę

Przemysław Fenrych

Ukraińskim przyjaciołom przy jakiejś rozmowie powiedziałem, że moja córka Basia postanowiła wstąpić do klasztoru, chce być mniszką Zakonu Kaznodziejskiego, dominikanką.

Edycja toruńska

Nadchodzi z mroku

Joanna Twardowska

Rozpoczęty w pierwszą niedzielę Adwentu nowy rok duszpasterski 2014/2015 przeżywamy pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Zawsze uśmiechnięte

Joanna Kruczyńska

W serii filmów francuskich zapoczątkowanej w latach sześćdziesiątych XX wieku o dzielnym żandarmie Cruchot pojawiały się siostry zakonne w charakterystycznych, ogromnych, białych nakryciach głowy – kornetach. To Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo zwane popularnie szarytkami.

Duszpasterz i społecznik

Wojciech Wielgoszewski

Proboszcz parafii Mariackiej w Toruniu pozostawił po sobie pamięć o dziełach duszpasterskich, obywatelskich, patriotycznych i wdzięczność tych najmniejszych, których przygarniał do Chrystusa i otaczał pomocą.

Edycja warszawska

Dialog szansą na szacunek

Z bp. Rafałem Markowskim rozmawia Andrzej Tarwid

Z bp. Rafałem Markowskim, członkiem komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, rozmawia Andrzej Tarwid

Wrobieni we franki

Andrzej Tarwid

Coraz więcej osób ma kłopoty z terminową spłatą kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Zorganizowali się już w wielotysięczny ruch społeczny, teraz pomagają sobie w sądach, a w najbliższej przyszłości nie wykluczają protestów przed warszawskimi centralami banków.

Misja św. Gabriela

Wojciech Dudkiewicz

Na dalekiej Białołęce Ojcowie Pasjoniści budują świątynię – sanktuarium św. Gabriela i ośrodek, który ma służyć młodym ludziom. Całość nazywają „Misją Gabriela”.

Edycja wrocławska

Pozwól sobie na radość

Adrianna Sierocińska

Wszystko ma swój czas/i jest wyznaczona godzina/nad wszystkie sprawy pod niebem: /jest czas rodzenia i czas umierania,/ […] czas płaczu i czas śmiechu/czas zawodzenia i czas pląsów” – czytamy w 3 rozdziale Księgi Koheleta.

Ojciec, który został biskupem

Krzysztof Kunert

W diecezji mówi się o nim „Ojciec”. Tytuł ten najpełniej oddaje rolę, jaką przez kilkadziesiąt lat pełnił i nadal pełni w Kościele na Dolnym Śląsku bp Józef Pazdur.

Kryzys rodziny?

Magdalena Lewandowska

Sytuacja rodzin na Dolnym Śląsku jest coraz gorsza. Wrocław znalazł się w pierwszej czwórce miast w Polsce pod względem liczby rozwodów. Zawiera się też coraz mniej małżeństw, a większość z nich to związki cywilne, które szybko się rozpadają. Czy uda się uratować dolnośląskie rodziny?

Edycja zamojsko-lubaczowska

Być bezpiecznym na drodze

Aneta Kwaśniewska

7. edycja konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, organizowanego przez WORD w Zamościu, została rozpoczęta we wrześniu. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Suchowoli.

Świąteczny dom 2014

Adam Łazar

Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie po raz ósmy zorganizował konkurs pt. „Świąteczny dom – 2014”. – Konkurs polegał na wykonaniu szopki, ozdoby choinkowej, stroika świątecznego i umożliwieniu wystawienia i zaprezentowania tych prac na ogólnodostępnej wystawie w MDK.

Do dyspozycji Pana Boga cz. 1

W ub. roku minęło 60 lat od święceń kapłańskich ks. inf. Jana Jagodzińskiego. O życiu i posłudze kapłańskiej z Księdzem Infułatem rozmawia Łukasz Kot

Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Jakub z Paradyża

Ks. Adrian Put

Zmarł w 1464 lub w 1465 r. Mija zatem 550 lat od jego śmierci. Był jednym z największych uczonych i myślicieli pochodzących z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Doradcy potrzebni i poszukiwani

Z Agnieszką Tokarz rozmawia Katarzyna Jaskólska

– Wydział Duszpasterstwa Rodzin zdecydował się na zorganizowanie kursu dla kandydatów na doradców życia rodzinnego. Dlaczego? Przecież mamy już w diecezji Studium nad Małżeństwem i Rodziną.

Propozycje na ferie

Ks. Adrian Put

W okresie ferii zimowych odbędą się w naszej diecezji różne rekolekcje i kursy formacyjne. Ciekawe propozycje dla młodzieży, studentów, dorosłych i małżonków przygotował ruch oazowy

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem