Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2015, str. 8

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pawełki”

Ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Styczeń to szczególny miesiąc dla Zakonu Paulinów. Ojcowie i bracia czczą w tym czasie patriarchę swojego Zakonu – św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 10 stycznia rozpoczęła się nowenna ku jego czci, zwana Pawełkami. Codziennie przez osiem wieczorów wszyscy ojcowie i bracia paulini oraz częstochowianie i pielgrzymi gromadzili się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz w przylegającej do niej bazylice. Modlitwa „Pawełek” składa się z odśpiewania jednego z dwóch hymnów ku czci św. Pawła oraz kazania nowennowego, które głosi jeden z ojców paulinów. W tym roku byli to: o. Andrzej Grad, o. Michał Legan, o. Ryszard Kowalski, o. Marcin Ciechanowski, o. Krzysztof Grzesica, o. Marcin Minczyński, o. Piotr Gałdyn, o. Jan Berny. Hymny opowiadają o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana oraz o życiu św. Pawła na pustyni w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka oraz z udziałem jasnogórskich chórów, na przemian: Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” i Chóru Żeńskiego „Kółeczko” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury. Na zakończenie nowenny następuje zawsze oddanie czci wystawionym relikwiom świętego patriarchy zakonu.

15 stycznia na Jasnej Górze paulini przeżywali wewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona uroczysta wspólnotowa Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun, paulin, mianowany w roku 2014 r. przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. W czasie Eucharystii ojcowie i bracia ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Bp Buzun świętował w tym dniu jubileusz 25-lecia profesji zakonnej. Wraz z nim jubileusz obchodził br. Wojciech Zdziarstek. – Dzisiaj, przeżywając uroczystość św. Pawła, zwracamy swój wzrok, wzrok naszej duszy, ku Najświętszej Maryi Pannie, która jest Królową Pustelników, która ma swoje szczególne miejsce na Jasnej Górze, która jest nam bliska – mówił w homilii bp Buzun.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Zakonie Paulinów 16 stycznia obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu. Porannej Mszy św. konwentu ojców paulinów na Jasnej Górze przewodniczył przeor o. Marian Waligóra, który na wstępie powiedział: – Poprzez burzliwe dzieje naszego zakonu, burzliwe dzieje Jasnej Góry my, Polacy, ale również i my, paulini, doświadczaliśmy mocnego, matczynego prowadzenia i pomocy Matki Bożej.

W okolicznościowym kazaniu podprzeor o. Mieczysław Polak przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas spotkania z ojcami i braćmi na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r.: „Miłość jest jedyną naszą siłą w naszej walce z mocami ciemności”. Pod przewodnictwem Przeora Jasnej Góry ojcowie i bracia ponowili synowskie zawierzenie Matce Bożej.

W ostatnim dniu nowenny – w niedzielę 18 stycznia – uroczystą Mszę św. sprawował w Bazylice Jasnogórskiej abp Stanisław Nowak, który również wygłosił kazanie. Ostatnie nabożeństwo „Pawełkowe” zostało odprawione pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Licznie uczestniczyły w nim dzieci, które obdarowane zostały błogosławieństwem i upominkami.

Warto zobaczyć w TVP 1

Film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Tadeja pt. „Światem rządzi Bóg” – o słynnym paulinie o. Jerzym Tomzińskim, legendzie Zakonu Paulinów – zostanie pokazany w TVP 1 w poniedziałek 2 lutego br. o godz. 22.05. Ten film trzeba zobaczyć. To kawał historii Kościoła ostatnich dziesięcioleci i historii naszej Ojczyzny. Zapraszamy przed telewizory.

Redakcja

Górnicy proszą o ratunek

Delegacja Górniczej „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego z kopalni Bobrek-Centrum, zagrożonej likwidacją, zgromadziła się 17 stycznia br. na Jasnej Górze na modlitwie o pomoc w obronie zagrożonych kopalń. Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji górników przewodniczył i homilię wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

– Dziś, w sobotę Matki Bożej Królowej Polski, na Jasnej Górze wśród wielu pielgrzymów modlą się górnicy. Modlą się w tym miejscu szczególnym dla każdego katolika i Polaka, w miejscu jednoczącym w różnorodności, w miejscu nawrócenia i naprawiania siebie. Proszą Boga, przyzywając orędownictwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, o błogosławieństwo w zmaganiach o prawo do pracy i godnego życia – mówił w powitaniu o. Polak.

Na zakończenie Mszy św. górnikom zostało przekazane z Jasnej Góry światło wiary i nadziei. Delegacja otrzymała również specjalny list od przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry z wyrazami umocnienia duchowego. Światło zostało zawiezione do Bytomia i następnego dnia, w niedzielę 18 stycznia, przekazane podczas Mszy św. pozostałym zagrożonym kopalniom: Brzeszcze, Pokój i Sośnica-Makoszowy.

Zapowiedzi

26-29 stycznia – 24. Sympozjum dla Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich

31 stycznia – Noworoczny Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej – godz. 17.30, Bazylika Jasnogórska, wstęp wolny

2 lutego – 26. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję