Reklama

Niedziela Częstochowska

Franciszek – radość i zadanie

Radość to stan, jaki człowiek chciałby jak najczęściej przeżywać. Tymczasem tak często odczuwa smutek i przygnębienie. Ojciec Święty Franciszek od pierwszych dni swego pontyfikatu ukazuje się nam radosny i uśmiechnięty, pełen wiary i miłości. Temat chrześcijańskiej radości przybliża szczegółowo w encyklice „Evangelii gaudium”, ale jest on obecny praktycznie w każdej jego wypowiedzi. Podkreśla, że chrześcijanin nie ma powodu do „pogrzebowego wyrazu twarzy”, ale zawsze winien być radosny, nawet w cierpieniu. Bo żyje w bliskości Pana i jest ciągle przez Niego obdarowywany, tylko powinien to dostrzegać.

Papież Franciszek wprowadza nas w chrześcijaństwo w sposób podstawowy, pokazując oczywistość wiary w Boga. Mówi, że w życiu człowieka wiary nie może być miejsca na rozpacz, załamanie, lęk. Aby tak było, trzeba być człowiekiem dziecięcego wprost zawierzenia – z całych sił, z całego serca uwierzyć w Jezusa Chrystusa i w prawdy, które On głosi.

Reklama

Radość płynąca z Ewangelii to wielki plan Ojca Świętego w stosunku do Kościoła powszechnego. Papież Franciszek jest człowiekiem bardzo konkretnym i dlatego swoje propozycje przedstawia także bardzo konkretnie w oparciu o swoją wiarę w Boga. Przekonuje, że wiara ułatwia podejmowanie decyzji, pomaga odnaleźć się w życiu, daje odwagę i sprawia, że człowiek nie jest samotny.

Trzeba więc zawierzyć Bogu całe swoje życie. Papież wie, o czym mówi, zna miłość Bożego Serca i dlatego z taką pewnością wiary zachęca nas do ufnego zawierzenia się Bogu.

Papież Franciszek swoją teologię pastoralną uprawia w sposób zwyczajny, przychodząc do człowieka i pokazując mu, jak ma żyć. Mówi wprost – niekiedy nawet dosadnie – że człowiek musi się mocno chwycić ręki Chrystusa, a On wskaże dalsze kroki postępowania. Ojciec Święty otwiera się szeroko i na chrześcijaństwo, i na braci. Z okna watykańskiego uważnie patrzy na cały świat. Widzi urzędy kościelne i biskupów, ale zauważa także dziecko na ręku matki i człowieka sparaliżowanego. Wszak Kościół ma wymiar powszechny.

Trzeba, byśmy zastanowili się nad swoją wiarą, nad chrześcijaństwem, nad swoją przynależnością do Kościoła. Niech postawa i słowa papieża Franciszka przyczynią się do rozwoju naszego życia duchowego i świadomości uczestniczenia w ważnej misji społecznej zleconej Kościołowi.

2015-01-08 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: wywiad z papieżem „na żywo” w lokalnej rozgłośni radiowej

[ TEMATY ]

Franciszek

Argentyna

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zamierza w najbliższą niedzielę udzielić wywiadu „na żywo” dla jednej z lokalnych rozgłośni radiowych w Argentynie. Informację tę potwierdził kierujący rozgłośnią ks. Joaquín Giangreco w rozmowie z argentyńskim portalem internetowym Nuevo Diario Web w Santiago del Estero.

Ks. Giangreco założył rozgłośnię radiową przed trzema laty jako kanał informacyjny dla jego parafii Campo Gallo w północnej Argentynie, rozciągającej się na obszarze pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. W poszukiwaniu funduszy na sfinansowanie tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczył ówczesny arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio – obecny papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję