Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie „Deo et Patriae”

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater

Niedziela lubelska 2/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka M. Kowalczyk

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył kard. Kurt Koch

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył
kard. Kurt Koch

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ksiądz Kardynał, odnosząc się do Adwentu, w homilii zwrócił uwagę, że wypełniony nadzieją czas oczekiwania we współczesnym świecie nosi raczej znamiona „antyadwentu”. Za papieżem Benedyktem XVI powtórzył, że winny temu jest grzech pierworodny, który przypomina „kroplę trucizny w człowieku”. Papież mówił w tym kontekście o zanieczyszczonej rzece, która zatruła historię człowieka i całej ludzkości; co więcej, dzieje się tak do dziś. – Kropla ta została szczególnie wsączona w relację między człowiekiem a Bogiem. Zatruwa ona również relacje między ludźmi – mówił kard. Koch. Kaznodzieja wskazał na Maryję jako Tę, z którą „pojawia się nowy człowiek, odtruty z grzechu pierworodnego, oczyszczony w swoich relacjach”. Matka Jezusa staje się także prototypem Kościoła, a ten odnajduje w Niej swoją pełną realizację. Ksiądz Kardynał podkreślał, że Kościół jest tym samym i maryjny, i apostolski. Takie ujęcie staje się wyzwaniem do tego, by nieść pozostałym ludziom czystą, krystaliczną wodę. To zadanie ma być szczególną misją Kościoła, „który nie może pływać po brudnych rzekach, ale ma pływać po odtrutych rzekach łaski”.

Reklama

Drugą częścią obchodów była uroczystość wręczenia złotego dyplomu kard. Kochowi. Uczestniczyli w niej, m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele Kościoła, samorządów, instytucji i innych uczelni. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił wyjątkowość dnia, który mając tak wiele znaczeń, odnosi do początków uniwersytetu. – KUL, celebrując swój jubileusz wierny dewizie „Deo et Patriae”, wyróżnia teologa, naukowca, ale nade wszystko kapłana i orędownika jedności chrześcijan. W dowód uznania za wybitne osiągnięcia na polu nauk teologicznych, za promowanie dzieła jedności chrześcijan, a także za wytyczanie kierunku działalności pastoralnej Kościoła katolickiego we współczesnym świecie, uniwersytet honoruje kard. Kurta Kocha – mówił Ksiądz Rektor.

W laudacji ks. dr hab. Przemysław Kantyka podkreślał zaangażowanie kard. Kocha w pracę na rzecz ekumenizmu. – Pracę ekumeniczną Ksiądz Kardynał podjął z wielkim zaangażowaniem, stając się ze strony Kościoła katolickiego ambasadorem sprawy jedności chrześcijan. Czyni to z wielką odwagą i wielką mądrością, daleki zarówno od nieuprawnionego optymizmu skłonnego do pomijania istotnych różnic w wierze, jak i od pesymistycznej rezygnacji, wyrażającej się w usztywnianiu stanowiska tam, gdzie nie idzie o sprawy istotowe. Jest więc człowiekiem dialogu, opartego na zdrowych zasadach, prowadzonego w prawdzie i miłości – mówił.

Dziękując za wyróżnienie, kard. Koch wyraził swoje zdumienie faktem, że kraj tak katolicki czyni tak dużo dla ekumenizmu. W zasadniczej części prelekcji, dotyczącej perspektyw dialogu ekumenicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym, podkreślał, że oba Kościoły posiadają „tę samą strukturę początków, co oznacza, iż wszyscy jesteśmy kościołem początków”. Przypomniał także drogę dwustronnego dialogu ekumenicznego między wspólnotami, zapoczątkowanego przed pięćdziesięciu laty. Apelował, by dialog ekumeniczny był dialogiem miłości i dialogiem prawdy. – Nie ma miłości bez prawdy i odwrotnie. Dialog miłości jest w rzeczywistości przestrzenią życiową, w której może rozprzestrzeniać się dialog prawdy – podkreślał.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonny jubileusz 800-lecia

[ TEMATY ]

zakon

jubileusz

Edyta Hartman

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej w niedzielę 22 maja 2016 r. w Świętej Annie k. Przyrowa Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanki klauzurowe) podczas Mszy św. o godz. 11 świętowały zakonny jubileusz 800-lecia.

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i kazanie wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, wielki przyjaciel zakonu, często bywający na modlitwie jako kapłan, a później biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w tym wyjątkowym miejscu, które jest świadectwem świętości wielu pokoleń sióstr.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję