Reklama

Niedziela Częstochowska

Przez muzykę do Boga

Niedziela częstochowska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

Beata Pieczykura

Chór "Cantilena"

Chór

Najważniejsze jest przygotowanie serca, by Chrystus mógł się w nim narodzić, w rodzinach, miejscu pracy, wypoczynku – mówił ks. prał. Roman Szecówka, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie 21 grudnia ub.r. podczas wieczornej Mszy św. Zwracając uwagę na bliskość świąt Bożego Narodzenia, Ksiądz Proboszcz powiedział: – Chciejmy – jak Maryja służebnica Pańska – odpowiedzieć Bogu „tak”, fiat, niech mi się stanie, Boże, według tego, co Ty ode mnie oczekujesz. Matka Boża jest bowiem wzorem posłuszeństwa, ufności i zawierzenia.

Wyrazem oczekiwania na przyjście Sprawiedliwego, „Tego, co ma być zesłany” i miłości do Najświętszej Maryi Panny był koncert w wykonaniu Parafialnego Chóru Mieszanego „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. W pierwszej części zaprezentował on pieśni adwentowe: utwory a cappella („Jak mam powitać Ciebie” – chorał Jana S. Bacha, „Przecudny Kwiecie” – kompozycję Jana Maklakiewicza i dwie pieśni tradycyjne – „Mądrości” oraz „Grzechem Adama”), w drugiej utwory inspirowane muzyką dawną („Jako róża” – kompozycja XV-wieczna, „O Matko miłościwa” – melodia z XVI wieku, „Zdrowaś bądź Maryja” – współczesnego kompozytora Henryka Góreckiego, „Gwiazdo Morza Głębokiego” – opracowanie Marcina Lauzera, organisty jasnogórskiego).

W tym miejscu warto przybliżyć historię chóru. Powstał w 2001 r. w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Dylusa. Dyrygentami byli Janusz Leszto i Stanisław Zaskórski. Od 2008 r. pracuje z nim chórmistrz Mariola Jeziorowska. Koncertował w parafiach, wielokrotnie na Jasnej Górze oraz przygotował oprawę muzyczną transmisji telewizyjnej Mszy św. z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Od powstania do dziś skład osobowy chóru jest praktycznie stały. Jest on laureatem pierwszych nagród na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach w 2013 r. i V Regionalnym Przeglądzie Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej w Praszce w 2014 r.

Reklama

„Cantilenę” wspiera i mobilizuje do koncertowania Ksiądz Proboszcz, który na zakończenie koncertu, dziękując za ucztę duchową, zachęcił osoby obdarzone talentem do tego, by zasiliły szeregi chóru, aby w ten sposób rozwijały uzdolnienia otrzymane od Stwórcy.

Tego wieczoru śpiew chóru „Cantilena” płynący z serca do serca prowadził zebranych do krainy łagodności i radości, budował jedność wspólnoty parafialnej oraz uczył umiłowania Boga i bliźniego. Ten dar ubogacił duchowo zarówno publiczność, jak i chórzystów, przypomniał wszystkim, że blask Nowonarodzonego oświetla tych, którzy się do Niego zbliżają.

2015-01-09 09:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka w czasie liturgii sakramentu małżeństwa (1)

Któż z nas nie uczestniczył w uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa? Jest to zawsze, niezależnie od stopnia zaangażowania czy też pokrewieństwa z rodziną państwa młodych, szczególne przeżycie. Dla tych dwojga to jeden jedyny i najważniejszy dzień w życiu, dzień, który już nigdy się nie powtórzy, na który czekali często bardzo długo. Zatem zrozumiałe jest, że narzeczeni i ich rodziny chcieliby, aby wszystko podczas ceremonii w kościele i podczas wesela „grało” jak najlepiej. I jak najbardziej trzeba im to umożliwić, lecz od pewnego czasu pojawiają się niepokojące tendencje przenoszenia muzyki z życia codziennego do świętej liturgii w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję