Reklama

Niedziela Częstochowska

Przez muzykę do Boga

Niedziela częstochowska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

Beata Pieczykura

Chór "Cantilena"

Chór

Najważniejsze jest przygotowanie serca, by Chrystus mógł się w nim narodzić, w rodzinach, miejscu pracy, wypoczynku – mówił ks. prał. Roman Szecówka, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie 21 grudnia ub.r. podczas wieczornej Mszy św. Zwracając uwagę na bliskość świąt Bożego Narodzenia, Ksiądz Proboszcz powiedział: – Chciejmy – jak Maryja służebnica Pańska – odpowiedzieć Bogu „tak”, fiat, niech mi się stanie, Boże, według tego, co Ty ode mnie oczekujesz. Matka Boża jest bowiem wzorem posłuszeństwa, ufności i zawierzenia.

Wyrazem oczekiwania na przyjście Sprawiedliwego, „Tego, co ma być zesłany” i miłości do Najświętszej Maryi Panny był koncert w wykonaniu Parafialnego Chóru Mieszanego „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. W pierwszej części zaprezentował on pieśni adwentowe: utwory a cappella („Jak mam powitać Ciebie” – chorał Jana S. Bacha, „Przecudny Kwiecie” – kompozycję Jana Maklakiewicza i dwie pieśni tradycyjne – „Mądrości” oraz „Grzechem Adama”), w drugiej utwory inspirowane muzyką dawną („Jako róża” – kompozycja XV-wieczna, „O Matko miłościwa” – melodia z XVI wieku, „Zdrowaś bądź Maryja” – współczesnego kompozytora Henryka Góreckiego, „Gwiazdo Morza Głębokiego” – opracowanie Marcina Lauzera, organisty jasnogórskiego).

Reklama

W tym miejscu warto przybliżyć historię chóru. Powstał w 2001 r. w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Dylusa. Dyrygentami byli Janusz Leszto i Stanisław Zaskórski. Od 2008 r. pracuje z nim chórmistrz Mariola Jeziorowska. Koncertował w parafiach, wielokrotnie na Jasnej Górze oraz przygotował oprawę muzyczną transmisji telewizyjnej Mszy św. z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Od powstania do dziś skład osobowy chóru jest praktycznie stały. Jest on laureatem pierwszych nagród na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach w 2013 r. i V Regionalnym Przeglądzie Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej w Praszce w 2014 r.

„Cantilenę” wspiera i mobilizuje do koncertowania Ksiądz Proboszcz, który na zakończenie koncertu, dziękując za ucztę duchową, zachęcił osoby obdarzone talentem do tego, by zasiliły szeregi chóru, aby w ten sposób rozwijały uzdolnienia otrzymane od Stwórcy.

Tego wieczoru śpiew chóru „Cantilena” płynący z serca do serca prowadził zebranych do krainy łagodności i radości, budował jedność wspólnoty parafialnej oraz uczył umiłowania Boga i bliźniego. Ten dar ubogacił duchowo zarówno publiczność, jak i chórzystów, przypomniał wszystkim, że blask Nowonarodzonego oświetla tych, którzy się do Niego zbliżają.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Soliści i zespoły

Zabytkowe organy, grający na nich soliści-wirtuozi, soliści i zespoły występujące w transepcie - wszystko to sprawia, że w letnie piątkowe wieczory wnętrze historycznej kamieńskiej katedry wypełnia się tłumnie publicznością, wśród której oprócz wytrawnych melomanów znajdują się też liczni słuchacze - mieszkańcy Kamienia oraz bliższych i dalszych okolic, a także wczasowicze, kuracjusze, turyści z kraju i z zagranicy zainteresowani wartościową imprezą muzyczną. Tak jest też w tym roku podczas 49. Międzynarodowego Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi w drodze już trzeci dzień [relacja 41.PPW]

2021-08-05 22:04

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą, śpiewem radością i... deszczem. Pielgrzymi dotarli przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Wszystko rozpoczęło się w Oleśnicy, w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Po błogosławieństwie pielgrzymi ruszyli w drogę, by po pierwszym etapie dotrzeć do Smolnej. Tam mieszkańcy przygotowali dla pielgrzymów drugie śniadanie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję