Reklama

Niedziela Sandomierska

Już tylko 560 dni

Z kalendarza wynika, że do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Polsce (ŚDM) zostało 560 dni. Przygotowania do nich zaczynają nabierać rozpędu. Jest to ogromne wyzwanie organizacyjne, dlatego przygotowania w Krakowie i w innych diecezjach do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się na dobre. Jest to wielkie święto młodych z całego świata, w którym uczestniczyć będzie wiele różnorodnych ruchów i wspólnot kościelnych ze wszystkich kontynentów. Kulminacyjną częścią ŚDM jest spotkanie z Ojcem Świętym.

Jednak pierwsza część to Dni w diecezjach, które określa się jako Tydzień Misyjny. Będzie on trwał od 20 do 25 lipca 2016 r. I dlatego w diecezji przygotowuje się nie tylko młodzież, ale również rodziny, które będą miały okazję podjąć młodych z różnych stron świata w swoich domach. Już dzisiaj możesz wyrazić chęć przyjęcia młodych gości, a już wkrótce rozpocznie się rekrutacja wolontariuszy.

Czuwanie Młodych

Reklama

W kilkunastu kościołach naszej diecezji młodzi modlili się o dobre przygotowanie do ŚDM. Łącznie pewnie kilkaset osób 19 grudnia wieczorem łączyło się spotykając z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez udział w spotkaniach modlitewnych „Serce 2.0”. Wszystkim przyświecały te same słowa Jezusa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Organizujący takie czuwanie w Osieku ks. Marcin Grzyb informuje: – W ramach przygotowań organizujemy adoracje co trzeci piątek miesiąca. Mają one pokazać, że do wielkich rzeczy trzeba się dobrze przygotować – razem jako wspólnota, ale i osobiście. Potrzeba też modlitwy, aby wspomagać wszystkich zaangażowanych w to dzieło. Pośród różnych codziennych obowiązków młody człowiek musi się na chwilę zatrzymać. Nie pomogą w tym komputer, telewizor czy telefon, ale Kościół. Dlatego wychodzimy im naprzeciw dając okazję do chwili refleksji. Młodzież przyznaje, że jest im potrzebna ta chwila, by spotkać się z Bogiem, ale też i z rówieśnikami. Jest to dobrze spędzony czas i bardzo owocny, a przy tym także dorośli są zbudowani postawą młodych.

Justyna Biało, uczestnicząca w takim spotkaniu w katedrze, mówi: – We wszystkim co robimy najważniejszy jest Jezus. Spotykamy się, by chwilę odpocząć, wyciszyć się, porozmawiać z Nim, oddać Mu swoje problemy, a także wychwalać Go naszym śpiewem, dziękując za Jego miłość. Głównym celem tych comiesięcznych spotkań jest przygotowywanie się do Światowych Dni Młodzieży. Myślę, że jest to świetna inicjatywa, która łączy młodzież. Zapraszamy w każdy trzeci piątek miesiąca. Pan Jezus czeka na nas wszystkich! – zachęca Justyna.

W każdy trzeci piątek miesiąca w naszej diecezji Czuwania Modlitewne będą się odbywać w następujących kościołach: Gawłuszowice, Skopanie, Wola Baranowska, Gorzyce, Janów Lubelski (w obu kościołach), Klimontów, Osiek, Modliborzyce, Nisko (św. Jana Chrzciciela), Iwaniska, Ostrowiec Świętokrzyski (parafia Miłosierdzia Bożego), Ćmielów, Połaniec (św. Marcina), Pysznica, Raniżów, Jeżowe, Sandomierz (katedra), Stalowa Wola (Matki Bożej Królowej Polski), Staszów (św. Barbary), Szewna, Łagów, Nowa Dęba (parafia Podwyższenia Krzyża), Tarnobrzeg (św. Barbary), Zarzecze, Lipa, Dwikozy i Chwałowice. Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 stycznia.

Strefa Modlitwy

Reklama

Głównym źródłem, z którego młodzież czerpie inspiracje i przez które się organizuje, jest Internet. Odpowiedzialna za Fanpage ŚDM Patrycja Bartochowska wyjaśnia: – Na Fanpage Centrum ŚDM diecezji sandomierskiej znajdziemy informacje o zaangażowaniu się naszej diecezji w Światowe Dni Młodych. Podawane tam informacje przybliżą do działań, które stoją dla młodych otworem – począwszy od zaangażowania się w Czuwania, aż do zgłoszenia się do wybranej sekcji wolontariatu. Niedawno pojawiła się także Strefa Modlitwy, do której każdego zapraszamy.

– Strefa Modlitwy jest miejscem, do którego chcemy zaprosić jak najwięcej osób, aby swoją modlitwę, post, bądź dobry uczynek ofiarowały w intencji ŚDM – informuje Olga Surma. – Jest ona skierowana do wszystkich, starszych i młodszych, duchownych i świeckich, tych zapracowanych i tych z nadmiarem wolnego czasu. Na pytanie, jak wejść w Strefę Modlitwy, Olga odpowiada: – Nic prostszego. Trzeba wejść na stronę: www.strefa-sdmsandomierz.pl. Potem wybrać konkretny dzień i formę modlitwy, zrealizować zaproponowane tam postanowienie i co ważne opowiedzieć o tym przynajmniej jednej osobie, zapraszając ją tym samym do udziału w projekcie.

I dar materialny

Ideę Światowych Dni Młodzieży można propagować nie tylko modlitewnie. Papieskie Dzieła Misyjne, duszpasterstwo młodzieży oraz diecezjalna Caritas zorganizowały akcję pomocy kolegom i koleżankom na Ukrainie. Jej koordynator, ks. Daniel Koryciński, wyjaśnia: – W październiku i listopadzie w szkołach i parafiach całej diecezji trwała zbiórka przyborów szkolnych i zabawek na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy. Stało się to dobrą okazją do podjęcia konkretnych czynów miłosierdzia oraz pomocy dzieciom i młodzieży na Kresach. W akcję zaangażowane były prawie wszystkie szkoły i parafie z terenu diecezji. Zebrano kilka tysięcy różnego rodzaju przyborów szkolnych i kilkaset zabawek. Wszystkie te dary trafiły do wielu wspólnot szkolnych i parafialnych archidiecezji lwowskiej za pośrednictwem kapłanów i sióstr pracujących na terenie Ukrainy – podkreśla ks. Koryciński.

Folder informacyjny

Odpowiedzialni za organizację przedsięwzięcia chcieli też dotrzeć z informacją do wszystkich rodzin w diecezji. Został opracowany specjalny folder, który kapłani chodzący z wizytą duszpasterską zostawiają w każdej rodzinie. Możemy w nim znaleźć krótkie informacje dotyczące historii, idei i celu ŚDM, peregrynacji Symboli ŚDM czy przebiegu samego spotkania w 2016 r. Broszura zawiera również prośbę skierowaną do rodzin o podjęcie współpracy w celu przyjęcia do swojego domu młodych pielgrzymów przybyłych na spotkanie. Jest także wołanie o włączenie się w organizację jako wolontariusze. Całość kończy modlitwa, która dobrze, by była stałą praktyką w każdej rodzinie.

Peregrynacja Symboli

Pielgrzymka Krzyża ŚDM oraz kopii obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego) jest bardzo ważną formą duchowego przygotowania do spotkania. 14 grudnia ub.r. symbole przyjechały z Czech do Polski i rozpoczął się nowy etap peregrynacji. W naszej diecezji Symbole ŚDM będą wędrować przez wszystkie dekanaty od 19 kwietnia do 2 maja.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP oficjalnym nadawcą telewizyjnym ŚDM 2016

[ TEMATY ]

telewizja

ŚDM w Krakowie

BOŻENA SZTAJNER

Światowe Dni Młodzieży będą transmitowane przez Telewizję Polską, która także wyprodukuje międzynarodowy sygnał emisyjny z tego ważnego wydarzenia – przewiduje porozumienie podpisane w poniedziałek 2 lutego przez kard. Stanisława Dziwisza w imieniu Archidiecezji Krakowskiej i prezesa Juliusza Brauna w imieniu TVP.

Ze względu na rangę Światowych Dni Młodzieży, które będą odbywać się w Krakowie w lipcu 2016 r. z udziałem Ojca Świętego Franciszka, Archidiecezja Krakowska i TVP zadeklarowały ścisłą współpracę nie tylko podczas samych Dni, ale i w okresie poprzedzającym.

CZYTAJ DALEJ

Czy słońce czy deszcz pielgrzymi nie rezygnują [41. PPW - dzień 2]

2021-08-04 22:00

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej, 18 - karmelitańskiej i 41 - stałej, z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję