Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wigilie dla potrzebujących

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 8

[ TEMATY ]

wigilia

Adam Tarnowski

W wigilii w hali Dorjan w Sosnowcu wzięło udział ponad 350 osób

W wigilii w hali Dorjan w Sosnowcu wzięło udział ponad 350 osób

Trzysta pięćdziesiąt osób potrzebujących wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, którą 22 grudnia 2014 r. w hali Dorjan zorganizowała Caritas diecezji sosnowieckiej wspólnie z sosnowieckim MOPS-em. Z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta przełamał się opłatkiem i złożyli dodające otuchy życzenia bp Grzegorz Kaszak i Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pasterz Kościoła sosnowieckiego życzył zebranym znalezienia drogi do Boga, która prostuje najbardziej poplątane ścieżki życia. – Pragniemy być wsparciem dla osób, które przeżywają Wigilię, święta Bożego Narodzenia samotnie lub w skromnych warunkach. Zapraszając was tutaj pragniemy wam powiedzieć, że jesteście ważni dla Kościoła, dla władz samorządowych, nie dlatego, że nie powodzi wam się w życiu, ale dlatego, że każdy człowiek jest ważny. A najlepiej tę prawdę ukazują właśnie święta Bożego Narodzenia – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Na stołach zagościły tradycyjne świąteczne potrawy: kompot z suszonych owoców, barszcz czerwony z uszkami, ryba i kapusta, a także ciasta. Nie zabrakło oczywiście kolęd, których śpiew animował zespół absolwentów sosnowieckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa. Wkład w organizację wigilii mieli także młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas oraz wolontariusze MOPS-u, którzy posługiwali przy stołach. Podczas wigilii harcerze z sosnowieckiej Chorągwi przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Każdy z uczestników wigilii otrzymał także paczkę z żywnością, która na pewno sprawiła, że święta były nieco bardziej radosne i obfitujące w to, czego na co dzień brakuje.

Oczywiście wigilii dla potrzebujących było znacznie więcej. Dla przykładu w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu ks. Stanisławowi Litwie udało się po praz pierwszy zorganizować wigilię, którą mieszkańcy parafii przygotowali dla potrzebujących. – Zaczęliśmy od życzeń i przełamania się opłatkiem. Następnie na placu kościelnym miał miejsce świąteczny poczęstunek przy wtórze kolęd śpiewanych przez zespół z Limanowej. Nic nie musiałem kupować, o wszystko zatroszczyli się parafianie. Był bigos, kapusta z grzybami, pierogi, ciasto, a przede wszystkim bożonarodzeniowa atmosfera. Myślę, że na przyszły rok powtórzymy to dzieło – powiedział ks. Stanisław Litwa.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze wigilie ludzi wolnych

Niedziela toruńska 52/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

wojsko

wigilia

Stefan Szostkiewicz, Archiwum rodziny Szostkiewicz

Wigilia żołnierzy 4. Pułku L otniczego w Toruniu w 1924 r.

Wigilia żołnierzy 4. Pułku L otniczego w Toruniu w 1924 r.

Kilka pokoleń „urodzonych w niewoli, okutych w powiciu” do życzeń składanych przy opłatku dołączało i to, by następne święta obchodzić w wolnej Polsce. Na Pomorzu spełniło się ono najpóźniej, bo w 1920 r. Gdy poniosły klęskę zaborcze Prusy, a wróg ze wschodu został odparty, tym wymowniej podczas pierwszych Wigilii wolnych Polaków brzmiały słowa: „Bóg się rodzi, moc truchleje”

W Pinczynie k. Starogardu 19 grudnia 1920 r. „odegrały dzieci szkolne po raz pierwszy jasełka (…). Polskie słowa i polskie kolędy uroczyście brzmiały w ustach dzieci wyzwolonych od nauki we wrogim języku - czytamy w «Pielgrzymie». -Kazimierze Głazikównie [nauczycielce] należy się uznanie i wdzięczność za starania, których nie szczędzi, aby polskiej dziatwie wynagrodzić stracone lata niewoli”. W toruńskim „Słowie Pomorskim” autor „Myśli wigilijnych Pomorzanina” raduje się: „To czego dziad nie doczekał, czego ojciec daremnie pragnął, wnuk i syn oglądają na własne oczy”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję