Reklama

Niedziela Lubelska

Nowy doktor honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Niedziela lubelska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

kardynał

nagroda

Agnieszka M. Kowalczyk

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł
doktora honoris causa KUL

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, witając gości 8 grudnia 2014 r., podkreślał wyjątkowość wydarzenia i znaczenie nadania tytułu. Wskazywał, iż w całej, niemal stuletniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zwyczaj wyróżniania doktoratem honorowym utrwalił się. – Tą najwyższą godnością akademicką nasz uniwersytet honoruje osoby zasłużone w nauce, religii i kulturze, odznaczające się niekwestionowanym autorytetem i postawą moralną – podkreślał. Ksiądz Rektor wyraził radość, że kolejną postacią, która wiąże się w ten sposób z lubelską wszechnicą, jest kard. Coccopalmerio – ceniony i zasłużony pasterz Kościoła katolickiego, człowiek oddany najwyższym wartościom, zaangażowany w upowszechnianie i roztropną reformę prawa kanonicznego. Jak czytamy w uchwale, kard. Francesco Coccopalmerio przez kierowanie pracą Papieskiej Rady Tekstów Prawnych wnosi wielki wkład w kształtowanie Kościoła jako wspólnoty, w której zbawienie dusz jest najwyższym prawem; jako kardynał i kanonista staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny; aktywnie obecny w środowisku polskich kanonistów, promuje ich dorobek naukowy w Stolicy Apostolskiej oraz w ośrodkach naukowych całego świata.

Reklama

Przybliżając postać uhonorowanego kardynała, ks. prof. Józef Krukowski przypomniał, że laureat urodził się we Włoszech w 1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI. Ukończył studia doktoranckie z zakresu prawa kanonicznego oraz prawa, a także uzyskał licencjat z teologii moralnej. Ks. prof. Krukowski zwrócił uwagę na cztery zasadnicze obszary odpowiedzialności kard. Coccopalmerio w kontekście prac wykonywanych przez niego jako przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Kardynał odpowiedzialny jest za dokonywanie autentycznej wykładni norm prawnych zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego – dla Kościoła łacińskiego i w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich; za kontrolę aktów prawnych stanowionych przez inne dykasteria Kurii Rzymskiej; za wydawanie orzeczeń; oraz za udzielanie opinii doradczych i wyjaśnianie wątpliwości dotyczących sprawowania władzy wykonawczej. Laudator podkreślił też zaangażowanie Księdza Kardynała w dyskusję nad aksjologicznymi aspektami prawa. – Godność doktora honoris causa jest wyrazem naszego uznania dla twoich wybitnych osiągnięć w pracy organizacyjnej i naukowej, a jednocześnie naszej głębokiej wdzięczności za wkład do pracy dla dobra wspólnego osoby ludzkiej, odkupionej przez Chrystusa – podkreślał ks. Krukowski.

Po przyjęciu tytułu kard. Coccopalmerio wygłosił referat nt. tożsamości prawa kanonicznego. Poruszył w nim problematykę związaną z postrzeganiem prawa przez osobę oraz relację w stosunku do jego norm. Jak podkreślał, prawo kanoniczne, podobnie jak prawo w sensie ogólnym, niełatwo jest pojmowane jako przedmiot miłości. Postulował, by powrócić do pierwotnego sensu i odzyskać szacunek do prawa, a w związku z tym umiłować je. Zaznaczył przy tym, że nie zrozumie się norm prawa bez zrozumienia obowiązku, tego zaś nie zrozumie się bez zrozumienia prawa i bez zrozumienia osoby. Wnioskując, stwierdził, że tam gdzie istnieje prawo, istnieje także obowiązek; „nie istnieje obowiązek poszanowania i świadczenia dobra, ale istnieje osoba, która ma życiową konieczność poszanowania i świadczenia dobra”; a obowiązek stanowi odpowiedź jednej osoby na prawo drugiej osoby.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do kard. Simoniego: dziel się Dobrą Nowiną w Medziugoriu

[ TEMATY ]

kardynał

Franciszek

Medjugorie

Włodzimierz Rędzioch

„Jedź do Medziugoria. Dziel się Dobrą Nowiną” - takie słowa usłyszał od Franciszka kard. Ernest Simoni, po tym, jak poprosił papieża o pozwolenie na wyjazd do miejsca domniemanych objawień Matki Bożej w Bośni-Hercegowinie. 3 sierpnia sędziwy albański purpurat odprawił tam Mszę św. dla 50 tys. uczestników festiwalu młodych.

W homilii wyznał, że jeszcze jako ksiądz bardzo pragnął odwiedzić Medziugorie i odprawić tu Mszę. Dlatego jest bardzo szczęśliwy z zaproszenia do głoszenia tam Dobrej Nowiny. Czuje, że „niebo jest otwarte nad tym miejscem i zstępują na nie aniołowie, ponieważ radują się z wami na tym wielkim spotkaniu, gdyż jesteście na nim razem z Panem. To wielka radość dla nas, że uczestniczymy w nim razem w obecności żywego Jezusa Chrystusa” - mówił do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję