Reklama

Ze świata

Wieczne Miasto

Nieustająca pomoc

Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest celebrowane w wielu parafiach w Polsce i na świecie. Bierze ono początek od łaskami słynącego obrazu Madonny z Dzieciątkiem, będącego w Rzymie od ponad 500 lat. Pod koniec XIX wieku papież Pius IX ofiarował ten obraz ojcom redemptorystom do kościoła na Via Merulana 31, przy bazylice Matki Bożej Większej, i polecił, aby uczyniono go znanym na całym świecie. Dlatego właśnie ojcowie redemptoryści z Torunia umieścili ten wizerunek także w logo Radia Maryja. Wypełniają w ten sposób prośbę papieską sprzed lat.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ma także związki z Polską i Polonią. Nasi rodacy przychodzą tu na niedzielne Msze św. po polsku, które są celebrowane o godz. 9.30 i 12.00, a w środy – na nowennę o godz. 17.00. W niedziele i czwartki można delektować się polską kuchnią lub skorzystać z biblioteki albo zwyczajnie odpocząć w tutejszej salce św. Klemensa. W tym miejscu panuje zawsze rodzinna atmosfera, co jest także zasługą opiekuna Polonii – o. Krzysztofa Mamali i jego współpracowników.

Wszyscy przybywający do Rzymu niech czują się zaproszeni do odwiedzin tego bliskiego Polakom sanktuarium.

Reklama

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wenezuela

Biskupi o kraju w kryzysie

Kraj znalazł się w globalnym, bezprecedensowym kryzysie, który ma swoje źródła w słabości rządu i zaniku wartości wśród obywateli. Taka jest ocena sytuacji w państwie, wystawiona przez biskupów Wenezueli. W Caracas odbyło się zebranie plenarne episkopatu, w znacznej mierze poświęcone problemom społecznym i skutkom dotkliwie odczuwanego przez ludzi wieloaspektowego kryzysu. Zdaniem biskupów, obecny sposób rządzenia krajem przesiąknięty jest militaryzmem i korupcją, a także niezdolnością władzy do przezwyciężenia istniejącego nieładu moralnego.

W przemówieniu wprowadzającym abp Diego Rafael Padrón Sánchez podkreślił, że rozmiary kryzysu etycznego, politycznego, społecznego i ekonomicznego są ogromne. W ocenie przewodniczącego episkopatu nigdy nie ujawnił się on w przeszłości w takiej skali i dotyka obecnie każdego Wenezuelczyka.

(KAI)

* * *

Biedni są także wśród nas: ludzie bezdomni, żebracy, ludzie głodni, wzgardzeni, zapomnieni przez najbliższych, przez społeczeństwo, ludzie poniżeni i upokorzeni, ofiary różnych nałogów. Wielu z nich próbuje nawet ukryć swoją ludzką biedę, ale trzeba umieć ich dostrzec.

Reklama

Jan Paweł II

Z homilii w Ełku, 8 czerwca 1999 r.

Krótko

Rzecznik Watykanu zdementował pojawiające się w mediach informacje, jakoby Stolica Apostolska otrzymała od służb bezpieczeństwa innych państw sygnały o szczególnym zagrożeniu.

Autor hasła: „Jestem Charlie”, pod którym odbywały się w Paryżu manifestacje antyterrorystyczne po zamachu na redakcję satyrycznego pisma, chce zastrzec do niego prawa autorskie.

Francja po zamachach islamistów wprowadza bardzo surowe przepisy antyterrorystyczne. Komentatorzy porównują je do przepisów, jakie wprowadziły USA po 11 września 2001 r.

Kanclerz Niemiec Angeli Merkel przydarzyło się nieprzyjemne przejęzyczenie. W oświadczeniu rządowym ws. zamachów w Paryżu powiedziała w Bundestagu: „Antysemityzm jest naszym państwowym i obywatelskim obowiązkiem”.

Dziennikarze, m.in. niemieckiego „Spiegla”, przeprowadzili śledztwo, w wyniku którego ustalili, że samolot malezyjskich linii został zestrzelony nad Ukrainą przez system rakietowy „Buk”, należący do rosyjskich wojskowych.

Rosja reaktywowała byłą bazę wojsk radzieckich i rosyjskich w Alakurtti, przy granicy z Finlandią, nieużywaną od 2009 r. W ostatnim czasie przybył tam oddział liczący 800 żołnierzy rosyjskich.

Na wschodzie Ukrainy kilkanaście cywilów zginęło w autobusie, w który trafiły rakiety wystrzelone z pozycji separatystów. Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała śledztwa w tej sprawie. NATO wezwało Rosję, aby przestała pomagać separatystom.

Litewski parlament odrzucił projekt ustawy legalizującej eutanazję. Projekt wyszedł z litewskiego ministerstwa zdrowia.

Ropa naftowa na światowych rynkach tanieje. Baryłka kosztuje już 45 dolarów, a zdaniem analityków będzie jeszcze tańsza.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Apel Jasnogórski z "Niedzielą" w 15 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2020-04-02 20:47

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Dziś, w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. O godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski, który poprowadzi redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" - ks. Jarosław Grabowski.

Zapraszamy na transmisję LIVE:

CZYTAJ DALEJ

Wybory prezydenckie za 2 lata?

2020-04-03 13:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP

Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Gowin mówił na briefingu prasowym w Sejmie, że według danych naukowych "w najbliższych tygodniach liczba chory, niestety także liczba zmarłych będzie przyrastać w bardzo szybkim tempie". "W tej sytuacji nie czas na gry i spory polityczne. Stoimy wobec wyboru: życie albo śmierć i każdy polityk, każdy obóz polityczny musi zmierzyć się z tą perspektywą w odpowiedzialności za dzisiejsze pokolenie Polaków i za przyszłe pokolenia" - podkreślił wicepremier.

Jak oświadczył, wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. "To jest rzecz oczywista z punktu widzenia danych medycznych" - dodał.

Zaznaczył, zmiana terminu wyborów może się odbyć tylko i wyłącznie w zgodzie z konstytucją. "Jest pytanie o możliwy termin. Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesuniecie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia tak projekt przedstawiamy" - oświadczył Gowin

Nasz projekt zmiany konstytucji przewiduje wprowadzenie jednej, siedmioletniej kadencji prezydenta z równoczesnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Jak dodał zmiana zakłada też, że obecny prezydent nie będzie kandydował za dwa lata.

Lider Porozumienia podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślał, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, a Porozumienie złoży projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. "To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata" - mówił.

"Skonsultowaliśmy ten projekt z wybitnymi konstytucjonalistami. Jesteśmy przekonani, że nie tylko jest on zgodny z dalekosiężnym modelem ustrojowym Polski, ale przede wszystkim jest to rozwiązanie tego dramatycznego dylematu przed którym stoi polskie państwo i polskie społeczeństwo" - powiedział. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję