Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 6

Watykan

Ali Agca odwiedził grób Papieża

Płatny morderca z Turcji w obecności kamer 27 grudnia ub.r. złożył kwiaty na grobie św. Jana Pawła II. Mehmet Ali Agca przyjechał do Watykanu w 31. rocznicę spotkania z Papieżem, który odwiedził swojego niedoszłego zabójcę w rzymskim więzieniu Rebibbia. Agca złożył na grobie Papieża dwa bukiety białych róż. Towarzyszyli mu reporterzy włoskiej agencji prasowej Adnkronos. Zamachowiec twierdzi, że strzelając do Papieża, wypełnił trzecią tajemnicę fatimską.

13 maja 1981 r. Mehmet Ali Agca usiłował zabić Jana Pawła II podczas uroczystości na Placu św. Piotra. Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który przez 25 lat prowadził śledztwo w tej sprawie, stwierdził, że zleceniodawcą było KGB.

UE

Patent na preparat z człowieka

Reklama

Ludzki organizm można wykorzystywać w celach komercyjnych – to jedna z konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Unijny sąd uznał, że niezapłodniona komórka jajowa, która dzieli się w wyniku tzw. partenogenezy, nie jest ludzkim embrionem i nie należy się jej ochrona. Partenogeneza (inaczej: dzieworództwo) to odmiana rozmnażania polegająca na tym, że nowy organizm rozwija się z komórki jajowej, która nie miała kontaktu z plemnikiem. W przypadku ludzi w warunkach laboratoryjnych jest to możliwe, jednak powstała w ten sposób istota rozwija się tylko do pewnego momentu.

Unijny trybunał zajął się tą sprawą ze względu na toczący się w Wielkiej Brytanii proces dotyczący firmy International Stem Cell Corporation (ISCO), która wykorzystuje ludzkie istoty powstałe w wyniku partenogenezy jako źródło komórek macierzystych. Komórki znajdują zastosowanie w produkcji różnych preparatów, a istota, od której się je pobiera, ginie. ISCO chce opatentować wyniki swoich eksperymentów. Teraz będzie mogła to zrobić.

Azja

Katastrofa samolotu pasażerskiego

Samolot malezyjskich linii AirAsia ze 162 osobami na pokładzie 28 grudnia 2014 r. wpadł do morza między wyspami Jawa i Borneo. Pilot lecącej do Singapuru maszyny poprosił o zgodę na zwiększenie wysokości lotu ze względu na pogodę. Kontrola odmówiła, gdyż w pobliżu znajdowały się inne samoloty. Chwilę później pilot nie odpowiedział na wezwanie. W akcji poszukiwawczej wzięło udział co najmniej 30 statków i 21 samolotów.

Ojciec Święty Franciszek

Ekologiczna encyklika

Reklama

Zapowiadana od dłuższego czasu encyklika Franciszka nt. ekologii jest już w praktyce gotowa – twierdzi madrycki dziennik „El País”. Autor artykułu Pablo Ordaz pisze, że dokument, nad którym pracowała od jesieni 2013 r. grupa specjalistów, w tym kardynał kurialny Peter Turkson oraz dwaj argentyńscy teologowie: abp Víctor Manuel Fernández i ks. Carlos María Galli, może się ukazać jeszcze w tym miesiącu.

Ordaz przypomniał, że od początku swego pontyfikatu papież Franciszek wiele uwagi poświęca sprawom ochrony środowiska i walce z „globalizacją obojętności”. Dawał temu wielokrotnie wyraz przy różnych okazjach, m.in. gdy udał się w lipcu 2013 r. w swą pierwszą podróż apostolską poza Watykan na włoską wyspę Lampedusa, która przyjmując przez wiele miesięcy tysiące uchodźców z Afryki Północnej, stała się symbolem dramatu imigracji. Ojciec Święty nigdy nie ukrywał swego wielkiego zatroskania i zainteresowania tym, co uważa za jedno z największych wyzwań ludzkości, czyli „strzeżeniem stworzenia i ekologią”.

KAI/Madryt

Francja

Zmarł najstarszy biskup

Kilkanaście dni przed ukończeniem 105 lat (1 stycznia 2015 r.) zmarł najstarszy biskup świata – Géry Leuliet, emerytowany ordynariusz francuskiej diecezji Amiens w latach 1963-85. Wsławił się tym, że chcąc całkowicie zmienić styl życia i posługi Kościoła, sprzedał nieruchomości diecezjalne i zamieszkał w wieżowcu.

5 lat temu, z okazji swych setnych urodzin bp Leuliet ogłosił na stronie internetowej Konferencji Biskupów Francji refleksję nt. swego długiego życia. Wskazał, że najważniejszym wydarzeniem był dla niego Sobór Watykański II, który przypadł akurat w połowie jego życia. Był to – jego zdaniem – „sobór odnowy”. – Podejmując w tym kontekście obowiązki biskupie, czułem się wezwany, by je wypełniać w tym samym duchu – wyznał bp Leuliet. Pomimo „trudności, kłopotów, trosk i lęków” zawsze czuł przy sobie aktywną obecność Boga, która dawała mu wsparcie.

KAI/Amiens

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję