Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłański opłatek w Drohiczynie

23 grudnia 2014 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie kapłani z całej diecezji drohiczyńskiej zgromadzili się wokół pasterza – bp. Tadeusza Pikusa, by złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem

Niedziela podlaska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

opłatek

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Rozpoczęło się od gromkiego „Dzisiaj w Betlejem”, w którym zabrzmiały mocne, męskie głosy kapłanów. Zebranych powitał bp Tadeusz Pikus słowami: „Jako kapłani gromadzimy się w tej rodzinie kapłańskiej, rodzinie osób pełniących misję Tego, który się narodził w Betlejem”. Ksiądz Biskup w pierwszych słowach powitał biskupa seniora Antoniego Dydycza, a następnie wikariuszy generalnych ks. Zbigniewa Rostkowskiego, ks. Stanisława Ulaczyka i rektora WSD Tadeusza Syczewskiego. Nawiązując do trwającego Roku Życia Konsekrowanego, mówił o potrzebie modlitwy za osoby powołane do życia kapłańskiego i zakonnego. Upominał, by ewangelizować zawsze i wszędzie słowem i przykładem własnego życia. Przedstawił też krótko zadania duszpasterskie na 2015 r. Następnie głos zabrali: kanclerz Kurii ks. Zbigniew Rostkowski, rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, ekonom diecezjalny ks. Andrzej Krupa, asystent diecezjalny KSM, zaangażowany w organizację Światowych Dni Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki i dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski.

Reklama

Po zakończeniu tej nieco organizacyjnej części spotkania notariusz Kurii ks. Jarosław Rzymski odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pańskim. Ponownie głos zabrał bp Tadeusz Pikus, który – wpatrując się w Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane w tym roku pod hasłem: „Pokój jest w nas”– mówił: „Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światełka Pokoju to temat zadanie. Wiele jest w nas strachu, lęku, niepokoju, ale jest Ktoś, kto przynosi pokój, który nie jest z tego świata – ten pokój daje Chrystus. Nie zmieni to naszej codzienności, ale zmieni nas, byśmy mieli w sobie Boży pokój i umieli przekazywać go innym”. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę, że teraz kiedy wokół organizowanych jest wiele spotkań opłatkowych, w urzędach, instytucjach, kapłani powinni uczestniczyć w tych spotkaniach, by nieść światło Ewangelii.

Następnie Pasterz diecezji pobłogosławił opłatki, a kapłani, łamiąc się nimi, składali sobie życzenia. W imieniu wszystkich księży życzenia na ręce biskupów Tadeusza Pikusa i Antoniego Dydycza złożył ks. Mieczysław Rzepniewski. Spotkanie zakończyła agapa.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za zamordowanych 25 lat temu księży

[ TEMATY ]

kapłan

www.atopolskawlasnie.com

Ks. Sylwester Zych

Ks. Sylwester Zych

Za ojczyznę i zamordowanych 25 lat temu w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach księży Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha modlono się 21 czerwca w kaplicy sióstr zmartwychwstanek w Kętach. Po liturgii wykład na temat „blasków i cieni wyborów w 1989 roku” oraz zamordowanych w tamtym czasie „przez nieznanych sprawców” kapłanów wygłosił dr. hab. Jarosław Szarek – historyk, publicysta, pracownik z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Mszę św. w kaplicy sióstr zmartwychwstanek sprawował o. Ireneusz Wawryszczuk OFM, zakonnik z kęckiego klasztoru franciszkanów reformatów. W kazaniu przypomniał słowa św. Jana Pawła II o tym, że należy dbać o kulturę narodu, gdyż wartość ta może wyprowadzić z rozpaczy i skutecznie budować tożsamość narodu. Zwrócił w tym kontekście uwagę na to, że od czasu oświecenia myśl europejska stara się programowo odrzucić Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję