Reklama

Żywa szopka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 24 do 26 grudnia 2002r. we Lwówku Śl. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wielką atrakcją już po raz drugi była żywa szopka, wysoka na 7,5 m, ustawiona na placu przed kościołem. W rolę Świętej Rodziny i pasterzy wcielili się ministranci i młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży. Odwiedzający szopkę, szczególnie dzieci, mieli wiele radości, można było zobaczyć: osła, kucyki, konia, jałówkę, byczka, barany, kozy, gąsiora i wietnamską świnkę.
Żywej szopce towarzyszyły inne atrakcje kulturalne, jak: przedstawienie teatralne pt. Świąteczna ulica w wykonaniu młodzieży, która starała się pokazać jak ludzie podchodzą do świąt Bożego Narodzenia. Biznesmeni dbający o swoje interesy zapominają o wieczerzy wigilijnej, lekarz pogotowia, który narzeka, że nawet w święta nie ma spokoju, nastolatki zaaferowane świątecznymi zakupami itp. Pokazano też pozytywne przykłady ludzi, którzy pomagając drugiemu człowiekowi, pomagają samemu Dzieciątku Jezus: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili".
Kolejną propozycją na te święta Narodzenia Pańskiego był koncert, a raczej wspólne kolędowanie z zespołem młodzieżowym pod batutą Aleksandra Rafała Hołogi. Koncert ten odbył się na placu przed kościołem przy żywej szopce i pomimo ostrego mrozu wszyscy radośnie kolędowali dla Jezusa narodzonego w stajence.
Gościem specjalnym na święta Bożego Narodzenia była aktorka Magdalena Stużyńska znana jako Marcysia z serialu Złotopolscy. Na zaproszenie dziekana Dekanatu Lwówek Śląski ks. Krzysztofa Kiełbowicza, tutejszego proboszcza, przyjechała do parafii, aby w pięknej scenerii szopki bożonarodzeniowej śpiewać kolędy i pastorałki. Spotkanie ze znaną aktorką przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wspólny śpiew kolęd z licznie zgromadzoną publicznością na pewno zostanie na długo w pamięci. Zaskoczeniem dla niektórych był mocny, piękny głos aktorki, jej skromność i pobożność. W podziękowaniu od publiczności otrzymała owacje i kwiaty, które złożyła w hołdzie Matce Najświętszej przed obrazem w kościele.
Przez ostatnie dwa lata parafie odwiedziły takie ciekawe osoby jak: piosenkarka Eleni z koncertem kolęd, profesor Jan Miodek. Mamy nadzieję, że to dopiero początek spotkań z wieloma interesującymi osobami, które dzielą się tym, co najpiękniejsze: wiarą i radości z niej.
Składamy gorące podziękowa-nia kapłanom: ks. Krzysztofowi Kiełbowiczowi, proboszczowi parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwówku Śląskim, ks. Józefowi Olechowskiemu, ks. Marcinowi Głogowskiemu i Robertowi Górskiemu za wiele ciekawych pomysłów, życząc wiele sił do ich realizowania, ministrantom z Wałbrzycha i młodzieży z Grabiszyc za wielką pomoc w budowie szopek, firmie budowlanej Mariana Gluzy, Nadleśnictwu Lwówek Śląski i Ośrodkowi Kultury oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknej oprawy świąt Bożego Narodzenia. Niech wszystkim Dzieciątko Jezus błogosławi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wciąż niepewny los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją

2026-08-14 19:19

[ TEMATY ]

aborcja

surogatka

henriethaan/pixabay.com

Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.

Postawa amerykańskiej surogatki, która rozpoczęła walkę o życie dziecka wbrew oczekiwaniom jego biologicznych rodziców, wywołała debatę o granicach praw rodzicielskich i macierzyństwie zastępczym, która wyszła daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Pochodząca z Alaski McKenna West, która jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci oświadczyła: „Każde życie ma znaczenie. Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do zakończenia życia dziecka, które nosi w swym łonie, w tym ja”.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które przestały chodzić do Kościoła?

2026-08-07 21:15

[ TEMATY ]

Kościół

dziecko

rodzice

UPJPII

Adobe Stock

Są zdania, które w rodzinie bolą bardziej niż kłótnia o pieniądze, wybór studiów czy decyzja o wyjeździe za granicę: nie chodzę już do kościoła”, „nie wierzę tak jak wy”, „Kościół mnie nie przekonuje”, „nie chcę o tym rozmawiać”….

Dla wierzących rodziców takie słowa nie są jedynie informacją o zmianie poglądów, ale dotykają one samego rdzenia religijnego życia: chrztu, modlitwy przy łóżku dziecka, pierwszej komunii, rodzinnych świat, niedzielnej eucharystii, pacierza, krzyża na ścianie czy też w końcu nadziei zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Ostatni raz w Polsce. Testament miłosierdzia Jana Pawła II

2026-08-16 13:13

[ TEMATY ]

Polska

miłosierdzie

św. Jan Paweł II

testament

ostatni raz

Wydawnictwo Biały Kruk

Przestań się lękać! Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie – z tym przesłaniem 16 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II przybył po raz ostatni do Polski. Podczas czterech dni pozostawił słowa, które z perspektywy czasu brzmią jak testament: o miłosierdziu, pokoju i nadziei. W Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, a w Kalwarii Zebrzydowskiej prosił rodaków o modlitwę „za życia mojego i po śmierci”.

16 sierpnia 2002 roku samolot z Janem Pawłem II wylądował na lotnisku Kraków-Balice. Rozpoczynała się dziewiąta i – jak się później okazało – ostatnia podróż apostolska Papieża Polaka do Ojczyzny. Jej hasło brzmiało: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję