Reklama

I rocznica nadania Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej imienia kard. Stefana Wyszyńskiego

Trzeba, abyśmy czynili dobrze...

"Maryjo Niepokalana, Nieba i Ziemi Królowo! Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, gdyż Twoje święto uczyniliśmy świętem naszej szkoły. Chcemy wzorem naszego Patrona - kardynała Stefana Wyszyńskiego zawierzyć Tobie, Najświętsza Panno, naszą naukę, pracę i przyszłość. Pragniemy, abyś się stała dla nas, podobnie jak dla Księdza Kardynała: "Mocą i Wytrwaniem, Światłem i Oparciem, Pociechą, Nadzieją i Pomocą Nieustanną...".
Tak rozpoczynała się modlitwa uczniów jaworzyńskiego gimnazjum odmówiona podczas uroczystej Mszy św. 9 grudnia, a ułożona z okazji pierwszej rocznicy nadania gimnazjum imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela legnicka 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto tej szkoły decyzją Rady Pedagogicznej zostało związane ze świętem Matki Bożej, tak jak życie Patrona, który 8 grudnia 1953 r. uwięziony w Stoczku Warmińskim dokonał aktu osobistego oddania się Matce Najświętszej.
W krótkim wspomnieniu Patrona przedstawionym na początku Mszy św. gimnazjaliści przypomnieli zgromadzonym wiernym, że kardynał Wyszyński nazywany był Prymasem Maryjnym, a on sam w zapiskach więziennych wyznał, że "gorąco pragnie życiem swoim usprawiedliwić tę nazwę".
"Skąd, Ojcze, tak wielkie uwielbienie Matki Bożej?" - z tym pytaniem młodzi ludzie zwrócili się do swego Patrona spoglądającego na nich z obrazu.
Po chwili usłyszeli odpowiedź Księdza Prymasa (wykorzystano fragment audycji radiowej): "Wszczepiłem się mocno w wolę umierającego kardynała prymasa (Augusta Hlonda) i dlatego WSZYSTKO POSTAWIŁEM NA MARYJĘ"
Ten krótki program uczniowie zakończyli przyrzeczeniem: "Obiecujemy, Księże Prymasie, walczyć o pełne zwycięstwo Maryi - Matki naszej i Królowej"
Msza św. w intencji gimnazjum z udziałem pocztu sztandarowego miała uroczystą oprawę liturgiczną. Fragmenty Pisma Świętego odczytali dyrektor szkoły i katecheta, modlitwę wiernych odmówili uczniowie, a homilię poświęconą Matce Bożej i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu wygłosił ojciec rekolekcjonista.
Dyrektor szkoły, dziękując ks. proboszczowi za Eucharystię i ojcu misjonarzowi za naukę, podkreślił, że wybór Prymasa Tysiąclecia na Patrona zobowiązuje i dlatego cała społeczność gimnazjum pragnie z tego zobowiązania wywiązać się jak najlepiej swoją pracą i postawą.
To prawda, taki Patron zobowiązuje, zwłaszcza że na szkolnym sztandarze umieszczone zostały Jego słowa: "PRAWOŚĆ WYWODZI SIĘ Z PRAWDY"
Nie może to być Patron jednego dnia - święta szkoły. Kardynał Wyszyński zostawił przeogromną spuściznę, skarbnicę idei, myśli i uczuć, z której powinniśmy czerpać teraz i w przyszłości.
"Nie jest łatwo naśladować tego wielkiego człowieka - powiedziała w swoim przemówieniu przedstawicielka samorządu uczniowskiego podczas uroczystości w szkole - ale przecież nie zostaliśmy stworzeni do rzeczy małych i byle jakich".
W obecnym roku szkolnym w jaworzyńskim gimnazjum opracowano program wychowawczy oparty na ideałach Patrona - kard. Wyszyńskiego. Nawiązując do przesłania pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny: "Bóg bogaty w miłosierdzie", jako motto swoich poczynań gimnazjum wybrało słowa Prymasa Tysiąclecia: "Nie wystarczy, że nie czynimy nic złego, trzeba, abyśmy czynili dobrze. TRZEBA MNOŻYĆ DOBRO"
"Trzeba mnożyć dobro" - jak bardzo aktualne są te słowa w dzisiejszym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Uczniowie również doskonale to rozumieją, a dowodem są liczne prace literackie i plastyczne, w których wyrazili swoje przemyślenia.
Jak mnożyć dobro, powiększać je każdego dnia? I na to gimnazjaliści znaleźli prosty sposób:
"Trzeba zacząć od samego siebie, od wzbogacania własnej osobowości, własnego serca. A kiedy już nasze serce wypełni się po brzegi, wtedy eksploduje małymi serduszkami, które będą rozsiewały dobro w domu, w szkole, na podwórku i na ulicy"
Aby to mnożenie dobra nie pozostało tylko piękną przenośnią, uczniowie podjęli konkretne zobowiązania klasowe i indywidualne.
Zobowiązali się do przestrzegania regulaminu szkolnego, sumiennego wypełniania obowiązków, godnego reprezentowania gimnazjum oraz szlachetnej rywalizacji w nauce i w sporcie. Zobowiązali się również odnosić z szacunkiem do siebie i wszystkich ludzi, pomagać w nauce słabszym kolegom. Zapewnili też, że powiedzą "stop!" wulgaryzmom oraz wszelkim używkom, które niszczą umysł i serce.
Przewodnicząca samorządu życzyła koleżankom i kolegom wytrwałości w mnożeniu dobra, a zakończyła swoją mowę słowami Patrona: "Od siebie trzeba wymagać najwięcej".
Wcielać w życie ideały Patrona ślubowali m.in. uczniowie klas pierwszych, składający w tym dniu uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.
Rozstrzygnięty został także konkurs wiedzy o Patronie, w którym brały udział wszystkie klasy pierwsze.
W święto szkoły nie mogło zabraknąć ciekawego programu artystycznego złożonego z wierszy o tematyce religijnej i patriotycznej, pieśni, a nawet... tańców ukazujących walkę Dobra ze Złem. Tradycyjnie już zespół wokalny zaśpiewał pieśń o Patronie, która być może zostanie hymnem szkoły.
Uroczystość sprzed roku, kiedy to gimnazjum otrzymało imię oraz sztandar, a którą zaszczycił swoją obecnością biskup Tadeusz Rybak, władze oświatowe i miejskie, przypominała wystawa fotograficzna: "Przeżyjmy to jeszcze raz", a także specjalny numer gazetki szkolnej.
Inna wystawa ukazywała dorobek uczniów i szkoły związany z Patronem - albumy, prace plastyczne i literackie, księgozbiór i różne materiały.
Jaworzyńskie gimnazjum od stycznia należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dziękujemy Bogu i Pani Jasnogórskiej za takiego Patrona i prosimy o jak najszybsze wyniesienie go na ołtarze. Nie zapominamy również o modlitwie do Patrona szkoły.
"Sługo Boży, Księże Kardynale Stefanie, Patronie jaworzyńskiego gimnazjum, umiłowany Prymasie Tysiąclecia, przez którego życie na ziemi spływa chwała Boga i Maryi, wstawiaj się za nami u Bogurodzicy i Jej Syna, wyproś łaski, o które prosimy oraz o dar wytrwania w wierze ojców naszych"(z modlitwy gimnazjalistów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję