Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek katedrze

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pożar

pomoc

katedra

Piotr Lorenc

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej. Wszystko przez akcję o nazwie „Dziesiątka buduje”, którą wymyśliła Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Projekt, nad którym patronat medialny roztoczyła „Niedziela Sosnowiecka”, zakładał podjęcie współpracy wszystkich sosnowieckich szkół podstawowych w celu pozyskania funduszy na ratowanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, strawionej pożarem, a także przybliżenie uczniom wagi dziedzictwa kulturowego.

Forma i sposób działania był dowolny, uzależniony tylko od możliwości i kreatywności nauczycieli i uczniów danej placówki. Dlatego też w sosnowieckich szkołach odbyły się specjalne lekcje, pogadanki, wyświetlano filmy historyczne, organizowano quizy, a nawet wyjazdy do katedry, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu i ilu trzeba starań, by przywrócić dawny blask kościołowi. Kościołowi, który jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także miejscem, w którym znajdują się bezcenne malowidła m.in. Włodzimierza Tetmajera, który jest także kuźnią patriotyzmu, o czym informują granitowe tablice na murach świątyni.

Reklama

Finał akcji odbył się 19 grudnia 2014 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 10. Wtedy to zebrana kwota – w sumie 10 166 zł – została przekazana na ręce bp. Grzegorza Kaszaka i ks. kan. Jana Gaika, proboszcza bazyliki katedralnej. Zakończenie akcji ubogaciła „Wieczernica jasełkowa” w wykonaniu uczniów SP nr 10 oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom projektu.

– Przybyłem do was z potrzeby serca, bowiem szkoła wykazała się wspaniałą inicjatywą – powiedział bp Grzegorz Kaszak. – Chodzi mianowicie o ratowanie perły Zagłębia Dąbrowskiego – kościoła katedralnego. Tak jak niegdyś świątynia była w rękach osób, które ją budowały i przyczyniały się do jej wspaniałego wystroju, tak dzisiaj, po pożarze, kościół jest w naszych rękach i od nas zależy czy uda się nam uratować świątynię i unikatowe, bezcenne malowidła krakowskich artystów. Wierzę, że nam się to uda, choć nie jest to łatwe zadanie. Ale wasza postawa mnie do tego przekonuje – powiedział do uczniów, rodziców i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie bp Grzegorz Kaszak.

Zadowolenia z przeprowadzonej akcji nie krył ks. kan. Jan Gaik: – Dziękuję uczniom i nauczycielom za włączenie się w dzieło odbudowy naszej świątyni. Naprawa kościoła przerasta możliwości parafii i gdyby nie pomoc setek ludzi dobrej woli, takich jak wy, kościoła nie udałoby się uratować. A tak to prace zabezpieczające idą pełną parą. Przymierzamy się do odbudowy dachu. Powstała już więźba nad prezbiterium i bocznymi kaplicami. Prace trwają, ale powtarzam, tylko dzięki wsparciu ludzi dobrej woli – podkreślił ks. Jan Gaik.

Reklama

W zakończeniu projektu wzięła udział Iwona Szumilas-Kasińska, która na początku grudnia 2014 r. była jeszcze dyrektorem sosnowieckiego Gimnazjum nr 16 biorącego udział w akcji, a pod koniec grudnia została pełnomocnikiem prezydenta Sosnowca ds. oświaty. – Jako doświadczony pedagog, zaangażowany w działalność charytatywną muszę powiedzieć, że Ksiądz Biskup zawsze może liczyć na sosnowiecką młodzież, bo szkoła ma nie tylko uczyć, ale również wychowywać. A wychowuje się najlepiej poprzez zaangażowanie młodych ludzi w konkretne zadania, tak jak miało to miejsce w przypadku projektu „Dziesiątka buduje” – powiedziała Iwona Szumilas-Kasińska.

Podsumowując akcję Małgorzata Wierzbicka – dyrektor SP nr 10 powiedziała, że sama się dziwi, że w tak krótkim czasie udało się zmobilizować tak wiele sosnowieckich szkół i że udało się zebrać tak dużą kwotę. – Nasza akcja nie była tylko lekcją historii i obywatelskich obowiązków. Pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na otaczające nas piękno zabytków. I śmiem twierdzić, że nam się to udało. Mam nadzieję, że zasiane ziarno przyniesie ewangeliczny plon – powiedziała Małgorzata Wierzbicka.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: my, kapłani, musimy być odważni. Jeśli nie teraz, to kiedy?

[ TEMATY ]

Watykan

pomoc

Rzym

abp Konrad Krajewski

ubodzy

Piotr Drzewiecki

My, kapłani, musimy być odważni. Jeśli nie teraz, to kiedy? - apeluje kard. Konrad Krajewski w rozmowie z włoskim dziennikiem "Avvenire". Papieski jałmużnik opowiada o wyjątkowo trudnej sytuacji i rosnących potrzebach osób ubogich i bezdomnych, jeszcze bardziej opuszczonych w czasie pandemii.

Jak podkreśla kard. Krajewski w rozmowie z dziennikiem, "Avvenire", ze względu na pustki na ulicach Rzymu, osoby ubogie i pozbawione dachu nad głową, znalazły się w jeszcze trudniejszej niż zazwyczaj sytuacji. "W tych dniach spotykamy wiele osób, które są głodne. Tak właśnie: głodne. Wcześniej nie słyszałem, by ktoś mówił mi: ojcze, jestem głodny" - mówi papieski jałmużnik, który każdego dnia przemierza ulice Wiecznego Miasta, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym. "Dzwoni do nas wielu proboszczów, w związku z rodzinami w trudnościach. A my jedziemy. Zawozimy warzywa, oliwę, przecier pomidorowy, mleko. (...) Osoby bezdomne przeżywają wielkie trudności. Nie mogą prosić o jałmużnę, ponieważ na ulicach nie ma nikogo. Bary, które cokolwiek im dawały, są zamknięte. Nie znajdują też otwartych łazienek. Teraz bardzo trudno jest im przeżyć. Nie mają nic zupełnie" - wyjaśnia hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję