Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie opłatkowe samorządowców

Podtrzymując już wieloletnią tradycję przedświątecznych spotkań, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski spotkał się 19 grudnia 2014 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy z samorządowcami naszego regionu. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydenci, starostowie, burmistrzowie, wójtowie oraz przewodniczący rad miast i gmin naszej diecezji. W spotkaniu uczestniczył również bp Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy oraz przedstawiciele legnickiego duchowieństwa.

Zebranych powitał ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, który podziękował za przybycie oraz nawiązał do historii opłatkowych spotkań, jakie przez lata odbywały się w różnych miejscach diecezji legnickiej. – Jesteście wspólnotą ludzi, która na terenie Dolnego Śląska, a szczególnie na terenie naszej diecezji jest odpowiedzialna za sprawy społeczne, samorządowe – mówił ks. Lisowski. – Jesteście przedstawicielami tej naszej małej ojczyzny. Cieszę się, że przyjęliście zaproszenie i możemy tutaj razem być – kontynuował.

Reklama

Bp Zbigniew Kiernikowski, zwracając się do zebranych, poruszył temat szeroko rozumianej sprawiedliwości. – Nas wszystkich, którzy mamy do czynienia z rzeczywistością społeczną, z relacjami między ludźmi, sprawa sprawiedliwości mocno dotyka. Jest często ciężarem i czasem też okazją do tego, że nie zawsze dopełniamy tej sprawiedliwości – mówił. Przedstawiając historię św. Józefa – męża sprawiedliwego, mówił, iż sprawiedliwość Boża różni się od tej naszej ludzkiej sprawiedliwości. – My, jako wierzący, rozumiemy, że z powodu grzechu jesteśmy ludźmi, którzy być może zasługują na różne pochwały, nagrody, ale na pewno w miarę tego jak rozwija się nasza wiara, każdy z nas może powiedzieć, że zasługuje na karę i ostatecznie na karę śmierci. Jezus tę śmierć przyjął na siebie, by pokazać, że to, co jest w tym wymiarze ludzkiej nieprawości, jest bramą do uzyskania tego, że Bóg zbawia grzesznika. Bóg weźmie naszą niesprawiedliwość na siebie i będzie uzdalniał nas, byśmy niezależnie od tego, jakie pełnimy funkcje, jaki był czy jest przebieg naszej historii, obwieszcza i mówi, że Pan jest sprawiedliwością. I to nas uzdalnia do tego, byśmy nie tylko dochodzili swego, nie tylko dzielili się, jak uważamy według naszej sprawiedliwości, ale byśmy czasem umieli ulegać temu, czym jest ludzka niesprawiedliwość, czym jest wykorzystanie, czym jest dzielenie się aż do tego, co w oczach świata może być widziane jako niesprawiedliwość – mówił. – Niech dzisiaj ten Bóg będzie z nami, jako Ten, który nas usprawiedliwia i uzdalnia do tego, że nie będę ciągnął ku sobie, tylko wychodzę ku drugiemu człowiekowi. Z przebaczeniem, otwartą ręką i życzliwością. „Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie”. Niech Pan przybędzie i będzie wśród nas – powiedział na zakończenie Biskup legnicki.

W imieniu samorządowców, głos zabrał Krzysztof Skóra, legnicki radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Zostaliśmy wybrani po to, by pomagać wszystkim, którzy nas wybrali. Aby wszelkie sprawy, które leżą na sercu mieszkańcom naszego regionu, starać się polepszyć i naprawiać, sprawiać, aby były mniej uciążliwe. Wiemy jednak, jak trudno jest te sprawy realizować. Dlatego, odwołując się do słów św. Pawła: „Daj mi, Panie Boże, światłe oczy serca” (Ef 1,18), potrzebne są każdemu z nas światłe oczy serca, aby móc nie tylko realizować przepisy prawa i różne projekty, ale byśmy tymi światłymi oczami serca, widzieli potrzeby tych ludzi, którzy nas wybrali. Jeżeli te słowa będą leżały nam na sercu, to myślę, że sprawy w gminach, miastach, powiatach czy województwie będą szły w dobrym kierunku – mówił Krzysztof Skóra.

Po oficjalnych życzeniach zgromadzeni przełamali się opłatkiem, składając jeszcze indywidualnie życzenia. Radość przedświątecznego spotkania została przedłużona przy świątecznie przystrojonym stole, dając okazję do dalszych wspólnych rozmów i poznania się.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie spotkanie opłatkowe

Przed samymi świętami Narodzenia Pańskiego w naszych parafiach było bardzo wiele zajęć duszpasterskich. Kapłani wiele godzin spowiadali, troszczyli się o zbudowanie żłóbka, ustalali ostatnie szczegóły świątecznych uroczystości. Jednak 21 grudnia ub.r. nasi duszpasterze przerwali na chwilę swe zajęcia i spotkali się w Paradyżu na wspólnej modlitwie i dzieleniu się opłatkiem. Spotkaniu przewodniczył bp Stefan Regmunt

Obok biskupa diecezjalnego w spotkaniu uczestniczyli bp Adam Dyczkowski, bp Tadeusz Lityński i bp Paweł Socha. Przyjechało także wielu księży na czele z ks. inf. Romanem Harmacińskim. Na początku biskupi i kapłani zebrali się w kościele seminaryjnym na wspólnej modlitwie Liturgią Godzin. Był to także czas na przedświąteczną spowiedź. Później rektor seminarium poprowadził krótkie rozważanie bożonarodzeniowe zakończone świątecznymi życzeniami.
– Dziś Pan przywołuje nas tutaj, by nas nawzajem spotkać, spytać o nasze kapłaństwo i Jego narodzenie poprzez naszą posługę. Nasze spotkanie opłatkowe ma w tym miejscu szczególny wydźwięk, bo wracamy do korzeni – podkreślił ks. dr Paweł Łobaczewski, rektor seminarium.
Na koniec przemówił bp Stefan Regmunt. Ksiądz Biskup w swoim słowie nawiązującym do tajemnicy Narodzenia Pańskiego wskazał na codzienne wyzwania stojące przed kapłanami. – W tym ważnym i szczególnym miejscu chcę wyznać wobec księży, że jesteście po Bogu najważniejszą grupą, która to Boże Narodzenie urzeczywistnia i przyczynia się do tego, by to Boże Narodzenie było obecne w naszych rodzinach i życiu osobistym ludzi. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wam za to, że w tylu miejscach jesteście świadkami Bożej miłości – zaznaczył bp Stefan Regmunt.
Jednocześnie Ksiądz Biskup wskazał na najważniejsze zadania stojące przed naszym Kościołem diecezjalnym w nowym roku. – Z tą mocą, którą otrzymujemy od Syna Bożego, będziemy podejmowali nowe obowiązki w 2014 r. Wśród nich szczególnie uświadamiamy sobie, że czekają nas kanonizacja bł. Jana Pawła II, a także 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna – podkreślił bp Stefan Regmunt.
Po życzeniach bp Stefan Regmunt poświęcił opłatki, które klerycy przekazali zgromadzonym kapłanom. Każdy miał czas na to, by podejść do księży biskupów i innych współbraci oraz przekazać świąteczne życzenia. Spotkanie zakończyło się braterską agapą w refektarzu seminaryjnym.

CZYTAJ DALEJ

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję