Reklama

Niedziela Kielecka

Rok Życia Konsekrowanego

W diecezji kieleckiej, podobnie jak w całym Kościele, od pierwszej niedzieli Adwentu 2015 r. do 2 lutego 2016 r. trwa Rok Życia Konsekrowanego. Uroczysta inauguracja w bazylice kieleckiej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, miała miejsce 13 grudnia 2014 r. W tym dniu na modlitwach i konferencji spotkali się także przedstawiciele zakonów, zgromadzeń i indywidualnych form życia konsekrowanego. Bp Jan Piotrowski wyznaczył dekretem kościoły, gdzie można uzyskać odpust zupełny, ruszyła także sztafeta modlitwy.

Odpust zupełny z racji Roku Życia Konsekrowanego można uzyskać pod zwykłymi warunkami (tzn. odbycia sakramentalnej spowiedzi, przyjęcia Komunii św. i modlitwy w intencjach Ojca Świętego) w diecezjalnych dniach poświęconych życiu konsekrowanemu i w uroczystościach organizowanych z racji Roku Życia Konsekrowanego.

Reklama

Odpust można otrzymać w bazylice katedralnej w Kielcach oraz w następujących kościołach: bazylice Grobu Bożego w Miechowie, bazylice św. Marcina w Pacanowie, bazylice Narodzenia NMP w Wiślicy, w kościołach: Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, Narodzenia NMP w Piekoszowie, Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie. Odpust zupełny można uzyskać również we wszystkich kościołach klasztornych albo kaplicach klasztorów klauzurowych poprzez publiczne odmówienie Liturgii Godzin lub pobożne rozważanie zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.

Diecezjalną sztafetę modlitwy w Roku Życia Konsekrowanego zainaugurowała w trzecią niedzielę Adwentu wspólnota sióstr albertynek w Domu Księży Emerytów w Kielcach. W sztafetę włączą się zakony klauzurowe, świeckie osoby konsekrowane, parafie, zakonnicy, a zakończą ją żeńskie zgromadzenia zakonne. Elementem sztafety modlitwy jest przede wszystkim adoracja Najświętszego Sakramentu.

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego odbyła się podczas Mszy św. w bazylice katedralnej, którą wraz z bp. Janem Piotrowskim koncelebrowali m.in. biskup senior Kazimierz Ryczan, kanclerz kurii ks. Andrzej Kaszycki, rektor WSD ks. Paweł Tambor. – W diecezji kieleckiej istnieją wszystkie formy życia konsekrowanego i dobrze się one rozwijają. Podczas pasterzowania bp. Kazimierza Ryczana zrodziło się wiele form indywidualnych życia konsekrowanego – przypomniał przed Mszą św. ks. prał. Tomasz Rusiecki, referent Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Reklama

– To wasza obecność w świecie czyni Kościół wiarygodnym oraz inspiruje powołanych do wejścia na drogę życia konsekrowanego – mówił do osób konsekrowanych bp Jan Piotrowski. W homilii przypomniał genezę Roku Życia Konsekrowanego, obchodzonego zgodnie z decyzją papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu, przypomniał bogactwo form życia konsekrowanego i zawierzył je opiece Maryi. – Zawierzam Rok Życia Konsekrowanego, każdą i każdego z Was Maryi Dziewicy, słuchającej i kontemplującej, pierwszej uczennicy swego Syna – mówił biskup kielecki.

Podkreślał, że Ojciec Święty w Liście do osób konsekrowanych prosi, aby Rok Życia Konsekrowanego przeżywać jako łaskę i kreśli perspektywę pracy duchowej, którą wyznaczają słowa: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja” oraz aby w tym szczególnym czasie wzbudzić w sobie refleksję, czego od nas żąda Bóg? Ksiądz Biskup zachęcał także do rozważania przykładów świętych i błogosławionych, a szczególnie św. Teresy z Avila. Stwierdził również, że „poświęcenie życia Bogu i złożenie ślubów są najgłębszym wyrazem oddania się Bogu”.

Z kolei spotkanie ponad 250 delegatów z zakonów, zgromadzeń i indywidulanych form życia konsekrowanego trwało w Kielcach od rana. Rozpoczęła je Jutrznia w Wyższym Seminarium Duchownym, odbyła się tam także adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie z bp. Janem Piotrowskim.

Konferencję w kaplicy seminaryjnej wygłosił kapucyn o. Adam Włodarczyk. Mówił m.in. o wzbudzanie dobrych relacji i miłości pomiędzy członkami wspólnot zakonnych, ale i między ludźmi („gdy nie ma relacji, zabraknie wątków rozpalenia miłością naszych dzieł” – zauważył) oraz o formach wkraczania Jezusa w ludzkie życie. Podkreślał m.in. znaczenie ikon w kontemplacji tajemnicy Jezusa, odwoływał się do wielu tekstów ewangelicznych.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: Msza św. i koncert na zakończenie Roku Wiary

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

Przemyśl

Marek Łabuński

Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika w archikatedrze w Przemyślu uroczyście zakończy Rok Wiary w archidiecezji przemyskiej. Wieczorem w kościele karmelitów bosych odbędzie się koncert zatytułowany „Droga wiary”. Swoją obecność zapowiedział na nim również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza św. w bazylice archikatedralnej rozpocznie się o 11.30 i będzie połączona z Pielgrzymką Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji ich święta patronalnego. Z kolei o 19.00 w kościele karmelitów bosych w Przemyślu odbędzie się koncert zatytułowany „Droga Wiary”. Na nim również będzie obecny abp Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję