Reklama

Niedziela Małopolska

Oj, Maluśki, Maluśki...

Finał VIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2014 odbył się w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Dedykowany był śp. ks. Piotrowi Klimczykowi, twórcy Festiwalu

Niedziela kielecka 2/2015, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

TER

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

W tym roku w Festiwalu uczestniczyły 144 „podmioty wykonawcze”. Ich liczba świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu Festiwalem oraz o spełnieniu podstawowych celów, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, jak również uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno.

Eliminacje odbywały się przez trzy dni w Szkole Katolickiej św. Stanisława Kostki. W tym roku dyrektorem festiwalu został ks. Andrzej Waligórski, a w skład jury weszła Urszula Frączyk, siostra ks. Piotra Klimczyka. Koncert rozpoczął się kolędą „Oj, Maluśki, Maluśki” w wykonaniu Wiktora Zwierzyńskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach. Następnie zaprezentowali się laureaci Festiwalu. – Wciąż dążymy do czegoś doskonalszego. Zostało nam powierzone trudne zadanie, ponieważ to, co robił ks. Piotr, było niesamowite. Robił to sam. Dziś szukamy ludzi, którzy nam pomogą i znajdujemy takich. Wiele osób mówiło, żeby nie kontynuować koncertów, ponieważ zabrakło postaci, która je stworzyła. Uważam jednak, że ludzie żyją w dziełach, i dlatego podjęliśmy tę inicjatywę – mówi ks. Andrzej Waligórski.

Reklama

Na zakończenie Festiwalu głos zabrał bp. Jan Piotrowski, który podziękował wszystkim za zorganizowanie tej wyjątkowej imprezy artystycznej. – Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla wszystkich, którzy tworzą Festiwal im. ks. Piotra Klimczyka. Byłem bardzo zasmucony na początku mojej obecności w Kielcach, gdy dowiedziałem się o śmierci tego utalentowanego kapłana. (...) Ale widocznie był potrzebny tam, w Bożej orkiestrze, w Bożych chórach, jako Boży muzyk. Zostawił po sobie tak piękne ślady – mówił Biskup, dodając, że życzy wszystkim organizatorom, wykonawcom, aby ks. Piotr był trwałym śladem inspirującym do rozwijania talentów.

Festiwal zakończył występ zespołu „Józefowe Kwiatki” i wręczenie nominacji do konkursu w Będzinie. Jednym ze sponsorów Festiwalu była „Niedziela Kielecka”.W kategorii soliści do lat 13 pierwsze miejsce zajął Wiktor Zwierzyński. W kategorii soliści powyżej lat 13 główną nagrodę odebrała Sylwia Zelek. Najlepszym zespołem do lat 13 okazał się zespół „Dwudziestka Piątka” z Kielc, a w kategorii wyższej zespół „Konsonans”. W kategorii zespoły ludowe pierwsze miejsce zajęło „Echo Łysicy” z Bielin, a w kategorii chóry – „Dziki Chór” z Kielc. Grand Prix zdobyła grupa teatralna „Cymes”.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: Jubileuszowy koncert „Złote Gody Festiwalu”

[ TEMATY ]

koncert

Zakopane

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Złote Gody Festiwalu

Fot. Regina Korczak-Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG

W czwartkowy wieczór 23 sierpnia w namiocie festiwalowym odbył się wyjątkowy koncert „Złote Gody Festiwalu”, podczas którego osoby najdłużej związane z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wspominały pierwsze lata festiwalu oraz początki swojej pracy na tym najważniejszym i największym kulturalnym wydarzeniu pod Giewontem.

Koncert rozpoczął dźwięk trombit rodziny Haniaczyków, która na zakopiańskim Festiwalu obecna była od początku jego istnienia. Po krótkim występie zakopiańskiego zespołu „Giewont” z Olczy, historię imprezy przedstawili wieloletni konferansjerzy - Stanisława Szostak-Berda i Andrzej Jakubiec Kubosek. O swoich festiwalowych wspomnieniach opowiedzieli: Anna Naglak, Anna Karpiel-Urbaniak, Józef Pitoń, Ryszard Sikora, Jan Karpiel Bułecka, Zofia Stanuch, Andrzej Haniaczyk, Anna Chowaniec-Stasińska, Marcin Zubek, ks. Władysław Zązel oraz Franciszek Bachleda-Księdzulorz. Ta część koncertu miała formę „góralskich posiadów”. W części oficjalnej z okazji jubileuszu burmistrz Zakopanego Leszek Dorula uhonorował osoby, które współtworzyły to wyjątkowe wydarzenie. Pamiątkowe „złote serca” z rąk burmistrza oraz jego zastępców Agnieszki Nowak-Gąsienicy i Wiktora Łukaszczyka otrzymali dyrektorzy festiwalu, konferansjerzy, jurorzy, pracownicy biura festiwalowego, tłumacze, autorzy plakatów i nagród, dziennikarze, a także instytucje wspierające Festiwal. Lista była bardzo długa, bo też przez pół wieku wiele osób wniosło swój wkład w kultywowanie tej pięknej tradycji góralskiego międzynarodowego święta.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję